האם יש דרך להילחם בסימני המתיחה

אחת מהדאגות שמפריעות לאם שבדרך – כמובן חוץ מבריאות, פרנסה וסוג העגלה – הם סימני המתיחה, אותם קווים אדומים–לבנים שמופיעים בעיקר באזור הבטן המתעגלת. אמנם בשנים האחרונות יש יותר ויותר מחאות של אמהות המבקשות, ובצדק, לראות בסימני המתיחה כעניין טבעי ונורמלי, שבסך הכל מעיד על היותן אמהות, אבל עם זאת בסופו של דבר כולנו נשמח להימנע מהם או לפחות להפחית את נוכחותם במידת האפשר.

 

עוד באון לייף:

 

כרגע נדמה שהנשים שמתעסקות בנושא סימני המתיחה, כלומר הריוניות או כאלו שלפני או אחרי דיאטה קיצונית, מתחלקות בעיקר לשניים: אלו שמאמינות שאין מה לעשות איתם ולכן צריך להשלים עם קיומם, ואלו שינסו להילחם בהם בכל דרך שהשוק מציע. האמת היא, כרגיל, איפשהו באמצע, לפחות כך עולה מדבריו של ד"ר גיא שלום מומחה למחלות עור של שירותי בריאות כללית במרכז הרפואי סורוקה מקבוצת הכללית.

 

"השם האמיתי של סימני מתיחה זה סטריה, תופעה ששכיחה בכל קבוצות הגילאים", מסביר ד"ר שלום. "בעצם זו התנוונות מסוימת של העור ומה שהם משקפים זה איזשהו נזק לדרמיס – השכבה שנמצאת מתחת לעור. זה בעיקר נגרם ממתיחה וקשור למספר מצבים פיזיולוגיים, זה יכול לקרות בגיל ההתבגרות, בהריון, כשיש עליה או ירידה מהירים במשקל וחוץ מזה זה גם יכול להיות קשור לכל מיני הפרעות הורמונליות".

 

 

על פי ד"ר שלום, הסטריות יכולות להגיע אפילו מגיל שמונה ויכולות גם לצוץ באזור גיל ה-50. כמובן שנשים הן אלו שיותר רגישות לתופעה, ובארץ עד כ-30 אחוז מהנשים יפתחו סטריות בתקופת ההריון. "הנגעים בדרך כלל ממוקמים בקווי המתיחה של העור, כלומר בהריון הם יהיו בעיקר באזור הבטן, אבל זה יכול להיות גם במקומות נוספים שבגדלים בצורה מהירה כמו ירכיים, ישבן וחזה".

 

מבחינת המראה, הסטריה נחלקת לשני סוגים: בשלב הראשוני שלה, כשהיא נוצרת, היא אדומה יותר וזה גם השלב שבו היא דלקתית. אחר כך היא כבויה ואז הגוון שלה יהיה יותר לבן-כסוף.

 

למה זה קרה לי?

"הסיבה לסימני המתיחה לא באמת ידועה. יש הרבה תיאוריות וכשיש הרבה תיאוריות זה אומר שלמעשה אף אחד מהן לא נכונה לחלוטין", טוען ד"ר שלום. "חושבים שזה שברים ברקמת החיבור שנמצאת מתחת לעור ותומכת בו. השכבה הזו מכילה הרבה סיבים וכמו כל סיב שמותחים אותו, הוא יכול להיקרע. אז המתיחה משחקת פה תפקיד חשוב אבל לא בלעדי, משום שכמו שציינתי, גם בעיות הורמונליות ללא מתיחה יכולים ליצור סימנים". וכמובן שגם לגנטיקה יש תפקיד חשוב, ומי שיש לה הורים עם נטייה לסטריות, ככל הנראה תסבול מכך גם כן.

