אייזנקוט, אל תחזיר אותנו אחורה

התבטאויותיו של  הרבצ"ר המיועד אל"מ אייל קרים, לא באמת מפתיעות את מי שעוקב אחרי פועלו ותפיסתו התורנית של האיש בשנים האחרונות. מה שכן מפתיע, הוא הנכונות למנות אותו לתפקיד הרגיש של הרב הצבאי הראשי, חרף דעותיו ועמדותיו אשר נחשפו בציבור כבר לפני שנים אחדות.
אין צורך לחזור ולפרט באריכות את עמדותיו החשוכות בנושא אונס נשות האויב, הצנעת שירת נשים בצה"ל ותפיסתו לגבי הומוסקסואלים, תפיסות אשר אין להן מקום כלשהו בצה"ל ובחברה הישראלית בשנת 2016. אדם אשר מחזיק בדעות כאלו אין לו מקום של כבוד ומקום של סמכות עליונה בגוף הממלכתי ביותר במדינת ישראל.

 

גדי אייזנקוט מסתמן כמבוגר

האחראי בשטח

 

הרמטכ"ל גדי אייזנקוט הוא אישיות החורגת ממאפיינים הגנרל המצ'ואיסט והקשוח, שהשתרשה בציבוריות הישראלית עם השנים

לטור המלא

רק לאחרונה החליט הרמטכ"ל גדי אייזנקוט על שורה של צעדים אשר עתידים לחזק את הממלכתיות בצה"ל על חשבון תהליכי ההדתה אשר גברו לאחרונה בצבא, עת ביקשה הרבנות הראשית לחזק את מעמדה החינוכי והערכי על חשבון חיל החינוך. אחת הפעולות החשובות עליהן החליט אייזנקוט, היא העברת ענף תודעה בצה"ל  מהרבנות הצבאית לאכ"א. על כן מוזרה כל כך התעקשותו של הרמטכ"ל להמשיך ולתמוך במועמדותו של קרים לתפקיד הרבצ"ר הבא.

 

 

 

 

 


אל"מ אייל קרים, עמדות חשוכות בנושא אונס נשות האויב והצנעת שירת נשים בצה"ל. צילום מסך

אירועי השבוע החולף מספקים הזדמנות מצוינת לבחון מקרוב מה קורה מבחינה מגדרית בתוך הרבנות הצבאית.
חיל הרבנות הצבאית אשר קיים מראשיתו של צה"ל הוא חיל גברי באופן כמעט מובהק.
רוב רובם של החיילים המשרתים בו בתפקידים מקצועיים, הדרכתיים והלכתיים הם חיילים גברים.
להקת הרבנות הצבאית היא כמובן גברית לחלוטין וכך גם מחלקות רבות בחיל. החיילות המעטות המשרתות בו עושות זאת בעיקר בתפקידי שלישות ופקידות. ישנם שני תפקידים מקצועיים בלבד בהם משרתות נשים: מתעדת אמצעי זיהוי ורכזת מסורת ורוח. בכלל הרבנות הצבאית משרתות רק שתי קצינות בדרגות זוטרות.
לפני שנתיים התקבלה החלטה כי תפקיד משגיח הכשרות ברבנות הצבאית ייפתח גם בפני נשים. יש האומרים כי הרב קרים היה מבין הדוחפים להחלטה זו. בפועל, אין עד היום אף חיילת המשרתת בתפקיד זה.

היום בו תשרת אישה בתפקיד הרבה הצבאית הראשית הוא כנראה עוד רחוק מאוד, אם לא דמיוני, אך אין ספק כי בהינתן העובדה כי הרבנות הצבאית היא עדיין עובדה קיימת, הגיעה העת לפתוח תפקידים מרכזיים נוספים בחיל בפני נשים, הן כקצינות והן לחיילות. אין שום סיבה נראית לעין כי הדבר לא יעשה. להפך, הדבר יכול לעודד מלש"ביות דתיות להתגייס לצה"ל.

בתזמון מופלא נכנסה לפני ימים אחדים לתפקידה יועצת הרמטכ"ל לענייני מגדר תא"ל שרון ניר, לאחר פרישתה של היועל"ם הקודמת רחלי טבת-ויזל, אשר הייתה אגב, אישה דתיה.

 

ראש אכ"א הקודמת, אורנה ברביבאי

קידום ומינוי אישים בעלי השקפה מיושנת וחשוכה כאל"מ אייל קרים הוא צעד אחורה לצה"ל בכלל ולנשים המשרתות בו בפרט. במקום לקדם אנשים כגון הרב קרים, ראוי היה כי בסבב המינויים האחרון יקודמו עוד נשים בדרגות הבכירות בכלל ולמטכ"ל בפרט. כזכור, עם פרישתה של ראשת אכ"א הקודמת האלופה במיל' אורנה ברביבאי, אין כיום סביב שולחן המטכ"ל אף אישה אלופה. יש לקוות כי הרמטכ"ל אייזנקוט יתעשת בהקדם ובשיתוף היועל"ם החדשה ניר ושותפים נוספים, ישנסו מותניים על מנת לקדם ביתר שאת את שרות הנשים בצה"ל. יש עוד דרך ארוכה וחשובה לעשות ואין זמן לעיכובים מיותרים. 

תגובות (0)
הוסף תגובה