לגור בבית גן עדן מול המדבר

האדריכלים:  SaaB אדריכלים: לוסיאנו סנטאנדראו ורונית ברקול

מיקום: מושב אשבול בנגב הצפוני

גודל: 190 מ"ר חד קומתי.

צילום: לוסיאנו סנטאנדראו

 

 

מיקום הבית ביישוב אשבול, הממוקם בסביבה מדברית בצפון הנגב וגובל בשדות פתוחים. המיקום הפך לאלמנט מרכזי בעיצוב ותכנון הבית. כך לדוגמא ההתייחסות לאור השמש – מצד אחד, האופציות להאיר את הבית אינן מוגבלות. ומצד שני, הוא תוכנן בצורה כזו שלא יסבול משמש קופחת במשך כל שעות היום.

 

 

 

 

דרישת בעלת הבית הייתה אזור אירוח גדול, שני חדרי שינה: חדר שינה ראשי, חדר שינה נוסף וממ"ד המשמש כחדר עבודה.

 

ההחלטה האדריכלית הראשונה הייתה ליצור את פתח הכניסה לכיוון צפון מזרח, כך שייהנה מאור יום. הפתחים בכל הבית גדולים מאוד, ורובם מגיעים עד התקרה, לגובה של כ-3 מטרים – תכנון שיוצר אשליה של בית גדול יותר.

 

 

כל הפתחים עשויים מזכוכית עם פרופיל דמוי בלגי בגוון כהה וכולם מחופים בתריסים ונציאנים מאלומיניום אשר במצב פתוח נכנסים אל תוך גומחה מיוחדת ואינם נראים כלל. 

 

 

הסביבה המדברית הכתיבה גם פתרונות הצללה וקירור למבנה, כמו פרגולה מבטון  שנבנתה במטרה להגן על הפתחים. כמו כן, הוכנסו לתכנון שתי בריכות: בריכת נוי ובריכת שחיה. בריכת הנוי ממוקמת מול הכניסה ויש אליה יציאה נפרדת מחדר השינה הראשי של הבית. בהתאם לתנאי המקום ,שתי הבריכות הינן בריכות ביולוגיות המטוהרות ללא כלור ובעזרת פילטר ביולוגי.

 

 

בניית הבריכות כחלק מתוכנית הבית נבעה גם מהרצון להכניס את המים כאלמנט מצנן לאווירת המדבר ויצירת מיקרו-אקלים בפטיו ואזור יציאה מחדר השינה.

 

 

שוב משפצים בחוץ? איך נפטרים מרעשים חיצוניים בבית

לכל דירה יש את היתרונות והבעיות שלה. גם אם אתם גרים בלב יער, מעל האוטוסטרדה באיילון או סתם ברחוב עורפי רגיל – רעשים חיצוניים תמיד יגיעו אל חלונכם.

 

כשקונים בית מקבלן, תכנון נכון בשיתוף האדריכל יעזור לכם לא להתפשר על העיצוב או על הנוחות. היכנסו לקרוא עוד >>

 

 

הבית כולו צבוע לבן, הן כבחירה עקרונית של האדריכלים וכמובן כחלק מהחשיבה על השמש המדברית.

 

מבואת הכניסה מחלקת את הבית לשני חלקים: משמאל- החלל המשותף של הבית  ומימין אזור המגורים הפרטי.

 

הסלון, המטבח ופינת המטבח נמצאים בחלל אחד באורך 13 מטרים אשר לכל אורכו נפרץ חלון עליון הפונה לכיוון דרום מערב ונפתח בפתיחה חשמלית.

 

תפקידו של החלון להחדיר אור וליצור מסדרון אוויר, כאשר פותחים אותו יחד עם חלונות נוספים מהכיוון השני.

 

שיקול נוסף בבניית החלון העליון, התקבלה בהתאם לתנאי הסביבה, מכיוון שהאוויר החם עולה למעלה, נוצר כוח יניקה המאפשר לו לצאת ובכך לקרר את הבית.

 

 

 

 

הבית כולו מרושת ברשת מזגנים אולם בימים בהם אין צורך במזגן , פתיחת החלון העליון מאפשרת סירקולציה של האוויר והחלל ומאפשר לדירה להתאוורר. דלת הכניסה עשויה מבמבוק.

 

תגובות (0)
הוסף תגובה