האם תחליפי בשר צמחיים יותר בריאים מבשר מעובד?

בעקבות האזהרות של ארגוני הבריאות בארה"ב על הסכנות שבאכילת מוצרי בשר מעובדים, נרשמה בחודשים האחרונים ירידה תלולה במכירות של נקניקים, שניצלים המבורגרים ושאר מוצרי בשר מעובדים. במקביל נרשמה עלייה במכירות של תחליפי בשר ובעיקר של שניצלים צמחיים, המבורגרים וקציצות שעשויים מסויה, עדשים, ירקות וחלבון חיטה.

 

עוד באון לייף:

לא אוכלים בשר: יש תחליפים בריאים

5 הערות שלטבעונים נמאס לשמוע

האם צמחונות היא טרנד חולף? 6 תופעות קולינריות

 

 

לכאורה, החלטה נבונה של הצרכנים הסבורים שתחליפי הבשר הצמחיים הם בריאים ומכילים חומרים טבעיים בלבד. אולם בדיקה של רכיבי המזון במרבית השניצלים, הקציצות וההמבורגרים הצמחיים מגלה שהם מכילים כמויות מופרזות ולעיתים מזיקות של מלח (נתרן), ובנוסף גם כמויות גדולות של שומן וחומרי טעם שונים. בחלק מהמקרים הם דלים מאד בחלבון, כך שהם רחוקים מלהיות תחליף בריא למוצרי בשר.

 

הקטניות שמהוות את המרכיב העיקרי כמעט בכל תחליפי הבשר הן ללא כל ספק מזון בריא ואיכותי. הקטניות מכילות חלבונים, ויטמינים, מינרלים, נוגדי חמצון ושומנים בריאים ומומלץ לכולנו לשלב אותן בתפריט בצורתן הטבעית: עדשים בכל הצבעים, פולי סויה, גרגירי חומוס, ושעועית מכל הסוגים והצבעים.

 

2016 היא שנת הקטניות הבינלאומית

על חשיבותן של הקטניות כחלק מהתפריט הבריאותי המומלץ לכל אחד ואחת מאתנו, ניתן ללמוד מהחלטתו של ארגון המזון והחקלאות של האו"ם(FAO) להכריז על 2016  כ"שנת הקטניות הבינלאומית". הנימוקים להכרזה הם שקטניות הן מזון ידידותי לסביבה, במיוחד בהשוואה לבשר לסוגיו, דלות שומן ומסייעות להתמודד עם השמנה. במקרים רבים הן גם מסייעות במניעה ובטיפול במחלות כרוניות כגון: סוכרת, מחלות לב וסרטן.

 

הבעיה העיקרית עם תחליפי הבשר הצמחיים היא בכך שהיצרנים מנסים "לשפר" את טעמן של הקטניות ולהגיע לטעם דומה לבשר בעזרת כמויות גדולת יחסית של מלח, שומן וחומרי טעם שונים.

 

ארגוני הבריאות בעולם, כולל משרד הבריאות הישראלי, מזהירים בשנים האחרונות מפני שימוש מופרז במלח (נתרן כלורי). זאת בעקבות מחקרים רבים שמצביעים על נזקים בריאותיים חמורים שעלולים להיגרם מצריכה עודפת של נתרן, כמו מחלות לב, מחלות כלי דם ואפילו סוגים שונים של סרטן.

 

2016 היא שנת הקטניות. צילום: shutterstock

 

לפי נתוני ארגון הבריאות העולמי (WHO) הכמות היומית המומלצת של נתרן למבוגרים מגיל 18 ומעלה היא עד 2,400 מ"ג נתרן, דהיינו כפית שטוחה אחת של מלח בלבד ליום. הכמות המומלצת לילדים היא קטנה בהרבה: 400 מ"ג מגיל 6 חודשים עד גיל 3; 700 מ"ג לגילאי 4-6; 1,200 מ"ג לגילאי 7-11; כלומר בין רבע לחצי כפית שטוחה של מלח ביום.

 

לבחור רק מוצרים עם כמות נתרן קטנה

מבדיקה שערכנו במקררים של כמה מהסופרמרקטים הגדולים, מצאנו פערים גדולים בכמות הנתרן בין תחליפי הבשר הצמחיים השונים. פערים אלה מגיעים ליותר מ-100%. לא צריך להיות מומחה גדול בתזונה כדי לקרוא הסימון התזונתי ל-100 גרם שמופיע על פי חוק בתווית שעל כל מוצרי המזון. עם קצת תשומת לב, נוכל לשפר את בריאותנו (ובעיקר את בריאות ילדינו), אם נקפיד מהיום והלאה  לבחור רק מוצרים עם כמות נתרן קטנה יותר.