 

אפשר יהיה לטעות ולחשוב שסימני המתיחה הם רק בעיה אסטטית, אבל ד"ר שלום מסביר שיכול להיות להם תפקיד נבואי ממש: "כשיש סטריה בהריון, יש כאלו שאומרים שזה מנבע לידה יותר קשה וקרעים וגינאלים במהלכה, כי בדרך כלל זה אומר שהמשקל של הילד יהיה מעל לממוצע. בנוסף הן גם מנבעות צניחת אגן בהמשך, אחרי הריונות מרובים. זה קשור לכך שסטריות בהריון אומרות  שיש מתיחה מאוד גדולה, והמתיחה הזאתי מלמדת גם על מתיחה של הרצועות הפנימיות בצורה חריגה ואז החזרה שלהן לנורמה תהיה פחותה מבדרך כלל". לא ממש מעודד, אה?

 

פתרון להמונים

לכאורה נראה שאין יותר מדי מה לעשות נגד סימני המתיחה, אבל לדבריו של ד"ר שלום, מי שנמצאת בשלבי הריון ראשוניים או שיודעת שהיא עומדת בפני שינוי במשקל בהחלט יכולה לנסות להקל על הסימנים העתידיים: "למעשה, חלק מסוים מההתרחבות של הבטן ניתן לשליטה על ידי על צמצום העלייה במשקל, כי עלייה במשקל חריפה היא גורם סיכון מסוים.

 

מעבר לזה אפשר לשמן את העור, כלומר להשתמש בקרם לחות באופן תדיר כדי למנוע את הקרע של הסיבים, כי עור יבש נוטה יותר לסטריות. אז פשוט כדאי להשתמש בקרם או בשמן מקלחת החל מהשלבים הראשונים של ההריון ועל בסיס יומי". ד"ר שלום מוסיף כי גם פעילות גופנית מקטינה את הסיכוי לסטריה, כי ההתניידות של הבטן מגמישיה את העור. עם זאת הוא חוזר ומדגיש ש"אף אחד מהדברים לא מונע סטריות באופן חד משמעי".

 

 

גם מי שכבר סובלת מהתופעה יכולה לנסות ולהקל עליה – כששוב, הדגש הוא על המילה לנסות. "לצערי אין טיפול חד משמעי שהוא טוב ואם יש מישהו שאומר שיש לו – הוא די שרלטן", ד"ר שלום מזהיר. "טיפולים אפשריים שיכולים לשפר הם כל מיני קרמים עם נגזרת של ויטמין A ולפעמים כל מיני חומרים שמסירים את העור ועושים פילינג, כמו חומצה גליקולית". המרכיבים הללו משפרים את החוזק של הסיבים ונותנים מענה לשבר שנוצר שם.

 

"טיפול נוסף אפשרי זה טיפול לייזר אבל כאן אני חייב לחדד – השוק פה יחסית פרוץ ויש הרבה טיפולי לייזר שמוצעים וחלק גדול מהם בכלל לא יעיל. יש כמה סוגי טיפולי לייזר אבל גם הם לא  חד משמעיים ובדרך כלל כרוכים בעליות די גדולות. בנוסף, לייזר יכול לגרום לתופעה הפוכה, במיוחד לאנשים שהם כהי עור או גוון עור שזוף. במקרה שלהם לייזר יכול לגרום להפרעה בפיגמנטציה ואז אדם עם עור שחום פתאום יהיה עם כתם לבן".

 

אז אולי אין פתרון קסם שיפתור את הבעיה לגמרי, אבל כאמור יש דרכים להקל על התופעה – לפני היווצרותה או אחרי. החלטנו לבדוק את הקרמים המובילים כעת בשוק ומכיוון שבכדי לבדוק בצורה מהימנה צריך לחכות כתשעה ירחי לידה, ומה שגם אז התוצאה היא אינדבידואלית ויחסית, נאלצנו להסתפק בבדיקה של מרקם, ריח, מרכיבים, ספיגה והרגשה על הגוף ומחיר: 

 

מוצרים של אורטל שלום

אורטל שלום היא מטפלת מוסמכת במגוון תחומים שונים של הרפואה האלטרנטיבית וכן משמשת כדולה ומדריכת הכנה ללידה. בנוסף לכל זה יש לה חנות במרמלדה מרקט, שבה היא מוכרת קרמים להריון, לאימהות טריות ולתינוקות, שאת כולם היא מכינה בעצמה מרכיבים טבעיים פעילים ושמנים אתריים.

