איך יוצרים עולם בו אישה איננה מוצר צריכה?

בשבוע שעבר התבשרנו שמשטרת מחוז תל אביב חשפה רשת של סחר בנשים במגדלי יוקרה בעיר.

 

לפעמים נדמה שסחר בנשים זו בעיה של העשור הקודם שישראל כבר פתרה בהצלחה, שהרי מאז 2011 ישראל מדורגת בקבוצת המדינות ה"נאורות" בדו"ח השנתי של מחלקת המדינה האמריקנית על תופעת הסחר בבני אדם בעולם. אבל תופעת הסחר בבני אדם למטרות מין (ובעיקר בנשים) קשורה באופן עמוק לזנות מקומית ולעובדה שאפשר לקנות את הגוף של נשים וגברים ולעשות בו שימוש לפורקן מיני. לכן, זה לא מפתיע שיש סחר בנשים לישראל: כל עוד יש שוק לזנות בישראל, יהיה גם סחר בנשים. זה מאוד פשוט. כל עוד יש שוק שבו קונים מין מגברים ונשים יהיו גברים ונשים שיקלעו למעגל הזנות.

 

עוד באון לייף:

 

עבור רבות ורבים, הזנות היא דרך לשרוד בעולם. דרך מסוכנת לגוף ולנפש. זאת המציאות מהצד של הנשים והגברים בזנות: מהרגע שנכנסת לזנות קשה לצאת, בין אם את זרה ובין אם את מכאן. המעגל של כסף מהיר (אבל לא קל בכלל) מורכב גם מטראומה מינית מתמשכת (כנראה שאין אדם שבנוי לשכב עם כמה זרים רנדומליים כל יום) ומבדידות חברתית ואישית שהופכים את היציאה מהזנות לכמעט בלתי אפשרית בלי הרבה מאוד עזרה ותמיכה.

 

 

מהצד של לקוחות, זנות היא דרך לשלוט בעיקר על נשים אבל גם על גברים. בפורומים של לקוחות זנות אפשר לקרוא שהלקוחות מעדיפים נשים זרות, הן כנועות יותר, הן לא אומרות לא, הן לא מגיבות. או במילים אחרות – אין להן כוח וזה מה שאנחנו מחפשים בנשים. מישהי שלא תענה בחזרה. מישהי שאפשר לשלוט בה לגמרי. בובה. כלי.אבל אי אפשר להפריד. מה שנכון לגבי נשים בזנות, נכון לכל אישה אחרת. זנות היא חלק מהתרבות שבה נשים הן ציצי ותחת. גוף. כלי. לא אדם ומלואו.

 

לכן, למאבק יש שני נדבכים: צריך להילחם בצריכת זנות וצריך להילחם בתפיסה שנשים הן רק ציצי ותחת. שתי הדרכים שולבות זו בזו כמו שהסחר בבני אדם והזנות המקומית שלובים האחד בשניה. במשוואה הזו יש צד מגדרי מאוד ברור – גברים הם לקוחות, נשים אמורות לספק את הסחורה (לא רק נשים כמובן, אחוז מסויים של גברים – על פי ההערכות בין 5% ל-15% מהאנשים בזנות הם גברים, בעיקר נערים וצעירים). הצד המגדרי ברור אבל הבעיה היא של כולנו, גברים ונשים ביחד, ושל החברה שאנחנו רוצים להוריש לבאים אחרינו. חברה שנותנת מקום למין ולמיניות אבל לא בתור מוצר שמי שיש לו כוח או כסף יכול לקחת ממי שחלש או חלשה ממנו. המאבק בזנות והמאבק לשויון מגדרי אמיתי הוא אותו מאבק והגיע הזמן להעלות הילוך: צריך לאסור על צריכת זנות כי להיות לקוח זה להשתמש בבן אדם אחר. בגוף שלו. בנשמה שלו. מבפנים ומבחוץ.

 

ומה יעלה בגורלן של אותן נשים שנסחרו לישראל?  הניצחון של חשיפת הרשת הוא, לצערנו הרב, קטן מאוד. אחד הדברים שעשויים לקרות לנשים האלו זה שהן יגורשו בחזרה לארץ המוצא שלהן ומשם אולי יסחרו מחדש למקום אחר. אולי לגרמניה או הולנד שבה הזנות חוקית ומקרי הסחר בהן עולים כל שנה. אולי לארצות אחרות שבהן המצב דומה לישראל. הן כנראה לא יגיעו למדינות הסקנדינביות כי בהן צריכת זנות איננה חוקית וסוחרי נשים יודעים שזה לא כלכלי לסחור שם בנשים.יש סיפורים שאין להם סוף שמח.

 

הסוף השמח יגיע בעתיד שבו יגדל פה דור חדש שלא יקרא לנשים 'ציצי ותחת' ולא יעלה על דעתו שמין זה משהו שלוקחים בכוח או שקונים בכסף, זו החובה שלנו להבטיח שהעתיד הזה יגיע.

תגובות (0)
הוסף תגובה