מחקר: עבור רוב הנשים, תוספי תזונה בהיריון הם בזבוז זמן וכסף

רוב הנשים ההרות שדואגות ליטול מדי יום מולטי ויטמין, מינרלים ותוספי תזונה אחרים מבזבזות את זמנן ואת כספן. מחקר חדש מצא שבמרבית המקרים הטבליות הללו כלל לא משפרות את בריאותן או את הבריאות של התינוק העתידי שלהן.

 

עוד באון לייף:

 

אמהות לעתיד לא צריכות להתפתות למערך השיווק של תוספי התזונה שמפרסם את המוצרים הללו עם טענות שאין להן שום גיבוי מדעי, כך לפי סקירה של עדויות הקיימות בנושא שפורסמו בכתב העת לתרופות Therapeutics Bulletin.

 

"עבור רוב הנשים שמתכננות להיכנס להיריון או שכבר בהיריון, הכנת הגוף לתהליך או שימוש במהלכו במולטי ויטמין ומינרלים מורכבים כפי שדורשים מהן, מהווה הוצאה מיותרת", נכתב במסקנות הסקירה.

 

 

"אין ראיות לשיפור במצב הילד או במצב האם בעקבות נטילת ויטמינים, כך שהפרסום הנלווה למוצרים הללו לא נתמך על ידי ממצאים מדעיים מוצקים. נשים בהיריון פשוט עשויות להיות פגיעות, רגישות וחרדות למידע לא מבוסס, לפיו הן מעניקות לילדן התחלה טובה יותר בחיים ומחזקות את בריאותו, והן לא מתעסקות כלל בשאלה כמה זה עולה להן".

 

מספר לא ידוע של נשים לוקחות תוספי תזונה במהלך ההיריון, שבדרך כלל מכילים יותר מ -20 סוגים של ויטמינים ומינרלים, כולל ויטמינים B1, B2, B3, B6, B12, C, D, E, K, חומצה פולית, יוד, מגנזיום, ברזל, נחושת , אבץ וסלניום. והמחיר? 100-150 שקלים בחודש, אם לא יותר. השימוש בתוספי תזונה פופולארי מאוד בתקופת ההיריון כי לנשים הרות שבגופן חסרים חומרים מזינים יש סיכויים גבוהים יותר ללקות ברעלת היריון, לפגוע בגדילת העובר, לפתח מומים בצינור העצבי או בשלד וללדת תינוק במשקל נמוך.

 

יחד עם זאת, לא נמצאו שום ראיות שתומכות בהמלצה הגורפת עבור כל הנשים ההרות לצרוך תוספי תזונה, למעט ויטמין D וחומצה פולית, אותם ניתן לרכוש ביחד בגרסה גינרית ובזול יחסית. כל יתר התוספים עם השמות המפוצצים והמחירים הבלתי הגיוניים שמציעים ניסים ונפלאות הם פשוט מסחטת כסף, ניצול ציני של נשים שמעניינות לעשות כל שביכולתן עבור העובר שלהן.

 

נשים הרות מוזמנות ליטול 5 מ"ג של חומצה פולית מדי יום עד שהן נכנסות לשבוע ה-12 של ההיריון, על מנת להפחית את הסיכון שהתינוק יסבול מאיזשהו מום בצינור העצבי – אשר עלול להשפיע על המוח ועל עמוד שדרה. בנוסף, מספר קטן יחסית של ניסויים קליניים מצא כי נטילת ויטמין D יכולה להפחית את הסיכון לחוות סיבוכים במהלך ההיריון ובמהלך הלידה. לפיכך, מומלץ בכל מקרה לנשים בהיריון ליטול ויטמין D לכל אורך ההיריון וגם במהלך תקופת ההנקה. זהו. שום דבר מלבד השניים האלה.  

 

 

המחקר קורא תיגר על הטענות של תעשיית התוספים כולה, כך נכתב בדו"ח: "תוספי תזונה רבים המכילים ויטמינים, מינרלים ורכיבים תזונתיים אחרים משווקים באינטנסיביות לנשים עבור כל שלבי ההריון. עם זאת, העדויות הרבות שנאספו לכאורה בנוגע לנטילת תוספי ויטמינים בהיריון מגיעות ממחקרים שבוצעו במדינות בעלות הכנסה נמוכה, בהן נשים נוטות יותר לסבול מלכתחילה מתת תזונה מאשר במדינות המפותחות. נשים אלה זקוקות לתוספים בלי שום קשר לעובדת היותן בהיריון, כמו כל יתר האוכלוסייה".

 

אבל כמובן, יש כבר מי שחולק על תוצאות המחקר. באופן לא מפתיע, ד"ר קארי רוקסטון, דיאטנית והדוברת של שירותי המידע לתוספי בריאות, דחתה בתוקף את הממצאים.

"כותבי המחקר טוענים כי אין סיבה לצרוך ויטמינים ומינרלים בהיריון אלא אם את סובלת מלכתחילה מתופעות קליניות מסוימות. זוהי שטות מוחלטת. מלבד חומצה פולית, אשר יש לה תפקיד טיפולי פעיל במניעת הפרעות בצינור העצבית פעיל, התפקיד של תוספי המזון הוא פשוט להילחם בפערים התזונתיים".

 

רוקסטון טוענת שהתוספים יכולים לעזור לנשים להימנע מלאכול את חלקים מרשימת המאכלים המומלצים או לחילופין מלצרוך את הכמות התקינה לה הגוף זקוק: "סקר התזונה הלאומי (בבריטניה) כבר הראה שמעטות הנשים שאוכלות בדיוק את מה שהן צריכות לאכול. לדוגמה, רק 30% מהנשים אוכלות באמת חמש מנות של פירות וירקות על בסיס יומי ו -11% מהנשים אוכלות דגים המכילים אומגה 3 וחומצות שומן שהוכחו כתורמים להתפתחות תקינה של המוח והעיניים של העובר".  

תגובות (0)
הוסף תגובה