כשזה נוגע לגוף שלך, ההחלטה היא רק שלך!

עד היום, מרבית הנשים שהתגלו אצלן מיומות, נשלחו באופן כמעט אוטומטי לבצע ניתוח כריתת רחם. אבל האם הניתוח הכואב והבלתי הפיך הזה הוא הפתרון היחיד? האם לא נמצאה עדיין דרך טיפול אחרת?

 

מה קורה בניתוח כריתת רחם?

עד היום ניתוח כריתת רחם נחשב לטיפול היחיד שבאמת עובד נגד מיומות, וההיגיון שמאחוריו פשוט: כשאין רחם אין מיומות ואין סכנה שיהיו כאלה גם בעתיד. זה כמובן נכון, אבל ניתוח כריתת רחם הוא הליך פולשני וכואב מאד, ההחלמה ממנו ארוכה וקשה ויש לו השלכות נוספות רבות, המשפיעות על כל אישה בכל גיל.

 

מלבד אובדן הפוריות, לניתוח כרית רחם יש גם השפעות פיזיות ונפשיות שההתאוששות מהן לא קלה כמו למשל: השפעה שלילית על תחושת הנשיות ועל הדימוי העצמי, שינויים בחשק המיני, עלייה בסיכון לחלות ובמחלות לב וכלי דם, סיכון לסיבוכים ניתוחיים ואחר ניתוחיים וכמובן שכתוצאה מחיתוך הבטן נשארת צלקת גדולה כ"מזכרת לכל החיים".

 

וכדי לחזור לעצמך אחרי ניתוח כזה, הגוף זקוק לכ-6 שבועות החלמה. כלומר חודש וחצי של חולשה, כאבים והתרחקות מהשגרה. לכן לא מפליא שלמעלה מ-40% מהנשים הבוחרות בכריתת רחם מתחרטות לאחר מכן. אך  כאמור זהו הליך בלתי הפיך. מרגע שהכריתה נעשתה, אין דרך חזרה.

 

ומה קורה בטיפול באולטרסאונד ממוקד מונחה MRI?

הטיפול באולטרסאונד ממוקד מונחהMRI  במיומות, הוא טיפול חדשני ומתקדם שיש לו כמה יתרונות על השיטה הישנה: הוא לא מצריך אשפוז וניתוח כואבים. הוא לא משאיר צלקות, לא נפשיות ולא גופניות ובנוסף, הוא גם כלול בסל הבריאות.

 

הטיפול נערך בבית החולים "שיבא" בתל השומר. באמצעות מכשיר MRI מתקדם, הרופא מזהה את המיומה על מסך שמולו, ממקד אליה את גלי האולטרסאונד, ומוודא שהגלים מגיעים בדיוק למקום הנכון ורק אליו. לאחר מכן הרופא מעלה את טמפרטורת גלי האולטרסאונד כך שהטמפרטורה במוקד מגיעה לטווח החום הנדרש להשמדת רקמת המיומה. בשלב הבא, הרופא מכוון את גלי האולטרסאונד לנקודות נוספות, כדי לטפל בכל נפח המיומה, או ברובה, עד להשלמת הטיפול. וזהו.

 

הטיפול עצמו נמשך בין 3 ל- 4 שעות. לאחריו המטופלת נחה כשעתיים בחדר ההתאוששות, רק כדי להבטיח שהיא כשירה במאת האחוזים לשוב לביתה. תוך יום-יומיים מתום הטיפול היא תחזור לפעילות שגרתית מלאה. הסימפטומים בגינם פנתה לטיפול יחלפו או יוקלו תוך מספר שבועות בודדים.

.

האם המיומות יכולות להופיע שוב לאחר הטיפול?

מרבית המטופלות באולטרסאונד ממוקד במיומות לא מגיעות לטיפול חוזר. אבל, גם אם יתגלו בעתיד מיומות נוספות, בזמן שחלף מהטיפול נהנתה המטופלת מפוריות, מחופש מהסימפטומים בגללם פנתה לטיפול ומתופעות הלוואי של כריתת רחם. ואם יתעורר הצורך מחדש, ניתן יהיה לבחון את האפשרות לטיפול אולטרסאונד נוסף, לפני ההחלטה על כריתת רחם, שממנה אין דרך חזרה.

 

מה אומרים המומחים בעולם?

גם מומחים בעולם ממליצים על טיפול באולטרסאונד ממוקד מונחה MRI . מאמר מקצועי שהתפרסם בכתב העת המדעי New England Journal of medicine, שנכתב על ידי ד"ר אליזבט סטיוארט – גינקולוגית מובילה בארה"ב מ-Mayo Clinic סוקר את האופציות הטיפוליות המוכרות כיום בעולם הרפואה לטיפול במיומות, ביניהן: כריתת רחם, ניתוח כריתת מיומות (myomectomy), אמבוליזציה (Uterine Artery Embolization) ואולטרסאונד ממוקד מונחה MRI (MRgFUS). בסיכום המאמר ממליצה ד"ר סטיוארט לבחון תמיד את האפשרות של טיפול משמר רחם, עבור כל מטופלת בכל גיל, גם אם סיימה את תכנון המשפחה, בזכות שיעור הסיבוכים הנמוך של טיפול משמר רחם ובזכות משך ההחלמה הקצר.

 

אם את רוצה להיות המחליטה לגבי הגוף שלך ולדעת יותר על דרך הטיפול המתאימה לך, תמצאי את כל המידע בכתובת: www.sheba.myoma.org  או בטלפון: *3689

כי זה הגוף שלך וזו ההחלטה שלך.

תגובות (0)
הוסף תגובה