סרטן: איך למצוא במחלה את הצדדים החיוביים

תקופת מבחנים, חוסר שעות שינה, לחץ ועייפות שאי אפשר לתאר במילים. ואז אני מקבלת שיחה עם הצעה לפרויקט, לא שגרתי, בלשון המעטה. כזה שגורם לך להבין שאתה צריך לעצור את כל מה שאתה עושה ולהקדיש את עצמך אליו. פרויקט צילום של חולת סרטן שנרפאה מהמחלה הנוראית הזו שקיננה בגופה, ואז הגיעה לסיבוב שני. הסיבוב השני הביא אתו תובנות ושינויים חיצוניים נפלאים. איילה שילון מספרת לי על תרופה ביולוגית שצבעה את שערה כסוף ועוררה המון תגובות של הסובבים אותה, הן זרים והן קרובים. הקרובים אמנם יודעים מדוע צבע שערה השתנה, אך הרחוקים אינם יודעים ומרעיפים מחמאות ללא הרף. הם אינם יודעים את מאחורי הקלעים כי הם חשופים רק לבמה, והבמה בשיא תפארתה.

 

 

בפגשי את איילה וכבר בשיחתנו הראשונה הוקסמתי מהדרך בה היא בחרה ללכת והאופן בו היא צוחקת על המחלה ו?נהנית? מהמבצעים שהיא מקנה לה, כמו: צבע חינם לשיער, הסרת שיער בכל הגוף ומחמאות מכל הבא ליד.

 

 

רצינו להוסיף משמעות נוספת  לתמונות, לתפוס תמונה שתשדר את המצב של איילה. לדוגמא, בתחנת הרכבת, בין ההמון היא מתיישבת לתרגל יוגה. הרגע הזה שהיא במצב סטטי וכולם מסביב בתנועה לא נפסקת. ההפסקה הזו שהיא צריכה מהאינטנסיביות של המחלה, הטיפולים, התשישות.

 

 

תמונות נוספות צילמנו במטע של לימונים ובמזבלה של המושב, התמונות צולמו בהשראת השיחות שקיימנו. בין היתר, האופן בו היא מקבלת את המחלה או במילים אחרות "הופכת את הלימונים ללימונדה".  

 

 

היו לי יומיים מעוררי השראה והארה עם איילה ובעלה גדעון. הרגשתי חלק ממשפחה חמה ועוטפת, זה נגע בי נורא. חששתי לקחת את הפרויקט צילום, עלתה בי השאלה האם אני מספיק מקצועית לפרויקט כזה רגיש, במיוחד כשהנושא קרוב אלי. יש לי דודה חולה שליבי יוצא אליה. הלכתי על זה ואמרתי לעצמי שכשעושים את זה מהנשמה זה חייב להשתקף.

 

 

כשאתה מסיים פרוייקט לא תמיד אתה יודע האם הצלחת בו או לא ולעיתים אין לדעת, איילה חתמה אותו במשפט "זה בדיוק מה שרציתי", ומכאן ששתינו זכינו בעשייה ובסיפוק שלא יסולאו בפז.

 

ב- 3.5 ייערך במכללה למנהל המסלול האקדמי יום בריאות האישה, שיזמה ד"ר נילי קרקו אייל, ראש הקליניקה לזכויות החולה בבית הספר משפטים, המסלול האקדמי המכללה למינהל, בשיתוף עם ענת לוסטינגר ומעין מצנר מבית הספר לעיצוב וחדשנות במכללה במסגרתו תוצג תערוכת הצילומים של יעל אסולין ברבי שתיעדה את איילה שילון. 

תגובות (0)
הוסף תגובה