 

בין השאר יש לה תכשירים לטיפול בצרבות או בבצקות הנוראיות של תקופת ההיריון, קרם שמקל על הצירים בזמן הלידה, קרם נגד גזים עבור הקטנטנים וכמובן – קרם למניעת סימני מתיחה. אמנם ריח השמנים שבקרם קצת דומיננטי, אבל הוא נספג בקלות ונעים על העור והכי חשוב – טבעי ולכן בטוח לחלוטין. עוד אפשר למצוא בחנות של אורטל גם חבילות לאם ולתינוק, למי שמחפש מתנות מקוריות ליולדות.

מחירי המוצרים: בין 100-55 שקל.

 

 

 

LIPIKAR HUILE של לה רוש פוזה

מניסיונן של הריוניות ואימהות טריות, לה רוש פוזה היא אחת החברות הכי שימושיות לשלבים הללו. לחברה העדינה יש מוצרים שמתאימים לפעוטות מיום היוולדתם, ולכן מתאימים גם לאמא מניקה. בנוסף, הם מחוללים פלאים להריוניות שסובלות מגירויים ומיובש. במיוחד כדאי לשים לב לשמן הרחצה ליפיקאר, שגם הוא מתאים לכל גיל ומכיל בין השאר חמאת שיאה להפחתתת תחושת אי הנוחות בעור ומים ממעיינות לה רוש-פוזה, הפועלים באופן טבעי נגד רדיקלים חופשיים.

מחיר: 112 שקל.

להשיג בבתי המרקחת הפרטיים.

 

 

VERGETURYL של ז'אן פיובר

קרם גוף שנועד במיוחד לטשטוש סימני מתיחה ומניעת הופעתם. הוא פועל להגמשת העור בין השאר בעזרת ויטמין B5 ושמן שקדים ולתיקון סימנים על ידי נגזרת של סיליקון. כמובן שהוא מיועד לתקופת ההריון ולאחריו, וכן לנשים אחרי או במהלך דיאטה ולנערות מתבגרות. גם פה יש מרקם נעים, אבל ריח דומיננטי קצת של בושם, שעלול להפריע במקרים של רגישות. 

מחיר: 309 שקל.

להשיג בלעדית ברשת אפריל.

 

 

 

שמן הריון של אלטמן מבית פלקסיטול

אחד המוצרים האהובים על הישראליות הוא השמן הזה של אלטמן, ששומר על גמישות העור והזנתו (ולכן גם עוזר למנוע סימני מתיחה) על ידי פורמולה ייחודית של תמציות צמחים ושמנים אתריים כמו שמן רוז-היפ, שמן אבוקדו, שמן קלנדולה, שמן אבוקדו, ויטמין E, שמן זית ושמן ארניקה.בקיצור, הרבה דברים טובים. למרות כל השמנים שבתוכו, הוא נספג בקלות ויש לו ריח נעים מאוד והוא מותיר את העור עם תחושת לחות נעימה לאורך כל היום.

מחיר: 90 שקל.

להשיג בבתי מרקחת, בתי טבע ורשתות הפארם ברחבי הארץ.

