שיפוצים: 5 דברים קריטיים שאסור לפספס

עונת השיפוצים בפתח, ובחודשים יולי עד ספטמבר צפויים להתבצע כ-162,000 שיפוצים בבתי אם (ואב). עשרות זוגות ינהלו תקציב, יראיינו מעצבי פנים, קבלני שיפוצים, יבחרו דלת, חלון, סלון, שיש למטבח ובעיקר יאבדו את עצמם לדעת. כדי להפוך את תקופת השיפוצים למהנה ולא מענה ולקבל את בית החלומות המתוכנן, ריכזנו עבורכם את 5 הדברים הקריטיים שאסור לוותר עליהם בעת שיפוץ הבית, מתחילת השיפוץ ועד לסופו

עיצוב הבית ב-3 שלבים פשוטים:

לבחור חלונות לבית זה עניין לא פשוט. יש המון סוגי זכוכיות, עיצובי חלונות וחומרי גלם שיהפכו את ההחלטה שלכם למורכבת במיוחד. לשם כך מומלץ להיעזר באיש מקצוע שיביא בפניכם את הפתרונות הנכונים ביותר לצרכים שלכם.

 

איך זה עובד? קבלו 3 שלבים פשוטים שיפתרו לכם את הבעיה. לחצו כאן >>

 

 

1. בחירת קבלן השיפוצים – משלב הדייט הראשון ועד לחתונה

בחירת קבלן השיפוצים הנכון עבורכם חשובה כמעט כמו בחירת בן זוג לחיים. קבלן השיפוצים הוא הפרטנר שילווה אתכם לאורך תקופת השיפוצים, יקבע את התנהלות ואופי העבודה והוא זה שבסופו של יום אמור לקחת את הסקיצה שרקמתם יחדיו ולהביאה לידי מימוש. "הכי חשוב זה לבדוק מיהו אותו בן אדם שעומד מולכם בתפקיד קבלן השיפוצים שלכם, כששלושת הקריטריונים העיקריים הם כימיה, אמינות ויושרה. קבלן שיפוצים זה בן זוג לדרך ולכן צריך לראות שלא מדובר באיזה חאפר שישאיר אתכם בלי כסף ובלי שיפוץ" אומר ערן סיב, יו"ר התאחדות קבלני השיפוצים,  אז איך תדעו כשעומד מולכן חאפר ממולח?

תעודות, אישורים, ביטוח– בשיפוץ של למעלה מ- 43,000 ?, הקבלן חייב להיות רשום במשרד הקבלנים של משרד הבינוי והשיכון ועליו להציג תעודה של קבלן רשום בהתאחדות קבלני השיפוצים. בנוסף, כדאי לדרוש ביטוח צד ג', ביטוח אחריות מקצועית ושהקבלן יספק לכן חשבונית על כל הוצאה כדי שתדעו שהוא לא חאפר.

מבחן השאלות המכשילות– בררו האם יש לו ניסיון בדבר הספציפי שצריך לשפץ, אם ביקשתן לעשות איטום קירות הבית, האם יש לו ניסיון בזה? כמה שנים? באיזה חומרים הוא משתמש?.

היזהרו מהאיש שיודע הכל ובזול– רב קבלני השיפוצים הרציניים מתמחים בתחום ספציפי כמו ריצוף,שיפוץ אמבטיה ושירותים, צביעה דקורטיבית, איטום וכו' ומנצחים על חבורה של קבלני משנה שכל אחד מומחה בתחומו. חאפרים יגידו לכן שהם עושים הכל ולבד כי הם יודעים הכל וגם יעשו לכן דיל במחיר. מכאלה מוטב להתרחק.

בהנחה שקבלן השיפוצים צלח בשלום את כל הקריטריונים הנ"ל, מומלץ  גם לערוך תחקיר קטן מול לקוחות קודמים שלו: "לקבלני שיפוצים רציניים יש ספר ההזמנות המאגד את כל לקוחותיהם – אני ממליץ לבחור לקוח מתך עשרות ההזמנות וללכת לראות את עבודת השיפוץ שבוצעה שם. בפגישה מולו תבררו בין היתר האם הקבלן עומד בזמנים? האם הוא היה זמין עבורם משך השיפוץ? מה טיב העבודה שלו?" אומר סיב, שהוציא השנה את ספרו 'המדריך למשפץ'.

