בקרוב: קונדום שמחקה תחושה של עור אמיתי

למרות שהמדע כבר הוכיח כי מרבית התירוצים להימנע משימוש בקונדומים הם בולשיט אחד גדול, עדיין קשה לשכנע גברים ללבוש קונדומים. הבעיה הזו גרמה לביל גייטס, איש העשיר בעולם הידוע בהטפותיו החוזרות ונשנות לקיום יחסי מין בטוחים, לתרום מיליוני דולרים לחוקרים בשביל שיעבדו יום ולילה על פיתוח חלופה לקונדום הלטקס הסטנדרטי.

 

עוד באון לייף:

 

בעוד הגברברים מתבכיינים שהם שונאים קונדומים כי הם "בקושי מרגישים איתם משהו", מדענים הממומנים על ידי הצמד ביל ומלינדה גייטס עושים את דרכם כעת בדרכם לביטול חד משמעי של התלונה המוכרת הזו. צוות חוקרים אוסטרלי עומל על פיתוח קונדום הידרוג'ל חדש בשם GELdom, שאמור לחקות את התחושה של עור אנושי באופן הדוק יותר. רק כדי להיות בטוחים שהחומר מעניק תחושה ממש טובה, צוות משתמש בטכנולוגיית סריקה של המוח כדי להעריך את "ההנאה" עם הקונדום החדש.

 

 

"זה באמת מגע יוצא דופן" אומר ג'וזף קיורקיארי, אחד היזמים חוקר מדעי המוח הקוגניטיביים באוניברסיטת סווינבורן. "זה מרגיש כמו רקמה אנושית אמיתית, כמו באמת לגעת במישהו, אבל בעצם הם מכוסים בחומר סיכה".

 

קיורקארי וצוות החוקרים ערכו חמישה מחקרים על חמישה חומרים שונים, ביניהם לטקס משומן ולא משומן בנוסף להידרוג'ל בניסיון למדוד את ערך ההנאה. בזמן הדגימה, המשתתפים היו מחוברים למכונת אלקטרואנצפלוגרם (EEG), אשר מדדה את תגובת המוח שלהם לכל חומר.

 

ניתן היה להבחין בתגובה רגשית מובהקת לכל אחד מהחומרים שנבדקו. אין ספק שההידרוג'ל מבחינה נוירולוגית סימן את ה "נקודה החמה" במוח של המשתתפים. עצם המגע עם החומר גרם להם לחשוב ""אני רוצה להרגיש יותר מזה", סיפר קיורקארי.

 

 

בנוסף לניסיון לייצר קונדום מהנה יותר, החוקרים גם מקווים לזהות סיבות נוספות לשאלה מדוע אנשים שונאים להשתמש בקונדום. בארצות הברית, נמצא כי שימוש בקונדום בקרב בני נוער הוא מוגבל ובקרב צעירים הנמצאים במערכות יחסים מונוגמיות הולך ויורד באופן משמעותי, תופעה שללא לספק עלולה לתרום להתפשטות מחלות מין. ברחבי העולם, העדר השימוש בקונדומים הוא ככל הנראה הגורם המרכזי בהתפשטות מחלת האיידס, במיוחד באפריקה.

 

מסיבה זו, להמצאת קונדום ההידרוג'ל עשויים להיות השלכות משמעותיות בכל רחבי העולם, המפתחים של GELdom מכנים זאת "אחד האתגרים הגדולים של המאה ה-21 בסוגיות זכויות אדם", על פי אתר האינטרנט שלהם. הם מתכננים להשיק את השלב השני במערך הניסוי שלהם בשנה הבאה. 

תגובות (0)
הוסף תגובה