 

 

100% חמאת שיאה אורגנית של לאוקסיטן

ללאוקסיטן יש לא מעט מוצרים שיכולים להתאים לאמהות ולילדים, אבל אין ספק שאין כמו חמאת השיאה הזו, שהיא מסוג הדברים שתמיד טוב שיהיו בבית – גם לשימוש על אזורים יבשים במיוחד, גם לעור מגורה, גם להגברת גמישות העור ואפילו כקרם החתלה נגד תפרחת חיתולים. אפשר למצוא אצל החברה גם חמאת שיאה במינונים נמוכים יותר, שנמרחים על הגוף בצורה קלה יותר, אבל בעינינו הם גם פחות אפקטיביים. 

מחיר: 209 שקל.

להשיג בחנויות הרשת.

 

 

ANTI STRIES של ג'רנטיק

קרם הפועל לבנייה מחודשת של סיבי האלסטין וקולגן, ועל ידי כך עוזר לטשטש סימנים קיימים ולהגמיש ולחזק את העור על מנת למנוע סימנים חדשים. כמו כל המוצרים של המותג היוקרתי, גם הקרם הזה מכיל תמציות צמחיות וימיות. המרקם שלו ג'לי קליל והוא נספג במהירות, ולמרות שבהתחלה יש לו ריח קצת "תרופתי", הוא מתנדף ברגע המגע עם הגוף. בקיצור, קרם טוב מאוד למי שיכולה להרשות לעצמה את מחירו המופקע. 

מחיר: 972 שקל. 

להשיג בויצמן 32 תל אביב, אצל הקוסמטיקאיות המובילות ברחבי הארץ ובאתר

 

 

 

Bio-Oil

בארץ הוא אמנם לא כל כך מוכר, אבל בחו"ל הוא נחשב לאחד המוצרים הפופולריים במלחמה נגד סמני מתיחה – אלו שכבר קיימים ואלו שרוצים למנוע את הגעתם – ואפילו לא מעט סלבריטאיות הצהירו שהן מכורות אליו. בנוסף הוא מיועד לרכך צלקות, לטשטש פיגמנטציה ולהילחם בסימני הזדקנות. את כל זה הוא עושה בעזרת שמן קלנדולה, שמן לבנדר, שמן רוזמרין ושמן קמומיל. כמו כן הפורמולה מכילה ויטמיןAוויטמין  Eהמשפרים את האלסטיות של העור. למרות שמדובר בשמן, הוא נספג בקלילות בעור ויש לו ריח עדין עדין ונפלא.

מחיר: 70 שקל.

להשיג ברשתות הפארם.

 

 

סדרת המוצרים להריון ולידה של WELEDA

עוד חברה שאהובה במיוחד על הריוניות ואמהות טריות היא WELEDAהטבעית, שחברה למיילדות, מדריכות הכנה ללידה ומדריכות הנקה כדי לספק בדיוק את הצרכים של הנשים והפעוטות. הסדרה להריוניות ולאמהות הטריות כוללת גם שמן פרינאום (65 שקל) הכל כך הכרחי על מנת לרכך את האזור שבין הנרתיק לפי הטבעת לקראת הלידה; שמן הריון (95 שקל) למניעת סימני מתיחה שנספג היטב ובעל ריח תפוזי נעים (ונחשב לאחד הפופולריים בארץ ולא בכדי); שמן עיסוי לתינוקות (65 שקל) לאזור הבטן בחודשים הראשונים ורויי הגזים וכן שמן הנקה (65 שקל) למניעת יובש וגירוי בפטמות. כאמור, כל המוצרים מכילים מרכיבים מצויינים מהטבע, כמו נבט חיטה, שמן חוחובה ושמן קמומיל.

להשיג בחנויות הטבע, ברשתות הפארם, בבתי המרקחת הפרטיים ואלו של קופות החולים, בחנויות שילב ודיאדה. 