2. הכנת תכנית שיפוצים ברורה, מדויקת ופרקטית

פעמים רבות אנחנו יודעות בדיוק מה אנחנו רוצות אבל לא ממש יודעות לתרגם את זה למציאות. בשלב ראשון, כדאי לפנות לאדריכלית או מעצבת פנים שתפקידן לתרגם רצונות לפרקטיקה ולבנות איתן פרוגרמה. הפרוגרמה היא קווי היסוד לתכנון השיפוצים על פי הצרכים הפיזיים, הנפשיים והפרקטים שכוללת את כל הרצונות שלכם בשיפוצים ואת הפנטזיה שלכם לגבי המראה הכללי של הבית לאחר השיפוצים. חשוב להיפגש ולהגדיר את הפרוגרמה יחד – מה אתם אוהבים בבית? מה צריך לשנות? מה כדאי לשמור? מה החלום שלכן בנוגע לחללי הבית? מה השיגעונות שלכן? האם אתן עובדות מהבית?"

מטרת העל של הפרוגרמה היא לגרום למעצבת להכיר אתכם היטב כדי להבין איזה בית יהיה המתאים ביותר עבורכם ולכן חשוב לשתף בכל דבר ולספר על כל שיגעון המאפיין את אורח החיים שלכם כמו למשל האם אתם שומרים כשרות, האם אתם מבלים עיקר זמנכם בסלון וכו'. המעצבת תיקח את הפרוגרמה שלכם ובהסתמך עליה תעשה סקיצות והדמיה של הבית בתום השיפוץ. כך מתנהל פינג פונג בין הלקוח למעצבת הכולל הערות וטענות עד שמתקבלת ההדמיה והגרסה הסופית וממנה יוצאים לדרך.

חשוב לציין: לפני סגירת הפרוגרמה חובה לעשות לקבלן סיור מקדים בדירה כדי להימנע מהוצאות מיותרות. אחת הטעויות הנפוצות היא שהפרוגרמה נסגרת בלי סיור מקדים ומדוקדק של הקבלן בבית. חשוב להראות לו את הבית ופגמיו השונים כדי שהוא יוכל להיערך בהתאם לכך. למשל, כמו מקרים רבים בהם מבקשים לצבוע קיר שנמצא מאחורי ארון בגדים שמעולם לא הוזז ובסיור מגלים שהקיר מלא בעובש ורטיבות שצריך לייבש ולאטום אותו – הליך שמייקר את העבודה ומאריך את זמן השיפוץ.

אל תשכחו לתכנן את החלונות, את סוג הזכוכית, התריסים ואפילו את הרשתות מראש, עוד בשלב התכנית. שהרי המטרה העיקרית היא לחסוך עבודה כפולה, להימנע מטעויות ולא להוציא כסף מיותר, מוסיף יניב נתן, מנכ"ל חברת "אלום נתן" העוסקת בהתאמה והתקנה של חלונות, דלתות ותריסים. "כדי לדעת איזה סוג חלון וזכוכית מתאימים לכם ולכיס שלכם כדאי בשלב הראשון לקחת קבלן אלומיניום שידע את רצונותיכן ויציג לכן את מגוון האפשרויות המתאימות לכל חלל ואת התאמת החלון שרוצים לתנאי החדר. הוא זה שיבדוק האם עובי הקירות מתאים לחלונות והוא זה שצריך לדעת האם אתן רוצות תריס גלילה שיהיה סמוי בקיר, האם צריך רשתות לחלונות וכו' כדי להיערך לזה בשלב התכניות.בנוסף אני ממליץ ללכת למקום מורשה שעוסק בחלונות ולראות בעין את סוגי החלונות והתריסים שיש ושמתאימים לבית שלכם ולבחון אותם מקרוב מבחינה פרקטית ועיצובית".

איזה סוג חלונות מתאים לכם ולכיס שלכם?

