הסכנות הטמונות לילדים שלכם ברשת

הילדים שלנו חוזרים בימים הקרובים לבית הספר ומה שבעיקר מטריד הורים למתבגרים הצעירים, אלו מגילאי 9 ומעלה, היא העובדה שהחל מהשנה הילדים שלנו מקבלים סמארטפונים. המשמעות היא שהילדים יפתחו לראשונה קבוצות ווטסאפ, יגלשו בגוגל, יצפו בסרטונים ויוכלו להתחבר לרשתות החברתיות.

 

וממה בעצם אנחנו כ"כ חוששים?

אז קודם כל, הסכנה המרכזית היא, ללא ספק, מידת החשיפה שלו ברשת, וחוסר הפרטיות. אם עד עכשיו הילד שלנו העלה מספר תמונות קטן באינסטגרם של האחים שלו (אם יש כאלו) או בפייסבוק שלנו, הרי כעת הוא יכול להעלות מה שבא לו ללא רשותנו או ידיעתנו. החשש העיקרי הוא שהילד ייתן פרטים מזהים, כגון: מספר הנייד שלו, כתובת מגורים, מיקום בית הספר, ועוד. בנוסף, ישנו החשש כי הילד ידבר עם זרים, בצ'טים פרטיים.

 

סכנה נוספת הינה הנושא של בריונות ברשת. מחקרים מראים כי משנה לשנה גיל המשתמשים בסמארטפונים הולך ויורד, וכי משנה לשנה יש יותר ביטויי אלימות פגיעות מיניות ברשתות. כאשר ביטויי האלימות הינם רבים, החל משיימינג, דרך חרמות וכלה בקללות ונאצות בקבוצות הווטסאפ. אגב, אחת הבעיות העיקריות בנושא הזה הינה שברוב המקרים אנחנו, ההורים, בכלל לא מודעים למתרחש. ילד שחווה את מעשי הבריונות לרוב מתבייש במה שעובר עליו ולא תמיד מספר. לעיתים הוא פשוט חושש שההורים יאשימו אותו. הילד המתקיף לא מספר אף הוא מפני שגם הוא חושש מתגובת ההורים והמורים. וכולנו שומעים שוב ושוב סיפורים על הדרך הקיצונית שבה המקרים האלו עלולים להסתיים.

 

 

חלק מתופעת הבריונות, אגב, קשור לתופעת "היד הקלה על המקלדת" שהולכת ותופסת תאוצה. כאשר הכוונה הינה לילדים, וגם למבוגרים, שעושים שיימינג לאנשים אחרים, כאשר לא תמיד הסיבה ברורה, דרך אנשים שמתווכחים זה עם זה בדיונים בווטסאפ בצורה מתלהמת, וללא מחשבת תחילה כי הם עלולים לפגוע במישהו, דרך טוקבקיסטים שכותבים קללות ודברי נאצה. ובתוך כל אלו נמצאים הילדים שלנו. הם לומדים לחיות במרחב הזה ובדרך המסוימת הזאת. הם לומדים שזה לכאורה בסדר להשפיל מישהו, לקלל, לענות בחוסר כבוד, ושכל אחד יכול. והבעיה העיקרית הינה שאף אחד לא מדבר איתם על זה.

 

סכנה נוספת היא שהילד עלול להיות חשוף לחומרים שאינם מותאמים לגילו.  וככה זה עובד בשטח: הילדים נחשפים, בטעות או בכוונה, לחומרים כמו סרטי פורנו ברשת. הקלות שבה הם מגיעים לאותם סרטונים, והעובדה שהם מושכים אותם – גורמים להם לחזור אליהם שוב ושוב. התוצאה עלולה להיות חשיפה למידע קיצוני ולעיתים גם מעוות מציאות, שמובילה לאינספור בעיות בתקופת ההתבגרות.

 

אז איך מתמודדים עם כל הסכנות האלו?

1. מדברים עם הילדים- אם הילדים שלכם מספיק בוגרים כדי להחזיק סמארטפון ביד, זה אומר שהגיע הזמן לשיחה. שיחה שבה תסבירו להם כי בסמארטפון שלהם נמצא עולם ומלואו. יש בו הרבה דברים טובים, כמו היכולת לתקשר עם חברים ולקבל מידע אבל יחד עם זאת עליהם לדעת גם לשמור על עצמם.

 

2. שיח מכבד-  לאחרונה הוציא איגוד האינטרנט מדריך לשמירה על שיח מכבד ונקי מאלימות בקבוצות וואטסאפ ועמודי פייסבוק.

 

3. פרטים אישיים – דברו איתם על כך שאין פרטיות ברשתות החברתיות , ולכן כדאי שישימו לב שהם קודם כל לא משוחחים עם זרים. בנוסף, כדאי שישימו לב שהם לא מוסרים את כתובת הבית שלהם, כתובת בית הספר, וכיו"ב.

 

4. חברים ברשתות- כמו כן, אם יש לילד יש פייסבוק או אינסטגרם, כדאי שתהיו חברים שלו, ושתבדקו מדי פעם שהכל בסדר. לא צריך להיות אובססיביים אבל כדאי מדי פעם להסתכל מה הוא כותב ומה כותבים לו החברים בעמוד שלו.

 

5. אורות אדומים – בנוסף, ישנם מספר אורות אדומים שחשוב שנשים אליהם לב, כאלו שמעידים על התנהגות חריגה של הילד. לדוגמה: הילד אינו ישן בלילה, אינו אוכל כרגיל, אינו נפגש עם חברים, מסרב ללכת לחוגים או לבית הספר, ועוד. כל התנהגות כזאת צריכה להדליק נורה אדומה שאומרת לנו כי משהו קורה לילד שלנו, וכי עלינו לנסות ולברר, בכל דרך, מה עובר עליו.

תגובות (0)
הוסף תגובה