 

 

9 חודשים של ד"ר פישר

סדרה שכולה מיועדת לטיפול בעור בתקופת ההיריון ולאחריה. כל התכשירים מבוססים על מרכיבים טבעיים: צמחי מרפא, שמנים טבעיים וויטמינים, והם כוללים בין השאר קרם הזנה (61 שקל) שעוזר לסיוע במניעת וטשטוש סימני מתיחה וקרם ג'ל לרגליים (51 שקל) להקלה מיידית והרגעת רגליים עייפות, נפוחות וכואבות במהלך חודשי ההיריון. כל המוצרים בעלי ניחוח עדין, הם נספגים היטב ומהר ובהחלט עושים את העבודה היטב. למעשה, קרם הרגליים הוא בדיוק מה שהריונית צריכה אחרי עוד יום מתיש וכבד.  

להשיג ברשתות הפארם.

 

 

 

קרם למניעת סימני מתיחה של לבידו

הקרם הוא חלק מסדרת אימהות פעוטות של Lavido הטבעית ואורגנית, שמוצריה מבוססים על הסגולות הארומתרפיות של פרחי הקלנדולה והקמומיל והיא מותאמת במיוחד לעורם העדין של פעוטות ואימהות בהיריון. הקרם מכיל בנוסף גם  חמאת שיאה, אבוקדו, ורד ומנדרינה שמגנים על העור מפני תופעות המתיחה, היובש והגרד. על פניו הקרם נראה סמיך, אבל ברגע שהוא נמרח על העור הוא נמס בצורה נעימה. רק צריך לקחת בחשבון שכמו יתר המוצרים הטבעיים, יש לו ריח "עצי".

מחיר: 146 שקל.

להשיג באתר החברה, בחנויות המותג, ברשתות טבע ובבתי מרקחת נבחרים ברחבי הארץ (הרשימה המלאה מופיעה באתר).  

 

 

סדרת COTTON TOUCH

בודי שופ התחדשה לאחרונה בסדרה מיוחדת לתקופת ההיריון, המורכבת משני מוצרים: קרם רחצה (39 שקל) להרגעת עור יבש שמועשר בשמני חמניות ושקדים, חמאת מקדמיה, תמצית סחלב סגול ויטמין E ושמן הכותנה. בנוסף יש גם קרם גוף (45 שקל) להרגעת עור יבש ומגורה ושמירה על הגמישות, שמורכב מאותם חומרים בתוספת שמן אבוקדו. הקרם נספג בקלות ובעל מרקם נעים, רק הריח הפרחוני קצת דומננטי להריוניות שרגישות לרייחות.

להשיג בחניות הרשת.   

 

 

Body Shaping Cream של קלרינס

קרם לעיצוב הגוףשטוב לאחרי לידה ובכלל לכאלו שמרגישות צורך "להדק" אזורים בגוף. הנוסחה שלו כוללת תמצית חבושים אורגנית, שמשפרת את גווני העור וחומצות פרח ההיביסקוס שעוזרת לפעולת המיצוק שלו. בנוסף, החברה ממליצה לשפר את תוצאות הקרם על ידי עיסוי מיוחד, שמעודד את ניקוז הרעלים והשומנים (רק כדי לדעת שכל עיסוי מעודד את זרימת הדם ולכן עוזר לפעולת המיצוק באופן אוטומטי). כצפוי מקלרינס, מדובר בקרם בעל מרקם שמיימי וקריר, שבאמת מעניק לכל הפחות את התחושה שהעור מהודק יותר – וזה כבר טוב.

מחיר: 391 שקל.

להשיג בלעדית בסופר פארם.

 

 

MOM & BABY CARE של SABON

סדרת טיפוח לאם ולתינוק עדינים במיוחד ומועשרים בתמציות קמומיל, לבנדר וסנדלווד. תמציות טבעיות אלו מסייעות בחיטוי, הקלת כאב והרגעת עור רגיש, אדומומיות ויובש. בסדרה יש גם סבון ג'ל מרגיע עם ריח עדין של תינוקות (59 שקל), חמאת החתלה המכילה חמאת שיאה וכן ערבה קנדית שמרגיעה את העור (59 שקל), שמפו עדין שלא צורב בעיניים (59 שקל)וקרם גוף לריכוך העור לאחר הלידה ולתינוק (גם כן 59 שקל). בצד אלו יש בחנויות גם אקסוסריז אותם אפשר לרכוש כחלק מהסדרה, כמו רעשן ארנבון או מגבת קפוצ'ון לתינוק. 

