המאבק על השליה: אישה עתרה לבית משפט בשביל הזכות לשמור אותה אחרי הלידה

כשג'ורדן ט'יריניג ובעלה דאג ממיסיסיפי נכנסו להיריון, היה להם ברור שהם צריכים להתכונן לקראת לידת הילד הראשון שלהם, אולם הליכים משפטיים לא היו, כמובן, חלק מתוכנית הלידה.

 

עוד באון לייף:

 

הבעיה היתה שט'ירינג גילתה למרבה הפתעתה שלא תוכל לשמור על השליה שלה לאחר הלידה גם אם תרצה בכך. הרופא שלה הסביר לה שאם היא מעוניינת בשליה שלה, איבר בלתי נפרד מגופה, היא תיאלץ תחילה להשיג צו בית משפט שיעניק לה את הזכות לעשות זאת. ומדוע? במיסיסיפי עדיין חי ובועט חוק ישן שרואה באמא "צד שלישי" בכל מה שקשור בשליה שלה. זו נחשבת ל"פסולת רפואית" ששייכת לגורמים רפואיים מטעם המדינה.

 

ט'ירינג פשוט לא הייתה מסוגלת להכיל את העדר ההיגיון בחוק הקיים. "אם אני יולדת את התינוק שלי ואז אני יולדת את השליה שלי, אתם גם האחראים על התינוק שלי? האם אני גם צד שלישי לילד שלי? ובכן, כמובן שלא, אז, אז למה, לעזאזל, אני צד שלישי לחלק מהגוף שלי? זה פשוט לא נראה הגיוני", היא אמרה.

 

ט'ירינג התכוונה לשמור את השליה שלה ולצרוך אותה מאוחר יותר במעין כמוסות דמויות ויטמינים כי היא מאמינה שהשליה מספקת יתרונות בריאותיים לאחר הלידה. היא שמעה על הרעיון כשחברה שזה עתה ילדה סיפרה לה שהיא צרכה את השלייה שלה בתוך שייק.

 

 

"לקיחת מולטי ויטמין זה משהו שאני עושה באופן קבוע בכל מקרה אז לשים את זה בתוך כמוסת ג'לטין נראה כל כך פשוט ואם זה מיטיב איתי ועם התינוק שלי, אז מה הבעיה?," אמרה. "נראה לי שהיתרונות פשוט עולים על החסרונות. אני באמת מתרגשת מזה. אם זה לא יעשה כלום- לא יקרה כלום, אבל כל הרעיון זה הזכות לבחור מה אני רוצה".  

 

למרות שלא ממש קיימת הוכחה מדעית שמגבה את הטענות בדבר סגולות השליה, רבים סבורים שהשליה יכולה להגביר את ייצור החלב להזרים אנרגיה לאמא החדשה ואף לסייע כנוגדן דיכאון לאחר לידה. ט'ירינג החליטה ללכת על זה אולם החוק המציק והמיושן איים להפריע.

 

מבולבלת ומתוסכלת, ט'ירינג פנתה לקבוצה אמהות בפייסבוק לבקש עצה והן קישרו אותה לעו"ד ז'קלין המק שמתמחה בנושא בריאות האישה. גם המק מעולם לא שמעה על אישה שכרעה ללדת ונאלצה להשיג צו בית משפט כדי לקבל את השליה שלה.

 

"אמרתי לה שאני אשמח לעזור לה, כי מה שהיא חווה זה דבר מטורף. מאבק על שליה היה מאמץ חדש בשבילי, אבל קראתי את החוק, דברתי איתה, לקחתי את כל העובדות הרלוונטיות ועתרתי לבית המשפט בתקווה שזה יספיק וכך היה", מספרת המק.

 

בראשית מאי, כשהיא בסביבות שבוע 33 להריון, הופיעה ט'ירינג בבית המשפט לפני השופט ג'ון מקלורין וקבלה על החוק. יותר משבועיים לאחר מכן, השופט העניק לה את הצו.

 

 

"גידלתי את התינוק שלי, גידלתי את השליה שלי, שניהם שייכים לי" אמרה ט'ירינג,"לא יכול להיות שמישהו יגיד לי מה אני כן או לא יכולה לעשות עם זה".

 

ט'ירינג אמרה שהיא מכירה בכך נשים אחרות אולי לא רוצות לצרוך את השליה שלהן ואולי אף נגעלות מכך אבל בשבילה, היתרונות הבריאותיים עשו את הבחירה לקלה במיוחד.

 

"זו הבחירה שלי ואני חושבת שלכל הנשים מגיעה הזכות לדעת והזכות לבחור מתוך ידע. לא צריך לעשות הכל לפי הספר או בדרך שאנשים תופסים כרגילה. אין דרך אחת נורמלית … אני חושב ששמירת השליה היא אחד מהדברים האלה. זה משהו שאת יכולה לעשות כדי לעזור לגוף שלך ולתינוק שלך ואני חושבת שזה ממש חשוב בכלל לתת לנשים אפשרויות". 

תגובות (0)
הוסף תגובה