8 המצאות בריאותיות שמשנות את חייהן של נשים בעולם

בין כל העוולות שחוות נשים ברחבי העולם, בעיות בריאויות הן החמורות ביותר. במדינות המתפתחות, שם מדיי יום נפטרות מעל ל-800 נשים בעקבות סיבוכים בלידה, ישנו מחסור גדול במשאבים לטיפול, דבר שהופך את זה לבלתי אפשרי עבור נשים לשמור על בריאותם על בסיס יומי.

 

עוד באון לייף:

אפליקציה חדשה – שמתחברת ישירות לטמפון

האם היצירתית שלא הצליחה להניק עם חלב האם שלה

הסקס שהציל את חייה של הצעירה הזאת

 

לצד הבשורות הקשות, יש גם צדדים חיוביים. התקדמות הטכנולוגיה והפיתוח, מאפשר לספק יותר פתרונות לאותן בעיות בריאותיות ברחבי העולם. הנה מעט מהחידושים הגאוניים והפתרונות, שמשנים את חייהם של נשים ברגעים אלה ברחבי העולם:

 

1. לחצן ?סאיינה?

אחת הבעיות הקשות ביותר, היא מניעת כניסה להריון במדינות מתפחות, אך הפתרון החכם הזה, שעולה רק 1$, הופך לאחד הרעיונות החכמים והחסכוניים עבור נשים המבקשות למנוע הריון. האישה מזריקה אותו בעצמה, פשוט על יש כיווץ הנורה הקטנה שמלאה במינון המכון. השימוש הוא חד פעמי, ואין סכנה לזיהום שנגרם על שיתוף המחט. 

 

 

הפתרון אושר בבריטניה רק עבור הזרקה עצמית, וארגון הבריאות העולמית פועל בימים אלו בסנגל ואוגנדה, על מנת לאפשר הזרקה עבור נשים אחרות שלא תמיד יכולות להגיע לרופא.

 

 

 

2. MyTransHealth

 

 

 

 

עבור נשים טרנסיות, מציאת רופא היא אתגר אמיתי. צריך למצוא רופא שגם מכבד את הזהות המינית והמגדרית של המטופלת, וגם מבין את הצרכים הספציפיים של כל מטופלת. מדובר באתגר עצום.

הנתונים מספרים כי 20% מהחולים הטרנסים נדחו על ידי אנשי מקצוע, ו1 מכל 4 טרנסים, חוששים שהם שהטיפול בהם יעוכב מחשש לאפליה.

 

הסטראטאפ והאתר MyTransHealth מטפל בבעיות האלה, ומחבר בין טרנסים וטרנסיות לבין אנשים מקצוע מתחום הבריאות ואיכות החיים. זה צעד מבורך שמבקש לשמור על נשים בריאות, מבלי חשש שיסבלו מבריונות והתעללות. האתר קולט את זהותם המגדרית, ועל פי מיקומם וסוג השירותים הדרושים, האתר מחשב את העלות של הביטוח, את סוג הטיפול והנגישות.

 

3. שאיפת אוקסיטוצין

 

 

דימום מוגבר לאחר הלילה, הוא הגורם המרכזי לתמותה אימהית ברחבי העולם. הטיפול הסטנדרטי הוא זריקה של אוקסיטוצין, שחייב להיות מאוחסן במקרר ולהיות מנוהל על ידי איש מקצוע. למרבה הצער, במדינות עולם שלישי, משאבים אלה הם לא תמיד זמינים.

 

חוקרים באוניברסיטת מונאש במלבורן, אוסטרליה, פיתחו סוג של אוקסיטוצין שניתן בשאיפה והשתמשו באזורים כפריים על מנת להציל אמהות שחוות דימום מוגבר בזמן הלידה.

 

"פרויקט הזה הוא באמת חדשני –  בפעם הראשונה, נוכל לספק אוקסיטוצין יעיל שאינו דורש קירור ולא משאבים אחרים כגון מחטים ומזרקים", אומר ד"ר מישל מקלנטוש, מנהל הפרויקט של צוות המחקר.

 

4. Hemafuse

 

 

Hemafuse הוא מכשיר כף יד אוטומטי לעירוי, שפותח על ידי חברת שמתחמה במכשור רפואי. המכשיר ממחזר את דמו של אדם בחזרה לתוך הגוף במצבי חירום, כאשר דם שנתרם או מכוני עירוי שונים ייתכן ולא יהיו זמינים בשעת חירום.

