ניו יורק: לנשים בהיריון מותר לשתות אלכוהול

במהלך חודשי ההיריון נרקמת אט אט ההכרה שבקרוב יהיה כאן תינוק חדש, לא יהיה לך שום זמן לעצמך (או שהזמן שלך לעצמך יהיה קצר מאוד, בטח בהשוואה לתקופה שקדמה לו), והחודשים הקרובים בהכרח יוקדשו ללילות ללא שינה, מקלחות חפוזות ואכילה "על הדרך". במהלך התקופה הזו אמהות-לעתיד רבות נאלצות להכריע האם הן מאפשרות לעצמן לצאת מהבית ולהתפרק קצת עם איזה כוס יין או משקה אלכוהולי אחר שיעניק להן מעין שריד אחרון של עצמאות ועצמיות טרום הלידה. הרי הרופא אמר משקה אחד זה בסדר גמור! זה בדיוק הזמן, כך את חושבת, לחיות על הקצה עד הרגע האחרון, בו זה כבר לא יהיה אפשרי.

 

כעת הזכות לשתות אלכוהול של נשים בהריון מניו יורק תהיה מעוגנת בחוק, הודות לנציבות זכויות האדם בעיר. סוכנות הידיעות AP מדווחת כי הוועדה תשחרר הנחיות חדשות המונעות מברים לאסור על נשים בהריון לשתות או למנוע מהן שירות. להלן מדינת ההנחיות החדשה של הוועדה:

 

 

מעשנת סיגריות, לא רוצחת אף אחד

נשים בהיריון הן פשוט בני אדם שלעתים עושים גם דברים לא בריאים במודע. עישון יכול להיות אחד מהם ולא, זה לא הופך אותן לאמהות גרועות

לטור המלא

 

"שיפוט ושימוש בסטריאוטיפים לגבי התנהגות מקובלת של נשים בהריון, יכולותיהן הפיזיות והשאלה מה כן או לא בריא לעובר שלהן הולכים וגדלים בחברה שלנו. אלה לא יכולים לשמש עילה להחלטות שמפלות אחרים שלא כדין".

 

ההנחיות החדשות מגיעות במקביל לתיק שנידון ממש בימים אלו בבית המשפט העוסק במקרה ספציפי בו  גישתה של אישה לבר נאסרה בגלל שהיא בהריון. גורמים רשמיים מטעם הוועדה טוענים כי החלטות בריאות יש להשאיר בידי נשים ולא ברמנים.

 

ההנחיות החדשות הן חלק מהתמקדות רחבה יותר של הנציבות בכל הנוגע להגנה משפטית על נשים בהריון, אשר עוסקות כיום בעיקר בזכויות במקום העבודה. בעוד החוק הפדרלי דורש שיתייחסו לעובדות בהריון כאל עובד מושבת באופן זמני, החוק למניעת אפליה של ניו יורק מ-2013 מספק הגנה רחבה נגד אפליית ההרות. ההנחיות החדשות של הוועדה מעניקות שורה של דוגמאות לגבי הערכת העובדות:

 

דרישה מהמעסיקים להיענות לבקשות סבירות הקשורות להריון – כגון שינויים קלים בשעות העבודה, מתן כיסא או אפשרות לעובדת לאכול ליד שולחן העבודה שלה – גם אם עובדים אחרים לא יכולים לעשות את אותו הדבר בלי אישור רפואי המעיד על הצורך הזה. כמובן, יש יוצאים מן הכלל, אם ההתחשבות בעובדת ההריונית פוגעת יתר על המידה כלכלית או תפעולית בעסק, או אם העובדת לא יכולה לעשות את עבודתה, אין עבודה דומה אחרת וזמינה וחופשה ללא תשלום איננה אפשרית, כך מסבירות ההנחיות.

 

 

אז כל הנשים המצפות המתגוררות בניו יורק, מזל טוב לכן. אתן מוזמנות לאכול ליד השולחן שלכן ובתום שעות העבודה לצאת לשתות עם החברים שלכן, לפחות עד הלידה. ומה איתנו?

 

בישראל אין חוק האוסר על נשים לשתות בהיריון. מה כן יש? קצת יותר מדי אנשים שבטוחים שהם הרופא שלך ורוצים "ליידע" אותך על הסכנות – החל בברמנים שמאפשרים לעצמם לא למזוג משקה או לעקם פרצוף בעת מזיגתו (כי שירות מחוייך זה לא חלק מהדיל כל עוד את בהיריון וזו כמובן לא אפלייה אלא "דאגה כנה לשלום העובר") וכלה בעוברי אורח, זרים גמורים שנכנסים לך לכוסית ולתיק הרפואי. למרבה הצער, אנחנו עדיין לא ניו יורק ולכן אם את בהיריון וחפצה בכוסית יין, שתי בבית או שתתמודדי עם המבטים הנוקבים של הסביבה. 

תגובות (0)
הוסף תגובה