וולוודיניה: תסמונת הווגינה המדוכאת

זוכרות את הפרק של סקס והעיר הגדולה שבו שרלוט מגלה שהווגינה שלה בדיכאון? היא הגיעה אל הגניקולוג שלה עם תלונות על סימפטומים שנראו כמו זיהום של קנדידה בנרתיק, אבל התשובה שקיבלה ממנו היתה הזויה ומעוררת סימני שאלה – הווגינה שלה, לדבריו, היתה מדוכאת. ומה במרשם? נוגדי דיכאון קלים. ובכן יש לנו חדשות רעות – זה יכול לקרות גם לכן.

 

עוד באון לייף:

 

המונח הרפואי לבעיה של שרלוט הוא וולוודיניה, כאב כרוני בפות. מי שנדבקה בתסמונת הכל כך מבאסת הזו תסבול מתחושות בעירה, דקירה, שפשוף וגירוי (לא מהסוג הרצוי) באזור, כאב שלעיתים קרובות מתואר כמייסר. מה שהופך את המצב הזה לאפילו יותר מבאס הוא העובדה שכל זה מתעורר ללא גורם זיהומי או אפילו נוירולוגי. האבחון של המצב הזה הוא ממש לא זריז כמו שזה נראה ב"סקס והעיר הגדולה" – כיוון שהאבחון נעשה על דרך השלילה, הרבה נשים סובלות מהתסמונת הזו לאורך זמן מבלי שהרופאים יצליחו לזהותה.

 

למה הפרצוף החמוץ? צילום: Shutterstock

 

עד לפני כמה שנים הקהילה הרפואית לא הכירה בתסמונת הזו כבעיה רפואית אמיתית, ורופאים רבים עדיין מטילים ספק באמיתותה, כך טוענת ד"ר שריל רוס, מומחית לבריאות נשים מסנטה מוניקה, קליפורניה. "האבחון יכול להיות מאוד מורכב, כיוון שבבדיקה שטחית הווגינה נראית נורמלית לחלוטין". היא מספרת על בדיקה מיוחדת בה לוחצים על איזורים מסויימים ושואלים על מידת הכאב בכל מגע שיכולה לעזור באבחון.

 

רק בארה"ב יש בין 200,000 ל-6 מיליון מקרים של וולוודיניה בשנה – כשההפרש העצום בטווח הזה נובע מכך שהרבה מאוד נשים פשוט לא יודעות שהן לוקות בה, או שהרופא שלהן לא הצליח לשים על כך את האצבע. הגורמים לתופעה אינם ברורים, אך כנראה נובעים מגנטיקה, מערכת החיסון ואולי גם תזונה. גם הטיפול אינו חד משמעי וטרם נמצא פיתרון אפקטיבי ב-100% לתסמונת, אך טיפולים שעוזרים להרגעתה כוללים משככי כאבים, טיפוח הווגינה, שינויים בתזונה, לעיתים קיצוניות ניתוחים, וכן, אפילו טיפול פסכולוגי ונוגדי דיכאון.

 

"לא ברור למה נוגדי דיכאון עובדים לחלק מהנשים עם התסמונת הזו, אבל הם עובדים", אומרת הגינקולוגית טארה אולמן. במקרה של וולוודיניה המנות קטנות משמעותית מהמנות שמקבלים פציינטים שבאמת לוקים בדיכאון, וככל הנראה לא יעוררו תופעות לוואי שלעיתים מופיעות עם התרופה כמו ירידה בליבידו ועלייה במשקל. אבל גם לטיפול הזה לוקח חודשים עד שהוא מתחיל להשפיע ולשפר את המצב של הסובלות מהתסמונת.

 

הווגינה מדוכאת? יש דרכים לשמח אותה. צילום: Shutterstock

 

ואמנם התסמונת הכרונית הזו היא חשוכת מרפא, שזה מדכא כשלעצמו, אבל פיתרון יעיל וכיפי נוסף שרופאים מסוימים מצביעים עליו כדי לשמח את הווגינה שלך הוא סקס, בכמויות. "סקס מעודד את רמות הקולגן והאלסטין, ושומר על זרימת דם בריאה באזור", אומרת דוקטור מריה סופוקלס ממרכז בריאות הנשים של פרינסטון בניו ג'רזי. גם אוננות עשויה לעזור כדי לתחזק ולשמר את המבנה של האזור, בייחוד הפתיחה שיכולה להיסגר ולהתקצר לאיטה כשאנחנו מתבגרות. ללא ספק דרך יעילה לשמח כל ווגינה, מדוכאת או לא. 

תגובות (0)
הוסף תגובה