לדברי נתן מאפייני החלון צריכים להלום את מאפייני החדר כשלכל חדר יש את סוג החלון שמתאים לו "בחדרי ילדים אני ממליץ לשים חלונות הזזה מהסיבה הפשוטה שחלון נפתח על ציר עלול לפגוע בראשו של הילד, כנ"ל גם במטבח בו חשוב לבחור חלון שאינו תופס מקום וקל לניקוי, ולכן חלון שנפתח פנימה פחות פרקטי למטבח. בחדרים בהם יש חלונות כיס  אני מציע לקחת את מג'יק קליל חלון ההזזה היחיד שגם נפתח לניקוי. המון אנשים מבקשים אותו כי נמאס להם בכל פעם שהם מנקים את החלון להוציא אותו מהמסילה ולהחזירו" אומר נתן.

3. תיאום ציפיות מול כל הגורמים

אז אחרי שסגרתם פרוגרמה שכוללת את החזון שלכם על איך הבית יראה ביום שאחרי, צעד לפני שיוצאים לדרך לקראת השיפוץ הגדול (והקטן) הוא ליישר את הקו מול עצמכם, מול בן/בת הזוג ומול קבלן השיפוצים או האדריכל שבחרתם.

חשוב להיות מאוד ברורים מול הקבלן לגבי התהליך ואופי העבודה, כדי להימנע מאי הבנות ותסכולים. דוגמה קלאסית היא לדעת מראש מהן שעות העבודה – להגדיר מאיזו שעה מתחילים, מתי מסיימים ולקבל את אישור הקבלן, הכלבהתאם לתכנית העבודה שיצרתם ביחד. שימו לב שעשויות להיווצר בעיות אם קבלן השיפוצים, לדוגמא, יחליט לעבוד בין 14:00-16:00 ואחד השכנים יתלונן.

בנוסף, דאגו לחלק תפקידים בין בני הזוג. האחת יכולה להיות אחראית על הנושא הכספי והשני על העיצוב או להיפך. הואיל ותקופת השיפוצים מלווה בסטרס נפשי וכלכלי ועשויה לגרום למתח וריבים בין בני הזוג, כדאי למזער את הנזק מבעוד מועד.

4. "כתב כמויות" ותקציב סגור בלי שיגעונות

מומלץ לקבוע מסגרת תקציבית ברורה ומחייבת לפני שיוצאים לדרך לשיפוצים." כדאי לתכנן היטב ולא להוסיף עוד ועוד בקשות לקבלן תוך כדי העבודה אלא להיצמד לתכנית. רוב החריגות התקציביות מתרחשות בשלב של השדרוגים- למשל קרמיקה יפה יותר, שיש במטבח, כיור גדול יותר, נקודות חשמל נוספות, תאורה שונה וכדומה. שינויים כאלה לא רק שמגדילים את התקציב אלא גם מתסכלים את הקבלן, לידיעתכם. מעבר לכתב כמויות ומסגרת תקציבית, מומחים ממליצים גם להשאיר בצד 15% מכלל תקציב הפרויקט למקרה של  תוספות ואקסטרות. לא חסרים סיפורים כמו קבלן שתיקן נזילה באמבטיה ומתחת לבלטות התגלה צינור רקוב שהצריך טיפול גדול הרבה יותר של כל הצנרת וייקר את השיפוץ בעוד כמה עשרות אלפי שקלים.

ב-80% מהשיפוצים בארץ ישנה חריגה מהתקציב המקורי, לרוב בגלל הלקוח עצמו שעל הדרך מוסיף גחמות עיצוביות שונות ומשונות שמגדילות את ההוצאות. אל תשכחו להכין מראש על  "כתב כמויות"- טבלה המציגה את כל חומרי השיפוץ, הכמות והעלות שלהם. כדאי להתעקש לקבל את 'כתב הכמויות' מהקבלן בטרם נסגרה העסקה. כדאי גם שתתעקשו לקבל הצעת מחיר לפני תחילת השיפוצים ולא תוך כדי או אחרי ותוודאו שהקבלן מיידע אתכם על כל חריגה בזמנים ובכסף לאורך כל הליך השיפוצים.

