יצחק רבין לא מספיק חשוב למערכת החינוך

מערכת החינוך והשר העומד בראשה, נפתלי בנט, גיבשו השנה תוכנית שמטרתה להכפיל את מספר התלמידים הניגשים לבגרות ברמת 5 יחידות לימוד במתמטיקה. אפילו שמעון פרס תומך בקמפיין ומככב בסרטונים המעודדים את התלמידים וההורים כאחד, "לתת לעצמכם, לתת למדינה, לתת 5". נראה כי משרד החינוך מקצה משאבים רבים למען הגשמת התוכנית, אך לצד זה מזניח דברים חשובים לא פחות. דוגמה חייה לכך היא יום הזיכרון לרצח רבין שאותו אנו מציינים השבוע, במלוא 20 שנה לרצח.

 

עוד באון לייף:

 

לא פחות חשוב מ 5 יחידות במתמטיקה. ההסתה לפני רצח רבין (צילום מסך: ערוץ 2)

 

מערכת החינוך שותקת ובתי הספר אבודים

על פי חוק: "יום הזיכרון ליצחק רבין", בתי הספר מחויבים לציין את יום הזיכרון בפעולות שבמרכזן דמותו ופועלו של יצחק רבין או בפעולות המוקדשות לחשיבות הדמוקרטיה ולסכנת האלימות לחברה ולמדינה. נשמע מעודד נכון?

אך בפועל, הדברים רחוקים מלהתקיים. היות ומשרד החינוך לא פועל לפי החוק, ולא נותן מענה מפורט לפעולות שיתקיימו ביום הרצח, נראה כי גם בתי הספר אבודים, ורובם (אם בכלל) מסכמים את יום רצח רבין בטקס בית ספרי ולאחריו חזרה לשגרה-לימוד בכיתות. ואני שואלת, האם טקס, שמסתכם בשעה, האם זה מה שיכול להמחיש לנו, הדור הצעיר, שלא היה עד לרצח ולאבל הלאומי שהיה בעם, את הרצח? לא!

יש דברים שלא ניתן ללמוד בעזרת ספר ומחברת – והם ערכים.

 

הדור הצעיר רוצה לדעת מה עבר על העם בימים שלאחר הרצח (צילום מסך)

 

אני מאמינה כי מתוקף תפקידה של מערכת החינוך, היא מחויבת לחנך אותנו גם לערכים, כי ערכים לא פחות חשובים מלימוד 5 יח"ל מתמטיקה או כל מקצוע אחר.
כפי שאמרו חז"ל, "דרך ארץ קדמה לתורה", אך כנראה שבמשרד החינוך מעדיפים להתעלם מהמשפט הזה. יש כל כך הרבה ערכים, כל כך הרבה מסרים חשובים מהרצח. אני לא מבקשת הרבה. אני לא מבקשת תוכנית שנתית בה כל יום ילמדו אך ורק על יום רצח רבין, אך אני מבקשת לדעת.

 

לדעת ולהעמיק במה המשמעות של רצח ראש ממשלה בישראל? מה המסרים שאנו כחברה צריכים להפיק מזה? אני, ועוד רבים בגילי, שנולדו אחרי הרצח, רוצים לדעת מה עבר על העם באותם ימים קשים? כי כרגע, מה שאנחנו יודעים זה שביום רצח רבין יש טקס שמסתכם בריקוד, שירים, וכמה משפטים על חייו של רבין ועל הדרך בה נרצח – לא מעבר.

מערכת החינוך – רוצים למנוע את הרצח הפוליטי הבא? תתחילו להשקיע משאבים בחינוך לערכים!

"עורי עור, עורי עור מערכת החינוך".

 

* ים תמיר היא תלמידת יב' מתיכון הרצוג בכפר סבא, מתנדבת בנערות מובילות שינוי (נמ"ש), כחלק מתכנית למנהיגות והעצמה נשית בכפר סבא
 

תגובות (0)
הוסף תגובה