אסי עזר, אין הנחות סלב על התנהגות מגונה

המנחה אסי עזר פתח השבוע את העונה השלישית של תכניתו "הכוכב הבא". הייתי שמחה לדווח שהפרק  הראשון והחגיגי עבר ללא תקלות, אך לצערי זה לא מה שקרה.

עוד באון לייף:

במהלך שיחה מקדימה לאודישן עם המתמודדת אליאנה לובליינסקי, התבטא עזר באופן מיני ומטריד כלפי בן זוגה, אלברט, שניהם עולים חדשים מארגנטינה. עזר, שהתוודה בהמשך על חולשתו לדוברי ספרדית (בן זוגו ספרדי, כאמור), ביקש מאלברט: "דבר אליי בספרדית", אלברט השיב בכמה משפטים ובתגובה העירה המנחה השותפה רותם סלע: "זה סקסי בעיני ברמות". עזר בתגובה הוסיף: "מה זה? אני עוד שניה טורף אותו". המתמודדת ענתה: "כל הישראלים אומרים שהמבטא זה סקסי" ואז הוסיף עזר: "לא, לא המבטא, רק הוא".

"עוד שניה טורף אותו"- אסי עזר לבן זוג של מתמודדת. צילום מסך

הזכיינית "קשת" דווקא מצאה את העניין משעשע, או שהקדימה תרופה למכה, לכו תדעו, ופרסמה ידיעה באתר שלה mako, לפיה פלרטט עזר עם בן זוגה של המתמודדת. לא בכדי בחרו עורכי mako במילה המכובסת פלירטוט, על מנת לטשטש את ההטרדה הבוטה.

הפקת התכנית פרסמה התנצלות שהופיעה ב"גלובס":

"דבריו של המנחה אסי עזר במהלך התוכנית נאמרו בהומור וללא כל כוונה לפגוע, לא בקהל הצופים ובוודאי שלא במתמודדים, שקיבלו את הדברים ברוח טובה. הפקת התכנית מקדמת בעונה זו, כפי שנהגה גם בעבר, ערכים של קבלת האחר וקידום הסובלנות בין אדם לחברו. כפי שציין השופט הראל סקעת, עצם ההופעה או ההתייחסות לבעלי העדפה מינית שונה בלב הפריים-טיים היא בעלת חשיבות רבה לקידום ערכים אלה. מכל מקום, לא הייתה כל כוונה לפגוע, ובמקרה שהפונים חשו אי-נוחות מהדברים, אנו מתנצלים".

ובכן, אי נוחות היא דרך עדינה מאוד לתאר את הדברים והתנצלות זה אולי נחמד ונעים למראית עין, אך לא די בכך. מתוקף היותם של האודישנים מוקלטים מראש, ניתן היה לערוך ולחתוך מהם את האמירה המטרידה ולבחור שלא לשדרה! ההפקה בחרה לשדר את הדברים, לעורר זעם ציבורי ובכך להקפיץ את הרייטינג ואת הכניסות לאתר, כפי שעושים מפרסמים רבים בקמפיינים סקסיסטיים. השיטה הזו ידועה ומוכרת והציבור פחות טיפש מכפי שנדמה להם ולראיה, כמות התלונות שנשלחו לרשות השנייה.

זו לא הפעם הראשונה בה הזכייניות בוחרות לשדר אמירות והתנהגויות מטרידות של טאלנטים. לא כל כך מזמן גם עברי לידר, ביושבו כאחד השופטים בתכנית אקס פקטור של "רשת", נפל בסיטואציה דומה. מתמודד צעיר בשם בן גולדשטיין עלה להבחן ומיד כשהתחיל האודישן, איבד לידר את כושר השיפוט כליל, החל לסמן בעזרת כל מני תנועות מוגזמות שחם לו, פשט את הג'קט, התנדנד בכסא, אישר את סברת השופטים שהמתמודד הוא "הטעם שלו בול" ועשה את עצמו מנגב ריר כשהסתיים האודישן.

נכון, לא הייתה לאסי עזר או לעברי לידר כוונה אמתית לפגוע, אבל התנהגות טלוויזיונית מן הסוג הזה היא בבחינת הטרדה מינית קולקטיבית, בלי לבטל כמובן את הפגיעה האישית במתמודד או האורח. ברור כשמש מה היה קורה אם את האמירות או ההתנהגויות הללו היה מפנה מנחה סטרייט כלפי מתמודדת צעירה. האם העובדה שמגיע מתמודד חתיך לתכנית מחייבת את המנחה או השופט הגיי להתחיל אתו, לפי חוזה כלשהו? ועוד שאלה, מדוע בחרו עזר ולידר לנהוג כאחרוני הבליינים בפיק-אפ בר, במקום להיצמד לתפקידם המקצועי בתכנית כמנחה ושופט?

לא פשוט לכתוב ביקורת כזו על אנשים ששייכים לקהילה אליה גם אני משתייכת, בייחוד כשהספציפיים הנ"ל עשו ועושים עדיין שירות נהדר לקהילה שלנו, כשהם מתבטאים באופן חופשי על נטייתם המינית וכאנשים מפורסמים ואהודים, משמשים דוגמא והשראה לצעירים וצעירות רבים.

את הכוח וההשפעה של סלבס כמותם ניתן לנצל בדרכים טובות ומגוונות, אך לא מגונות. אין הנחות סלב על התנהגות מגונה ובהתנהגות מגונה אין כל ביטוי להומור. הפקת "הכוכב הבא" לא רק שלא מצאה פסול מובהק באמירות של עזר וגינתה אותן, אלא גם הגדילה והטעתה בגסות את הצופות והצופים, כשהשתמשה בתירוץ השחוק הזה שנקרא הומור, על מנת להצדיק התנהגות מטרידה ובלתי הולמת.