ויטמין D? לא מהשמש

זוכרים את "חכם בשמש"? אז אין באמת דרך נכונה או חכמה להיחשף לשמש. יותר ויותר מחקרים מראים שיש בחשיפה יותר נזק מאשר תועלת, גם אם לוקחים בחשבון את ייצור ויטמין Dהחיוני לנו (על כך נרחיב בהמשך). לאחרונה עלה נושא החשיפה לשמש וההשלכות ההרסניות שלה על סדר היום, כשהשחקן ההוליוודי יו ג'קמן, אוסטרלי במוצאו, פרסם את ההתמודדות שלו עם סרטן העור. ג'קמן סיפר שבשנים האחרונות הוסרו כמה נגעים ממאירים מפניו – הנכס המשמעותי שלו כשחקן.

 

עוד באון לייף:

 

ד"ר רון יניב, רופא עור במכבי שירותי בריאות, ומומחה לאסתטיקה רפואית מסביר כי "ידוע לנו שיש קשר מובהק, מוכח וחד משמעי בין חשיפה לקרני אולטרא-סגולות שיש בקרני השמש לבין סרטן העור. חמור במיוחד הטרנד הגואה של מיטות שיזוף. יש אפילו חקיקה בנושא  במדינות רבות בעולםשעיקרה לאסור ולהגביל את השימוש במיטות השיזוף, הידועות בוודאות כמסרטנות, בייחוד בכל הנוגע לבני נוער".

 

מהן ההמלצות העדכניות?

"כל חשיפה לשמש, בעיקר בעונת הקיץ ובשעות 10בבוקר ועד 5 אחה"צ, מצריכה התמגנות בקרם הגנה נגד קרני UVA וקרני UVB. יש למרוח שתי שכבות של קרם במקדם הגנה 15 לפחות – אחת לפני שיוצאים מהבית ואחת תוך כדי החשיפה לשמש. הכמות המומלצת היא 8-6 כפיות של קרם הגנה (35 מ"ל). כמובן שיש לחדש אם נכנסים למים או מזיעים, כל זה רלוונטי אף יותר בכל הנוגע לפעוטות (מעל גיל 6 חודשים ) ולילדים".

 

מתמודד עם סרטן העור. יו ג'קמן

 

מה לגבי ויטמין D שנוצר רק בחשיפה לשמש?

"אנחנו יודעים שיש לשמש גם אספקטים חיוביים שאחד מהם הוא ייצור ויטמיןD . זהו ויטמין הנוצר בעקבות חשיפת עור גלוי לשמש לפרק זמן רצוף של כרבע שעה פחות או יותר, אבל העניין הוא וזהו משפט המפתח – אף אחד לא באמת יודע מהי נקודת האיזון, אותה נקודה בחשיפה בה נוצר מספיק ויטמין D מבלי שייגרם נזק לעור. הייצור והנזק משתנים מאדם לאדם, מגוון עור אחד לאחר, מאזור גיאוגרפי, מעונה בשנה וכך הלאה", מסביר ד"ר יניב, "לכן ההנחיה היא למנוע סרטן העור ואת ויטמין ה-D לצרוך באמצעים אחרים שיש כיום בשוק – ספריי, טיפות, כמוסות מציצה, דובונים וכדומה".

 

ד"ר יניב מוסיף כי מסקירות של קופות החולים עולה שלרוב המוחלט של האוכלוסייה, גם בישראל שטופת השמש, חסר ויטמין D בלאו הכי, כך שיש צורך בתוסף תזונה. "אפשר לבדוק בבדיקת דם פשוטה בקופת החולים אם יש מחסור בוויטמין D", הוא אומר.

 

לדבריו, את המאמץ יש לרכז במניעת סרטן העור, על סוגיו. בדומה לאוסטרליה, שהיא ביסודה מדינת –הגירה, גם  ישראל מובילה בנתוני התחלואה של סרטן העור, בעיקר בשל העובדה שיש פה אוכלוסייה רבה שמוצאה באירופה ומאופיינת בעור בהיר ורגיש, הנצרב בקלות שעברה לאזור שטוף-שמש ", אומר ד"ר יניב.

 

לרובנו חסר ויטמין D בכל מקרה. צילום: shutterstock

 

אילו סוגים של סרטן עור קיימים?

"סרטן העור הוא מושג רחב ויש להפריד בין שתי קטגוריות עיקריות: מלנומה – שהוא סרטן עור קטלני, שקשור בנקודות החן ושומות שעל הגוף. מלנומה מתבטאת בשינוי בנקודות החן או בהופעת נקודת חן ( שומה חדשה). שינוי יכול להיות באחד מחמשת הגימלים (גודל, גובה, גבול, גוון וגאומטריה); סוגי סרטן אחרים – שמרוכזים יחדיו תחת השם –"סרטן עור שאינו מלנומה "שאינם קטלניים, אלא יותר מהווים מטרד, בהם קרצינומה הנוצרת מתאי בסיס (נגעים המתפתחים בעיקר באזורים חשופים כמו הפנים. מאופיינים בנטייה תורשתית ונפוצים יותר בקרב אשכנזים ויוצאי הבלקן) וסרטן הנוצר מתאי קשקש, מתפתחים מנגעים הנראים כמו יבליות קטנות, גם הן באזורים חשופים. הטיפול בנגעים נעשה באמצעות חנקן אצל רופא העור או בקרמים ותיקים (כמו אפודיקס) ותכשירים חדשים (כגון פיקאטו וסאנאקטיק)הניתנים רק במרשם רופא-עור מומחה  ותוך מעקב רפואי", מסביר ד"ר יניב.

 

מה ההנחיה לגבי מעקב?

"יש חשיבות למעקב סדיר. ההמלצה לכלל האוכלוסייה מגיל 40 היא  להיבדק אצל רופא עור אחת לשנה, ואם יש היסטוריה משפחתית של סרטן עור  יש להיבדק בתדירות של אחת לחצי שנה. בנוסף, יש חשיבות למעקב עצמי ומעקב משפחתי – ההורים צריכים לבדוק את הילדים ובני זוג צריכים לבדוק זה את זה, בייחוד באזורים נסתרים מהעין, למשל הגב".

 

לסיכום מזכיר ד"ר יניב שוויטמין D יש לצרוך ממקורות אחרים, בטוחים יותר, מאשר חשיפה לשמש. 

תגובות (0)
הוסף תגובה