מחקר: חרמנות פוגעת בתהליך קבלת החלטות

מחקר חדש מאשר לכולנו את מה שכבר ידענו כבר: כן, כשאנחנו חרמנים, אנחנו הופכים לקצת קצת יותר טיפשים. 'אנחנו' כולל במקרה הזה גם גברים וגם נשים, תתפלאו.

מחקר שבוצע על ידי צוות של פסיכולוגים קנדיים ופורסם בכתב העת Archives of Sexual Behavior, ביקש לבחון את "ההשפעה שיש לעוררות מינית על תהליך קבלת ההחלטות ולקיחת סיכונים אצל גברים ונשים". החוקרים מצאו כי לגירוי מיני יש השפעה על תהליכי קבלת החלטות, ממצא שבוודאי מפתיע כל גבר שאי פעם הייתה לו זקפה וכל אישה שאי פעם הייתה רטובה.

 

עוד באון לייף:

 

למחקר שני חלקים. בחלק הראשון החוקרים שיחקו משחקי חשיבה קטן עם משתתפי המחקר, 144 גברים ונשים, בגיל הקולג'. הם נתנו להם לצפות בכמה קטעי וידאו בעלי אופי מיני בוטה בזמן שקבוצת הביקורת צפתה בתכנים משעממים שהיו גורמים לכל אדם ממוצע לפהק. לאחר מכן נשאלו כולם האם הם היו מוכנים להשתתף במה שכותבי המחקר כינו "התנהגות מינית מסוכנת" (יחסי מין לא מוגנים עם פרטנר לא מוכר, תנוחה שיש בה סיכון פיזי, מין בפומבי במקום שיש סיכוי להיתפס וכו'). באופן לא מפתיע, המשתתפים שעוררו מינית קודם הציגו כוונות גדולות יותר להשתתף בהתנהגות מינית מסוכנת) מאשר אלה שלא צפו מראש בפורנו. שוקינג, אה?

 

 

הניסוי השני נבנה באותו אופן, אך במקום לשאול את המשתתפים על החלטות הנוגעות למין בטוח, נתנו להם לשחק במשחק וידאו ובבלאק ג'ק.

 

"למשתתפים ניתנה ההזדמנות לבצע מהלכים מסוכנים או מהלכים בטוחים ושמרנים בהתאם כמובן לחוקי המשחק," כתבו המחברים. "המשתתפים שחוו עוררות מינית מוגברת היו אימפולסיביים יותר והייתה בהם נכונות גדולה יותר לקחת מהלכים מסוכנים במשחק הבלאק ג'ק. "התוצאות הראו בבירור כי כאשר אדם נתקל ב"רמזים מיניים חזקים" כמו עירום שהופכים אותו למגורה מינית, "עשויות להיות לו עכבות נמוכות שעלולות להוביל להחלטות לקויות". האם זו הסיבה שלמלצריות בבתי קזינו בעולם יש תמיד מחשוף עמוק וחצאית קצרצרה?

 

כנראה שלא היינו זקוקים למחקר רשמי שיספר לנו שמוח שחושב על סקס כבר לא ממש מתפקד כמוח וכנראה לא היינו מבקשים עצה ממישהו שממש ממש חרמן כרגע. מה שכן, התוצאות שימושיות כשמנסים להבין התנהגויות מיניות מסוימות שהן, איך נאמר את זה בעדינות, לא עושים עמכם חסד. מכון גוטמכר, למשל, מדווח כי יותר ממחצית מכלל ההריונות בארצות הברית בכל שנה אינם מתוכננים כלל, 54% מכלל ההריונות הללו הם תוצאה של יחסי מין לא מוגנים. ועדיין לא אמרנו מילה על אלפים רבים של דולרים שהולכים לאיבוד מדי יום בשולחנות המשחק ברחבי לאס וגאס.

 

מילה אחת שחשוב להגיד כשמפרסמים מחקרים מהסוג הזה: חרמנות לעולם איננה תירוץ לפגיעה באחרים, לא מינית, לא פיזית ולא מילולית. גם אם עוררות מינית מקשה מעט על קבלת החלטות רציונאלית, אין שום סיכוי שהתירוץ הזה יהיה קביל, לא משפטית וחשוב מכל – לא מוסרית. 

תגובות (0)
הוסף תגובה