מדע בדיוני: עדיין שמור לבנים בלבד

שתי טרילוגיות ושליש של "מלחמת הכוכבים" שוחררו לאקרנים בארבעת העשורים החולפים, בכל אחת מהן תמצאו דמות ראשית, דומיננטית, חזקה ועצמאית שהיא אישה.

 

עוד באון לייף: 

 

בכל הטרילוגיות, הדמויות הנשיות הן אלו שלא סוטות לעולם לפיתויי הצד האפל. בזמן שלוק סקייווקר כמעט ומועד, אחותו הנסיכה ליאה לא מתפתה לרגע למרות כל הזוועות שעברו עליה. ליאה רוצה להלחם על גורלו של בנה גם כשהאן סולו מרים ידיים, ומוכיחה לא פעם שהכח חזק גם עימה. פאדמה מתה משברון לב כאשר אנאקין בעלה פונה לצד האפל, משום ש"הוא הולך בדרך שאינה יכולה ללכת בה לצידו", ומאבדת את כל מה שהאמינה בו ועבדה עבורו: הרפובליקה, דמוקרטיה ושלום. וגם ריי, כוכבת הסרט האחרון בסדרה, עומדת במבחן הראשון שלה מול הפיתוי כשמולה ניצבת דמותו של קיילו רן כדוגמא נגדית למי שהתפתה.

 

אם כן לא חסרות הוכחות לכך שלנשים תפקיד חשוב ומהותי בעלילות כל סרטי "מלחמת הכוכבים", ועדיין, כאשר אני קונה מצרכים מהסופר ברשת ומזמינה דנונה בר של מלחמת הכוכבים, הוא רשום כ"דנונה בר בנים". כשאני מחפשת ביגוד של סטאר וורז – לנשים כמעט אין למצוא, ולילדות הואילה בדיוק רשת אחת להוציא פריט ורבע. אפילו בנישת התחפושות לפורים – תמצאו בחנויות בארץ את דארת' ויידר, קיילו רן, יודה, לוק סקייווקר ומה לא, אבל את מי "שכחו" להזמין למסיבת התחפושות? את הנסיכה ליאה ואת ריי. וזה לא שאין ביקוש.

 

אני מודה ומתוודה שקשה לי למצוא את ההיגיון בכך. אנו אמורים לעודד מודלים נשיים חיוביים לחיקוי בקרב ילדים וילדות כאחד, ואני רואה במו עיני לא מעט כמה השראה ילדות שואבות מהדמויות הללו. אז מדוע במקום לעודד אותן, צריך להפוך תריסר חנויות בחיפוש אחר התחפושות של נשות "מלחמת הכוכבים", כאשר המוכרים מנסים להסביר לך שאין חיה כזאת בכלל (ומיותר לציין שהרשת, לרבות חנות דיסני הרשמית, מראות אחרת)? למה למנוע מילדה להיות דמות נשית שנערצת עליה ליום אחד? אפילו אם נשים בצד את המניע האידאולוגי – זה פשוט לא כלכלי. הייתי רוצה לחשוב שהיבואנים לפחות אוהבים כסף.

 

אני שואלת – למה? למה אתם מחליטים בשבילנו מי צריך לאהוב מה לפי המגדר? למה אחת מסדרות הסרטים הכי פופולריות אי פעם, ואחד הסרטים הכי מצליחים של השנה החולפת, משווק את מוצריו לגברים בלבד? הרי לא חסרות מעריצות מדע בדיוני שעוקבות אחרי הסרטים בנלהבות, איזה מסר הן מקבלות מחוסר המענה הזה? שמדע בדיוני הוא רק לבנים? נראה שזה לא מה שחשבו יוצרי "מלחמת הכוכבים", שמיקמו את הדמויות הנשיות כסלע האיתן של הסדרה.

תגובות (0)
הוסף תגובה