3 דברים שחובה לדעת לפני שמקימים סטרטאפ

במסגרת העבודה שלי אני מייצגת סטרטאפים החל משלב ההקמה, לאורך כל תקופת חיי הפעילות, ובתקווה עד האקזיט (לפעמים גם במקרים של פרוק). כמובן שיש יותר משלושה דברים שצריכים לקחת בחשבון לפני שמקימים סטארט אפ, אבל הנה מעט טיפים מייצגים:

 

בעלות הקניין הרוחני

שני דברים יש לחברת סטארט אפ: ההון האנושי שלה, שזה כולל את היזמים, ואת הקנין הרוחני. אחד הדברים הכי חשובים לגבי הקניין הרוחני, זה לוודא שהקניין אכן שייך לחברה ואין לצדדים שלישיים איזה שהם זכויות בהם. אני בטוחה שאתן מכירות כשמעסיקים עובדים, ויועצים, ונותני שירותים, צריך לבקש מהם לחתום על כל מיני כתבי התחייבות, לדוגמה NDA (כתבי סודיות), המחאת קניין רוחני, ואי תחרות, וכל מיני סעיפים כאלה ואחרים במטרה לשמר את בעלות של הקניין הרוחני אצל החברה.

 

עוד באון לייף:

 

 הסכם מייסדים

הסכם מייסדים מכיל בתוכו הרבה דברים שמתייחסים למערכת היחסים שבין המייסדים והיזמים, וגם כאן, בשלב הראשון, ההתחלות תמיד ורודות, וכולם מאוד בעניין. אבל לפעמים המציאות מעט משנה את הדברים. הסכם מייסדים יכיל כל מיני דברים לרבות אופן חלוקת האחזקות – כמה אחוזים כל יזם מחזיק? מה התפקידים בחברה של כל יזם? מהו אופן ההעסקה? מבנה הדירקטוריון, זכויות אחרות שמגיעות לבעלי המניות אחרי שהחברה הזו תוקם וכו?.  הסכם כזה הוא בעיקר משמעותי אם אנחנו מתחילים בעצם לפעול לפני שמקימים את החברה בפועל .

 

מנגנון היפרדות

בעיקרון, יכול להיכנס כחלק מהסכם מייסדים, אבל זו נקודה ששווה להתייחס אליה בנפרד. כאמור, בהתחלה הכל נראה ורוד. אנשים מתחברים, כולם חושבים שהכל מעולה, ושמדובר ב- waze הבא. אבל בחיים לפעמים דברים לא בדיוק מסתדרים. קורה שאנשים לא מסתדרים ברמה הבינאישית, מישהו שחשבנו שהוא יעשה א' פשוט יודע לעשות ב', מישהו שהתחייב להקדיש 100% מהזמן קיבל הצעה בסיליקון ואלי והוא פשוט לא יכול לסרב לה, ואז צצה בעיה. השאלה הגדולה היא מה קורה בסיטואציות האלה. 

 

בהתחלה הכל נראה ורוד, אבל לא תמיד הכל מסתדר. עו?ד הכהן

 

לסיכום, נגעתי בכמה נושאים ששווה לתת עליהם את הדעת לפני שמתחילים, אבל כמובן שצריך לחקור את זה עוד ועוד בקשר לחברה הספציפית. אני מתארת לעצמי שלפני שהתחלתם את כל הפעילות המסחרית, דברתם עם כל מיני אנשים בתעשייה, ואני בהחלט מציעה שגם בסיטואציה הזאת תדברו עם עורכי דין ורואי חשבון שמתמחים בתחום, כי עדיף להתחיל נקי מאשר להתחיל לנקות דברים בדיעבד.

 

צפו בנאום המלא מתוך ועידת אינטרנט ומובייל של און לייף:

 

 

*לירון הכהן – עו?ד ממחלקת ההיי-טק של משרד עורכי הדין יגאל ארנון

תגובות (0)
הוסף תגובה