 

אחד השימושים העיקריים שלו הוא עבור דימום לאחר לידה. בחלק מהמדינות המתפתחות, רופאים משתמשים במצקת גזה על מנת לבצע-עירויי אוטומטי, כיוון שהמכונות המתקדמות יותר והאספקה ??כל כך יקרות. העלות הנמוכה של Hemafuse הופכת את התהליך לפשוט יותר ובעיקר סניטרי, היא עובדת כמו משאבה-ידנית שלוקחת את הדם ומפקידה אותו בתוך שקית דם. המכשיר מכיל מסנן המסיר קרישים שעתידים להיווצר וחלקיקים אחרים בדם.

 

5. בגד אנטי-שוק לדימום לאחר לידה

 

 

מה שנראה כמו חליפת צלילה במבט ראשון, למעשה הוא בגד ניאופרן, שיושב בצורה בטוחה על גופן של נשים החוות דימום לאחר הלידה, בצורה כזו שמציל את חייהן.

 

הבגד, שפותח במקור על ידי טכנולוגיה של נאס?א, ?מפעיל לחץ על החלק התחתון של הגוף, וכך מאלצים את הדם לזרום לאיברי מפתח, ביניהם הלב, הריאות והמוח?.

 

 

מעבר לפיתוח ולרעיון המדהים, הבגד גם הוכח כיעיל. ניסוים שנערכו באוניברסיטת קליפורניה וסן פרנסיסקו, צפה ירידה דרמטית של 50% ממקרי המוות שנובעים מדימום.

 

 

6. אפליקציה ליילוד בטוח

 

 

ליילד תינוק היא משימה לא פשוטה, ולרוב אף מסוכנת מאין כמוה. באזורים לא קטנים של העולם, אין כלל רופאים, אחיות או מיילדים בסביבה. האפליקציה נוצרה על ידי הקרן הדנית ליולדות, ומאפשרת, באמצעות סרטוני הדרכה פשוטים באנימציה, לילד בצורה בטוחה את התינוק לאוויר העולם.

 

 

האפליקציה הוכיחה את עצמה באתיופיה, שם עובדי מערכת הבריאות ניסו את האפליקציה במשך שנה. התוצאות לימדו שהידע בלידה עצמה והיכולת להתמודד עם דימום לאחר הלידה, והחייאת התינוק, הכפילו את עצמם.

האפליקציה הוכיחה להיות יעיל מתקני בריאות באתיופיה, שם את היכולת להתמודד עם דימום לאחר לידה ולהחיות יילוד יותר מאשר הוכפל לאחר עובדי מערכת הבריאות השתמשו באפליקציה למשך שנה אחת.

 

7. נקודה להצלת חיים

 

 

באזור הכפרים בהודו, נשים סובלות מאחוז גבוה של סרטן השד וסיבוכים במהלך הריון.

כדי להילחם בבעיה זו, טוואר בינדי יצר את ה?נקודה להצלת חיים?. הנקודה מזכירה את הבינדי ההודית המסורתית שנשים הודיות שמות בין הגבות, אבל ה?נקודה להצלת החיים? מצופה יוד, על מנת לספק את הכמות המומלצת של 150-220 מיקרוגרם לנשים ברמת סיכון גבוהה.

 

 

נקודת היוד עולה רק 16 סנט (עבור חבילה של 30), ומופצת בימים אלה לנשים במרפאות וביישובים הכפריים.

 

8. פלו (Flo)

 

 

 

באזורים רבים, מכריחים בנות בגיל ההתבגרות להישאר בבית ולא להגיע לבית ספר, כיוון שהם מגיעות ללא אביזרים סניטריים ראויים. מעצבת המוצר, מריקו היגאקי איוואי, רצתה ליצור פיתרון שמאפשר לבנות להרגיש נוח ובשליטה מלאה. התוצאה היא ?פלו?, ערכת הגיינה לשימוש חוזר וכביסה אישית, המאפשרת לנערות לשמור על לוח הזמנים שהן קבעו מראש, גם כאשר זמן המחזור מגיע.

תגובות (0)
הוסף תגובה