להשיג בחנויות הרשת.

 

 

 

שמן אמבט Phyto bain יונקה פריז

הריוניות שסובלות מעור מגורה וגרד יודעות כמה שהתופעה הזו מעצבנת ורק מחפשות דרכים להיפטר ממנה. השמן הזה מצליח להקל על התופעה, בזכות תמציות הצמחים שבו, בהם לבנדר ורוזמרין. יש לו ריח של ספא שכבר מצליח להרגיע, להפחות את הנפש, ואין ספק שהשילוב בינו לבין אמבטיה חמימה היא בדיוק מה שאישה בהריון צריכה. כל עוד לא קשה לה להשכב באמבטיה, כמובן.

מחיר: 314 שקל.   

להשיג בבתי מלון, ספא, מכוני יופי ואצל הקוסמטיקאיות המוסמכות המשווקות יונקה, לבירור נקודות המכירה במשרדי החברה 09-7456220.

 

 

שמן עיסוי לאמהות של Neal's Yard Remedies

החברה הבריטית האורגנית חשבה גם על האמהות שבדרך והכינה להן שמן שמזין ומשפר את האלסטיות של העור ועל ידי כך מונע סימני מתיחה. הוא מכיל בין השאר, תמציות אורגניות של סויה ושקדים ונבט חיטה ולמרות שהוא שמנוני, הוא נספג מהר, במיוחד אם מורחים אותו על עור קצת לח אחרי המקלחת.

מחיר: 240  שקל.

להשיג ברשתות וחנויות הטבע. לפרטים נוספים: 1-700-700-378 או באתר.  

 

 

שמן גוף ממצק מסדרת הטיפוח Q10 של NIVEA

אמנם מדובר שבשמן שנועד למיצוק, אבל מהחברה מבטיחים שהנוסחה שלו, כמו גם שמן האבוקדו שבתוכו, מתאימים גם למניעת סימני המתיחה משום שהם מעניקים הזנה אינטנסיבית לעור ומאפשרים את החידוש שלו. הריח שלו קליל ונעים והוא נספג במהירות, וגם אותו מומלץ למרוח על עור טיפה לח.

מחיר: 150 שקל.

להשיג בכל רשתות הפארם ברחבי הארץ.

 

 

 

קרם טיפולי לחזה של ד"ר קליין

קרם המותאם במיוחד לנשים בהריון, מניקות או לכאלו שנמצאות בדיאטה או לאחר ניתוחי חזה. כיאה לקרם שנולד מבית היוצר של מנתח פלסטי, הוא נועד במיוחד כדי להשפיע על רקמות העור ולשפר את האלסטיות שלו, להגביר את המיצוק וכן משקם את החתך והצלקות אם יש. כמו כן, הקרם מתיימר להפחית את סימני המתיחה, הוא נספג היטב ובעל ריח נעים ומעניק תחושת לחות נעימה, במיוחד ליובש של ההיריון.

מחיר: 290 שקל.
להשיג אצל הקוסמטיקאיות שעובדות בשיטת ד"ר קליין ברחבי הארץ.

 

Lift & brighten peeling gel של דקלאור

ג'ל פילינג שפועל להגברת המיצוק בעור. לכאורה הוא מיועד לעור הפנים אבל בפועל אפשר להשתמש בו גם באופן נקודתי, על האזורים המיועדים לפורענות. יש בו חומצות פירות, כמו ענבים, אננס ופסיפלורה וכן אלוורה, שעוזרים להמריץ את פעולת התחדשות העור ועל ידי כך לתקן את מרקם העור. הג'ל עצמו באמת מעניק תחושת

תגובות (0)
הוסף תגובה