אקדחים מותר, שדיים אסור

אין ספק שנשות תנועת המחאה Free the Nipple (תנועה שחותרת לשוויון  ודורשת לאפשר לנשים להסתובב במרחב הציבורי חשופות חזה, כמו גברים) נתקלות בהתנגדות קשה מהסביבה. הן הועפו מהאחוות בקמפוסים של ארה"ב, צונזרו ברשתות חברתיות ואף נעצרו כי הפרו את החוק בכל הנוגע לעירום בציבור. השאלה שנותרה ללא מענה היא מדוע נשים מתמודדות עם סנקציות חריפות לפעולה לא אלימה, ואילו מעשים שעלולים להיות קטלניים – כמו נשיאה ובעלות על אקדח – הם לגמרי מותרים במקומות רבים ברחבי העולם?

 

עוד באון לייף:

 

חוקי עירום ציבורי במדינות רבות בעולם מחמירים הרבה יותר מחוקים הקשורים בנשק. מישהו שכח שם את העובדה הפשוטה: ציצים לא הורגים בני אדם, אקדחים כן. שרינה פאטל, מנהלת אתר Clinic Compare ערכה השוואה בחוקים במדינות העולם וזיהתה 17 מדינות שבהן נשים נאלצות להתמודד עם מגוון רחב של עונשים חמורים – מאסר, כתב תביעה, קנסות ומלקות – אם הן הולכות טופלס, אבל יכולות באופן חוקי לשאת נשק.

 

 

"מדינות רבות מדי מחלקות עונשים חמורים לנשים לחשוף את השדיים שלהן בניסיון לשמור על נשים חסודות ומוח לא מושחת," אומרת פאטל. "בעוד השדיים אסורים מעיני הציבור, זה מקובל לשאת אקדח שיכול להרוג".

 

כמובן, ניתן בקלות רבה מדי לקשר בין החוקים לגבי עירום נשי של המדינה לבין הגישה הרחבה יותר שלה לזכויות נשים אולם פאטל טרחה לבדוק גם את החוקים בארצות הברית הנאורה. מתברר שהטיעון לגבי מדינות מתקדמות ומדינות נחשלות לא ממש מחזיק מים. המחקר של פאטל מצא שזה לא חוקי לנשים ללכת טופלס בשלוש מדינות – אינדיאנה, טנסי, יוטה – וב-13 מדינות נוספות, חשיפת החזה אסורה בפועל אף על פי שהחוקים בנושא מעורפלים.

 

בעוד שדי אישה אינם קטלניים, ארה"ב מקלה לרוב על אזרחיה בכל הנוגע לנשיאת נשק. מחקרים רבים מראים באופן עקבי כי מדינות בעלות שיעורים נמוכים של אחזקת אקדח בהכרח אוחזות בשיעורי מוות נמוכים יותר. מדינות עם מדיניות פיקוח מחמירה על נשק אוחזות גם בשיעורים נמוכים בצורה משמעותית של מקרי רצח והתאבדויות מאקדח, כך דיווח מגזין ניוזוויק באוקטובר האחרון.

 

 

במקביל, גם ברמה התרבותית אנשים רגילים להתמודד עם תמונות וסרטונים אלימים מאוד. ילדים מוצפים בתמונות אלימות: הילד האמריקאי הממוצע רואה יותר מ -200,000 מעשי אלימות ו- 16,000 מקרי רצח בטלוויזיה עוד לפני שגיע לגיל 18, כך על פי האגודה הפסיכיאטרית האמריקנית. לעומת זאת, שדיים חשופים של נשים עוברים צנזורה אגרסיבית. למעשה, בשנת 2013, הוועדה הפדרלית לתקשורת עדיין התלבטה אם לחדש את האיסור על שידורים של "עירום לא מיני" אחרי שביטלו אותו.

 

"אני מסכים שיש מגוון של נושאים הקשורים לשוויון בין המינים שיש לטפל בהם, וחלקם צריך להיות בעדיפות גבוהה יותר," אומרת פאטל. "יחד עם זאת, המאבק לשוויון בין המינים חייב לטפל בכל הצורות של חוסר שוויון, כולל הסטיגמה על הגוף שלנו שיש שרואים בו לעבירה פלילית".

 

הנה 17 המדינות בהן מותר לשאת ולרכוש אקדחים אולם על סיבוב טופלס בחוץ חל איסור בחוק. העונשים נעים מקנס כספי ועד מאסר:

 

תגובות (0)
הוסף תגובה