דרום אפריקה: בתולים בתמורה ללימודים

בדרך כלל נהוג לומר שהדרך לגיהינום רצופה בכוונות טובות, אבל במקרה הזה נראה שיש מי שדואג להפוך דווקא את הדרך לגן העדן למסויטת במיוחד. במטרה להילחם עם האחוזים הנמוכים של נשים במוסדות ההשכלה שבדרום אפריקה, החליטה ראש מחוז קוואזולו-נטאל, דודו מזיבוג'ו, על מלגה מיוחדת לצעירות בקולג', שבמסגרתה הן מקבלות החזר על כספי הלימודים בתמורה להבטחה קטנה אחת, באמת עניין פעוט וחסר משמעות – להישאר בתולות עד תום הלימודים.

 

עוד באון לייף: 

 

ב-2014 היו כ-20 אלף הריונות בקרב צעירות שנמצאות במסגרות החינוך השונות, מה שגרם לאלפי נשים צעירות לנטוש את מערכת החינוך ולהיפלט ממעגל ההשכלה ואי לכך גם לוותר על היכולת להתפרנס מעבודות טובות ומספקות יותר. בנוסף לכך, הרבה צעירות מגיעות מבתים עניים, כך שהן זקוקות תמיד למלגות ול"חסדי" הממשלה. עם זאת, נראה שיש מי שמנצל את התלות הזו ואת הרצון לחיים טובים יותר על מנת להנציח את משנתו לא רק בנוגע להשכלה של הבנות, אלא גם בכל מה שנוגע לגופן.

 

הדובר של ראש המחוז בעצמו אמר שמטרת המלגה היא "לעודד נשים צעירות להישאר טהורות ולגרום להן להימנע מפעילות מינית על מנת שיוכלו להתרכז בלימודים". כלומר, לפי דבריו ניתן להסיק שמי שקיימת יחסי מין היא כבר לא טהורה ואם זה לא מספיק, הרי שהיא בהכרח לא יכולה להיות מחויבת ללימודיה. כי סביר להניח שכל מה שיש לה בראש זה רק סקס, לא?

 

ואם לרגע חשבתם שהצעירות שנרשמות למלגה יוכלו להצהיר שהן בתולות ואז לעשות מחוץ לשעות הלימודים את כל העולה על רוחן, כדאי שתחשבו שוב – הדובר מבטיח שהם יעשו בדיקות מקיפות לאחר כל חופשה וחג, כדי לבדוק שהבנות אכן עומדות בהבטחות שלהן.

 

כצפוי, היוזמה הזו הצליחה לעצבן לא מעט אירגוני נשים, בהם גם Powa, שהסמנכ"לית שלו נונהלנהלה מוקוונה אמרה כי הם מזועזעים מכך שכספי משלמי המיסים משמשים כדי לפגוע בזכויות של צעירות ומכך שהבתולין שלהן צריכים להיבדק בתמורה למלגה.

 

 

כאמור, מאחורי היוזמה עומדת כוונה טובה סך הכל – הרצון להבטיח את עתידן של צעירות מבתים מיעוטי יכולת. אבל העובדה שהעתיד שלהם משמש כקלף מיקוח על חייהן האינטימיים, על גופן ועל דעתן היא כבר ניצול ציני של הסיטואציה. אם באמת החינוך והעתיד של הבנות היה עומד מול עיני האנשים המעניקים את המלגה, הם היו יכולים להגות לא מעט רעיונות אחרים, כמו למשל התחייבות להיכנס לשיעורים בנושאים כמו סקס בטוח, תכנון משפחה או מינוף הקריירה. דרך אחרת, שבאופן מאוד מעניין פועלת היטב בכל העולם, היא פשוט ליצור התחייבות בין מעניק ומקבל המלגה, למספר השנים שהתלמיד ילמד בהן וכן יהיה מחויב לעבוד במקצוע לאחר מכן. ודרך נוספת, והרבה יותר זולה, שבה אפשר להבטיח שצעירות יישארו במוסדות ההשכלה ולא יכנסו להריון בגיל צעיר מדי, היא פשוט לחלק אמצעי מניעה. זה יכול להיות פטנט חדשני למניעת הריונות לא רצויים, לא? 

תגובות (0)
הוסף תגובה