אסנת ספיבק שמעוני, מעצבת פנים שהקימה את "ספיבק פרידלר עיצוב פנים"ביחד עם הדס פרידלר מסבירה מה כדאי לעשות במקרים של תקציב קטן יחסית: "בפרויקט בעל תקציב מוגבל אני ממליצה ללקוחות להשקיע את עיקר התקציב והאנרגיה בבחירת תשתיות איכותיות – ריצוף, מטבח, חלונות כאלמנטים שיגדירו את הבסיס של הבית, ריהוט יכול לחכות ולהתווסף במשך הזמן. בנוסף, במקרים של תקציב מוגבל כדאי להשקיע את מיטב האנרגיה בחללים הציבוריים והמרכזיים בדירה כמו סלון ומטבח כחללים בהם המשפחה מבלה את מיטב זמנה".

5. עיצוב הפנים: אל תפלו בפח של הטרנדים

עיצוב פנים הוא השלב האחרון בשיפוצים, החלק שבו חלומם הרטוב של בעלי הדירה מתרגם למציאות והפנטזיה קורמת עור וגידים. זה גם הרגע הקריטי בו אפשר לעשות טעויות כואבות: בחירת טפט אופנתי צעקני שבתך שנה מציק בעין, ריבוי פריטים מדהימים ומגניבים שיוצרים ביחד דיסהרמוניה צורמת, עיצוב כפרי לדירה שנמצאת במגדל בלב עיר ובזבזנות יתר על רכישת ריהוט יפה אך לא פרקטי במקום לקחת את אוסף הכורסאות של סבתא.

 מימין לשמאל: אסנת ספיבק שמעוני, יניב נתן וערן סיב

"ממש כמו שנשים רבות אומרות שהן מחפשות גבר עם חוש הומור למרות שלחלקן זה ממש לא מתאים, כנ"ל בעיצוב, לא לבקש עיצוב קלאסי רק בגלל שזה נשמע נחמד ואופנתי כי אולי זה לא מתאים למי שאתן" אומרת ספיבק שמביאה כמה טיפים לעיצוב הנכון:

התאמת עיצוב פנים לאישיות –נסו להגדיר את הסגנון האישי מבחינת החלל בבית, הסדר, האם אתם אוהבת קווים נקיים, האם אתם אנשים מסודרים שמתאים להם 'חלל פתוח' בו רואים את המטבח כל הזמן, האם מתאים לכם עיצוב קלאסי? אם, למשל, אתם אוהבת לארח אנשים אז כדאי לשקול מטבח עם אי במרכז שיאפשר הקמת בופה מרכזי לאורחים עליו תניחו את האוכל. אם לא מבשלים בכלל, מטבח קטן וקומפקטי יהיה שימושי יותר.

התאמת העיצוב לשלב שלכן בחיים –בית שמעוצב כשאתם הורים לילדים קטנים יהיה שונה בתכלית מבית של הורים שילדיהם עזבו את הקן. בבית עם ילדים שמשחקים גם בסלון, כדאי לחשוב על פינת משחק נוספת באזור המוגדרת על ידי שטיח או כמה סלי קש. כמובן שכדאי להימנע משולחן זכוכית שגם יתלכלך וגם יסכן את הילדים ולבחור רהיטים יותר ידידותיים לילדים (לא בגוונים בהירים) ולבחור בדים שעמידים לאורך זמן (סינתטיים שניתן לנגב עם מגבון).

כדאי לזכור ששיפוץ דירה הוא יציאה לדרך חדשה, לבית חדש שמעוצב לפי החזון האישי והצרכים שלכן, אתן הבמאיות של הסרט הזה ובוחרות מי יהיו אנשי הצוות שיבנו את הבית. וכמו בכל סרט כדאי לעשות תחקיר טוב, ללכת ולראות עבודות של מעצבי פנים, קבלני שיפוצים ואדריכלים, לכתוב איתם את התסריט וללהק לתוכו את מיטב החומרים שישלבו בין חלום למציאות.