שי מיקה יפרח באח הגדול: סתם צירוף מקרים?

איזה יופי. בהפקת הסוס המת הטלוויזיוני הנקרא "האח הגדול" לא יודעים כיצד לאכול את המזל שנפל בחלקם. אם להתייחס לפרסומים בבלוג של עמרי חיון, מתארגנת בימים הקרובים הפגנה של חברי קבוצת הפייסבוק "כל האמת על רצח תאיר ראדה", מחוץ לבית "האח הגדול". אתם יודעים, צעקות, מגפונים, רעש, והכל כדי להבעיר את השיח הסוער שמתרוצץ כבר כמה ימים ברשת לאחר דחיית ערעורו של רומן זדורוב בתיק הרצח המדובר במדינה. איזה עיתוי מושלם הא? לא נראה לכם שמדובר כאן ממש במזל משמיים? אלא שבמחשבה שניה, אולי להפקת "האח הגדול" לא היה רק מזל אלא גם קצת שכל, קשרים וידע מוקדם לקחת את הדיירת שי מיקה יפרח, בחורה מתוקה לכל הדעות, ולרכוב על הסוס התקשורתי תוך כדי ניצול ציני של סיפור אישי לצרכי רייטינג? לא מאשימה איש, רק מעלה כאן חומר מעניין למחשבה.

עוד באון לייף: 

נכון, איש לא הכריח את יפרח להיכנס לבית "האח הגדול". היא עבדה עד לפני כשלושה חודשים במשרד יחסי הציבור של זאביק דרור, ועשתה את צעדיה הראשונים בברנז'ה התל אביבית. כניסה לבית "האח הגדול" משדרגת ללא כל צל של ספק את מעמדן הסלבריטאי של בנות שרוצות שכוכבן יזרח במהרה בביצה, לטוב ולרע. ואם כבר ב"ניצול" מדובר, ניתן אף לומר שזה לחלוטין ניצול הדדי.

יפרח בחורה אינטליגנטית, וממה שהספקתי לקלוט עד היום היא גם די מתוקה ומקסימה, עברה תקופה לא פשוטה עם מות אביה וחזרה לקצרין עיר הולדתה. אלא שעל אף השמועות שהתרוצצו בטרם משדר הפתיחה, התאכזבתי ואולי אפילו הופתעתי לגלות כי בתעודת הזהות המצולמת ששודרה כרגע לפני כניסתה לבית האח, לא הוזכרה העובדה החשובה הבאה: שי מיקה יפרח היתה חברתה הטובה ביותר של תאיר ראדה ז"ל, היא היתה האחרונה ככל הנראה שראתה אותה לפני שנרצחה. הסיפור שהיה ידוע בהפקת האח הוסתר מהצופים בתעודת הזהות, אולי מכיוון שהם ידעו היטב כי נפנוף בסיפור עלול להיתקל בביקורת. תסכימו איתי ששימוש בפרשיית הרצח המזעזע הזה בתכנית הפריים טיים הכי נצפית בערוץ היא זילות העניין. אלא שכך או כך, את האפקט אפשר להשיג גם בדרך פסיבית הבינו בהפקה. הרי אין צל של ספק כי הנושא יעלה באחת השיחות הביתיות הללו שאוהבים לצלם כל כך במצלמות בשחור לבן בלילה. זה בדיוק מה שקרה.

קונספירציה מתוכננת או לא? לעולם לא נדע. אם כי בשבת האחרונה מה שהטרידו אותי יותר היו כמה סטטוסים בפייסבוק שהפרו את שלוותי. "שי מיקה יפרח יודעת את האמת על רצח תאיר ראדה" היתה הכותרת שהפנתה לבלוג של עומרי חיון. הוא כמובן לא המציא זאת ממוחו הקודח אלא הסתמך על מאות הפרסומים שרצים בדף הפייסבוק: "כל האמת על הרצח של תאיר ראדה", שנראה נכון לעכשיו כפצצה מתקתקת שעומדת להתפוצץ לא רק בפרצופה של יפרח, אלא גם בפרצופנו שלנו כחברה שלקחה על עצמה את תפקיד עורך הדין, השופט והתליין. על תכנית מציאות שאיבדה כל שליטה על עצמה, ועל כל בעל דעה שאוחז בידו מקלדת, שמרשה לעצמו לזרוק מילים והאשמות לכל עבר בשם חופש הביטוי, איש אינו פוצה פה. אני לא נכנסת כעת לסוגיה האם נעשה עוול או לא לרומן זדורוב. אין לי שום ידע קרימינולוגי או רצון או דעה להתחיל ולהתעסק בנושא הזה. אבל אני מביטה מהצד וקצת קשה לי לשתוק.

מה שקורה כרגע הוא שמסתובבת ברשת קונספירציה דוחה על סף בחילה, הטוענת שהמפתח לפתרון הרצח נמצא אולי אצל דיירת "האח הגדול". "לא מאשימים אף אחד, אבל שווה בדיקה!!", נכתב טוקבק באותו עמוד בשבת אחרי הצהריים. בעקבות הפרסומים בעמוד הזה מתייחסים גולשים רבים לדברים שסיפרה שי בבית האח "הכל מלמעלה מאלוקים ואני לא נוגעת בזה", ומכניסים אותה לסיפור בעל כורחה ללא ידיעתה, "ככה את מתייחסת לחברה הטובה שלך?" כתבה מישהי בעמוד הפייסבוק שלה. בחור נוסף כתב: "ידוע שהמניע הראשון לרצח בין נשים הוא קנאת נשים" ועקב התגובות הסוערות נאלץ למחוק את הפוסט.

שי מיקה יפרח משחזרת את יום הרצח בפני החוקרים

בקרוב ככל הנראה הסיפור הזה יתפוצץ. האם הפקת "האח הגדול" תשכיל למנוע מההפגנה מחוץ לבית האח להתקיים? האם הם ישכילו לשים סוף לסיפור הזה שעומד להתפוצץ בפרצופה של מיקה יפרח ברגע שתצא מהבית? האמת שאני בספק. "האח הגדול" הוא סוג של מיקרוקוסמוס חברתי מצולם כבועה. מהבועה הזו יוצא ריח רע מאד בעונות האחרונות, שהגיע מבחינתי לשיא בעונה הנוכחית. על אף חיבתי לדיירת המקסימה, אני בספק לו היתה נכנסת לבית האח אלמלא הסיפור הזה בעברה. ניצול ציני? קונספירציה תקשורתית מושלמת לטובת רייטינג? אני באמת לא יודעת מה קורה כאן. אבל חבר'ה, תתעוררו.

האח הגדולטליה לויןעומרי חיוןפייסבוקקשתרומן זדורובתאיר ראדהתרבות