לא לעקבים: העצומה שזכתה לתמיכה של 110,000 אנשים ברשת

למעלה מ-110,000 נשים ואנשים חתמו על עצומה לרפורמה בקוד הלבוש במקומות עבודה בפחות מ-48 שעות. העצומה הזו היא תוצר של סיפור שהצליח להכעיס כמעט את כל מי שנתקל בו.

 

עוד באון לייף:

 

ניקולה ת'ורפ, בת 27, עבדה עבור חברת Portico המספקת כוח אדם לחברות. היא נשלחה לעבוד כפקידת קבלה בחברת מימון בשם Pwc במרכז לונדון. ת'ורפ הגיעה למשרדי החברה במרכז לונדון בחודש דצמבר האחרון בלבוש רשמי ונעליים שטוחות. מנהלי Pwc שלחו אותה הביתה כי לדידם, היא לא עמדה בקוד הלבוש המקובל בחברה.  לטענתה, נאמר לה כי עליה להופיע לעבודה עם עקבים של 2-4 ס"מ והיא נדרשה לצאת באותו הרגע מהמשרדים ולרכוש זוג נעליים "על פי ההנחיות". ת'ורפ סירבה ובתגובה פוטרה באופן מיידי.

 

לכי תקני נעליים. ניקולה ת'ורפ. צילום מסך מתוך BBC

 

ת'ורפ פרסמה בעמוד הפייסבוק הפרטי שלה את פרטי הסיפור וקיבלה תגובות רבות מנשים אזר נתקלו בסיטואציות דומות בתפקידים דומים. אז היא החליטה לקחת את הסיפור צעד אחד קדימה ופרסמה עצומה ברשת כנגד מדיניות האפליה, בטענה כי דרישת החברה מנשים לנעול עקבים בזמן העבודה אינה חוקית. העתירה פורסמה ברשת ביום שלישי בשבוע שעבר ועד יום חמישי, כאמור, כבר צברה למעלה מ-110,000 חתימות. מטרת העצומה היתה לעורר תגובה של הממשלה למדיניות.

 

"למרבה הצער, בבריטניה זה עדיין חוקי בבריטניה עבור חברה לחייב את הנשים בצוות לנעול עקבים גבוהים בעבודה בעל כורחן", נכתב בעתירה. "קוד הלבוש חייב להשתנות כך שלנשים תהיה את האפשרות לנעול נעליים רשמיות שטוחות בעבודה, אם הן רוצות בכך. קוד הלבוש הרשמי הנוכחי הוא מיושן וסקסיסטי".

 

קוד לבוש מיושן וסקסיסטי. צילום: shutterstock

 

ת'ורפ סיפרה שהיא המומה מהיקף ומעוצמת התגובה. "זה רק מראה שזה עניין חשוב עבור הרבה נשים וכעת אנו עושות צעד בכיוון הנכון", אמרה ל-BBC. "סוף סוף נפתח הצוהר עבור נשים לדבר על איך הן מרגישות בעבודה וכיצד הן לבושות. בעיניי, העובדה שגברים רבים חתמו על העצומה למרות שאין לדרישה השפעה ישירה עליהם, אומרת המון".

 

סיימון פראט, מנכ"ל חברת Portico בה עבדה ת'ורפ, הודיע כי החברה שינתה כעת את מדיניותה. "כל הנשים שעובדות בחברה שלנו יכולות כעת לנעול נעליים שטוחות או נעלי עקב בהתאם להעדפתן", הוא אמר.

 

כמובן לא כל התגובות היו תומכות. ת'ורפ מספרת שקיבלה המון הודעות סקסיסטיות ומבזות ברשתות החברתיות בעקבות הסיפור אולם לא הרפו את ידיה אלא רק גרמו לה להבין ש"אנחנו עדיין לא חיים בחברה בה נשים שוות. אני מקווה שהסיפור הזה פוקח את העיניים לנשים… שיהיו מודעות לכך שהן לא צריכות לקבל יחס אחר רק משום שהן נשים", אמרה, "כל הודעה נבזית קיבלתי רק גרמה לי להרגיש הרבה יותר נחושה".

 

נעליים שטוחות ייפגעו ביעילות? צילום: shutterstock

 

חברת Pwc טענה שהאירוע המדובר עליו מדברת ת'ורפ התרחש במשרדי החברה בסניף ספציפי בדצמבר האחרון והיה אירוע נקודתי שלא משקף את מדיניות החברה.

 

ת'ורפ סיפרה ל-BBC Radio  בלונדון: "אמרתי להם, אם אתם יכולים לתת לי סיבה מספיק טובה מדוע נעליים שטוחות ייפגעו ביעילות שלי בעבודה אז בסדר גמור", אבל הם, כמובן, לא הצליחו לספק סיבה כזו. הייתי אמורה לעשות משמרת של תשע שעות על הרגליים שלי וללוות לקוחות לחדרי ישיבות. אמרתי שאני פשוט לא מסוגלת לעשות את זה על עקבים".

 

"קצת פחדתי לפרסם את המקרה כי חשבתי שאני עשויה להיתקל במסה גדולה של תגובות שליליות אבל הבנתי שאני חייבת להרים קול כי זה עניין הרבה יותר גדול מהסיפור הפרטי שלי. אין לי שום דבר נגד החברה הספציפית הזו משום שהיא פועלת, לצערי, בחסות החוק ובהתאם לזכויות המעסיקים. מותר להם במסגרת קוד הלבוש הרשמי לדרוש מאישה להגיע לעבודה בעקבים".

 

"מלבד העובדה שלהסתובב יום שלם על עקבים זה מתיש, יש כאן סקסיזם מובהק. חברות לא יכולות להכריח עובדות בקוד לבוש לא נוח ולא בריא רק כי הן נשים".

 

הסירה את נעלי העקב. ג'וליה רוברטס בפסטיבל קאן. צילום: רויטרס

 

מסתבר שניקולה ת'ורפ היא לא היחידה שנמאס לה מהדרישה המופרכת מנשים לנעול עקבים כל הזמן. רק שלשום הגיעה ג'וליה רוברטס לפרימיירה של הסרט "מפלצת הכסף" בו היא מככבת לצד ג'ורג' קלוני במסגרת פסטיבל קאן, בשמלה שחורה של ארמני. לאחר שחייכה בחום למצלמות, התכופפה והורידה את נעלי העקב השחורות שלה ונותרה יחפה, בצעד שכולו מחאה נגד מדיניות מארגני הפסטיבל לאסור על נשים להיכנס ללא נעלי עקב לשטח האירוע (צעד שגרר תגובות קשות בשנה שעברה). רוברטס דאגה להרים את שולי השמלה שלה במעלה המדרגות ולהציג לעולם את רגליה העירומות כמחאה על קוד הלבוש האימתני על השטיח האדום. 

תגובות (0)
הוסף תגובה