מחקר חדש: שתיית קפה יכולה להאריך את חייכם

מחקר חדש ומקיף שנערך באוניברסיטת הרווארד, נושא בשורה לחובבי הקפה: על פי המחקר, צריכה של עד חמש כוסות ביום מומלצת להפחתת הסיכון למוות מוקדם ממחלות לב, מחלות נוירולוגיות של מערכת העצבים, מחלות כלי דם וסוכרת.

 

 

חודשיים תזונה של מים וירקות הלכו לפח,וטוב שכך

 

בחודשיים-שלושה האחרונים עשיתי הכל כדי להוריד במשקל באופן משמעותי,המזון שלי התבסס ברובו על ירקות ומים. אבל, עם הירידה במשקל הגיעה, כמובן, גם הירידה במצב הרוח, עייפות כרונית, שקיות מתחת לעיניים ועוד.. לכתבה המלאה

 

 

דרור בן-נח, דיאטן קליני במכבי שירותי בריאות, מסביר כי הפרסום החדש הוא למעשה ניתוח מקיף ומחודש של מחקר ענק שפורסם כבר בשנת 2014. מדובר בניתוח המבוסס על שלושה מחקרים גדולים שנערכו בארצות הברית בקרב יותר מ-200 אלף אחיות ואנשי צוות רפואיים נוספים לאורך כ-30 שנה (למעשה משנות ה-70 של המאה הקודמת), מחקרים שבחנו תמותה והשפעות על התמותה בקרב צרכני הקפה.

 

עורכי הניתוח מצאו שישנו קשר בין צריכת קפה יום-יומית וירידה בתמותה – אבל לפני שאתם מחליפים את שמונה כוסות המים ביום לכוסות קפה, בן-נח מדגיש כי על פי המחקר לא נמצא קשר לינארי: "זה נכון שקפה מוריד את הסיכוי למוות מוקדם משורה של מחלות, אולם עד גבול מסוים, והגבול הוא עד חמש כוסות קפה ביום". במילים אחרות – החוקרים מצאו ששלוש עד חמש כוסות קפה ביום מורידות ב-15% את הסיכוי לתמותה מוקדמת בקרב הלא מעשנים. אם תשתו יותר מחמש כוסות ביום, הסיכוי לתמותה עדיין ירד אבל בשיעור פחות, מה שמוביל למסקנה שהדגש הוא על צריכה מתונה.

 

אם אצל הלא מעשנים הסיכוי קטן ב-15 אחוז, אצל המעשנים – צריכה של כמות קפה זהה עשויה להוריד את הסיכוי לתמותה רק ב-7% בלבד. לטענת בן-נח הסיבה לפערים באחוזים נובעת ככל הנראה מהעובדה שעישון לכשעצמו מוביל לתמותה מוקדמת ולתחלואה.

 

 

מה יש בקפה?

באופן מפתיע המחקר, שפורסם בכתב העת American Heart Association, מתייחס הן לקפה רגיל והן לקפה נטול קפאין. המסקנה המתבקשת היא שהחומרים האחרים שנמצאים בקפה (ולא הקפאין) הם שמספקים עבורנו את היתרונות הבריאותיים. "אם בוחנים את התוצאות לעומק, מגלים שזה לא הקפאין עצמו שאחראי על היתרונות הבריאותיים, אלא תרכובות פנוליות שיש בקפה – אלו הם חומרים בעלי תכונות נוגדות חמצון, המגנים על התאים שלנו מפני רדיקליים חופשיים", מסביר בן-נח, "בנוסף אליהם, מכיל הקפה גם רכיבים שעוזרים בהורדת רמת הדלקתיות בגוף".

 

מה לגבי הטענה שקפה מעלה את לחץ הדם?

בן נח מציין שמחקרים הראו שהקפה אכן מעלה את לחץ הדם אבל רק לזמן קצר בלבד. מיד לאחר שתיית הקפה, לחץ הדם חוזר להיות כמו שהיה לפני כן זמן קצר לאחר מכן.  

על אף החדשות המשמחות לחובבי המשקה הפופולרי, מדובר בהמלצה שיש לבחון אותה אישית. על פי בן-נח, שתיית קפה עשויה להשפיע באופן שונה על אנשים שונים ובתקופות שונות, כך שבכל זאת צריך לבחון כל מקרה לגופו. כך, למשל, הוא יכול להשפיע לרעה על נדודי שינה, ספיגת ויטמינים, התנגשות בין תרופות שונות וכך הלאה.

תגובות (0)
הוסף תגובה