 

להלן נתונים השוואתיים של כמות הנתרן בתחליפי בשר צמחיים שנבחרו באופן אקראי  ממדפי ומקררי כמה סופרמרקטים גדולים במרכז הארץ. כל הנתונים נלקחו מהסימון התזונתי ומרשימת הרכיבים שכל יצרן חייב על פי חוק להדפיס על גבי האריזות.

 

כמות נתרן בתחליפי-בשר צמחיים

 

המוצר

כמות נתרן

(ב-100 גרם מוצר)

סלמי מהצומח בסגנון איטלקי. טבע דלי

950 מ"ג

נקניקיות עסיסיות מן הצומח זוגלובק

850 מ"ג

נקניקיות צמחיות טבעול

650 מ"ג

שניצל מן הצומח  תפוגן

650 מ"ג

שניצל דק בצ'ילי מתוק טבעול

600 מ"ג

שניצל תרד טבעול

550 מ"ג

המבורגר צמחי טבעול

550 מ"ג

שניצל מן הצומח זוגלובק

500 מ"ג

נקניק סייטן פפרוני. טבע דלי

460 מ"ג

שניצל תירס תפוגן

430 מ"ג

בשר צמחי ברוטב ברביקיו. טבע דלי

420 מ"ג

חטיפי תירס. תפוגן

420 מ"ג

טבעול תירס

380 מ"ג

בשר מן הצומח –סייטן. טבע דלי

307 מ"ג

שניצל תירס זוגלובק טבע

300 מ"ג

 

 

אם אוכלים בארוחה מנה או שתי מנות שניצל צמחי, קציצות ירק, או נקניק צמחי, אפשר להגיע בקלות לצריכה של מעל למחצית מכמות הנתרן היומית המומלצת למבוגר.

 

צריך לזכור שנתרן בכמויות גדולות נמצא כמעט בכל מוצר תעשייתי נוסף שאנו אוכלים במהלך היום: לחם, מאפים אחרים, סלטים וממרחים קנויים, גבינות, פשטידות, רטבים מרקים וכד'. כך שאם מוסיפים לכך את הנתרן בשאר המאכלים מגיעים בקלות לכמויות מוגזמות שמזיקות לבריאות.

 

תחליפי בשר צמחיים לא בהכרח יותר בריאים מבשר. צילום: shutterstock

 

המצב עלול להיות חמור במיוחד אצל ילדים. מנה אחת של מוצר צמחי כמו שניצל/קבב /נקניקיות והם כבר עוברים את הצריכה היומית המומלצת להם. ילדים שצורכים במהלך היום גם חטיפים, ממתקים ומוצרים תעשייתיים נוספים שמכילים הרבה נתרן, מגיעים לצריכה עודפת גדולה של מלח שמסכנת את בריאותם .

 

להכין את תחליפי הבשר לבד בבית

הקטניות למיניהן (חומוס, עדשים, שעועית, סויה) הן מזון בריא ביותר, וכל ארגוני הבריאות בעולם ממליצים לשלב אותן בתפריט כתחליף לבשר, לפחות 1-2 פעמים בשבוע.

כדי להימנע מכמויות המלח המופרזות ומהשומנים המיותרים שבתחליפי הבשר התעשייתיים, מומלץ להכין את אותם תחליפים לבד בבית. בהכנה ביתית אנחנו שולטים בכמות המלח והשומן ויכולים להקטין אותם משמעותית. 

 

אפשר להכין ביחד עם הילדים קציצות מקטניות, המבורגרים, שניצלים, תבשילים, ממרחים, חביתות, מרקים ועוד. שיתוף הילדים בהכנה יעודד אותם לטעום ובסופו של דבר לאהוב את התחליפים הביתיים.

כדי להפוך את צריכת הקטניות לפשוטה וזמינה, מומלץ להשרות ולבשל בפעם אחת כמות גדולה של קטניות, לחלק למנות, ולהקפיא. הקטניות נשמרות במקפיא במשך שבועות רבים, וניתן להפשיר בקלות מנה או מספר מנות לפי הצורך. אפשר גם להשיג קטניות מבושלות  (ללא תוספת מלח) במקפיאים ובמקררים של רשתות השיווק.

 

לאתר של איריס

תגובות (0)
הוסף תגובה