4 דברים שקורים לווגינה כשאת לא משתמשת בה

ידוע שלחיי מין פעילים יש הרבה מאוד יתרונות בריאותיים – מעבר לכל הכיף, סקס טוב מתגבר גם את המערכת החיסונית, מוריד את רמות הלחץ, מנמיך את לחץ הדם, מקטין את הסיכון להתקפי לב, ואם משקיעים מספיק מאמץ זה גם יכול להיחשב כסוג של אימון גופני.

אבל לא לכל אישה יש אפשרות לקיים יחסי מין בריאים באופן קבוע ושגרתי, מה שמוביל לתופעה שידועה בכינוי "תקופת יובש". בין אם מדובר בהחלטה על רקע דתי או נפשי או סתם במחסור משותף ראוי, ובין אם מדובר בכמה שבועות, כמה חודשים או לעיתים אפילו שנים – כולנו היינו שם. אז מה קורה לווגינה שלנו בתקופות האלה, ומה הן ההשלכות הבריאותיות?

עוד באון לייף:

הפעם הבאה תכאב

בין אם זו הפעם הראשונה שלך אי פעם או הפעם הראשונה מזה זמן רב, יש לצפות לאי נוחות מסוימת. תופעת הלוואי הנפוצה ביותר של התנזרות ממושכת היא יחסי מין כואבים, לדברי הגניקולוג ברט וורלי מאוניברסיטת אוהיו. "ממש כמו שזה כואב כשיוצאים לרוץ אחרי תקופה ארוכה כבטטת כורסא, זה עלול לכאוב קצת כשמפרים את תקופת היובש, כי השרירים לא רגילים לסקס", הוא אומר.

בזהירות ובעדינות. צילום: Shutterstock

הסיכון לכאבים גובר אם ההתנזרות נגרמה מנסיבות פחות נעימות, כמו פרידה מכוערת. "גורמים פסיכולוגיים שיושבים במחשבתה של האישה יכולים לגרום לכאב גם כן", אומר ד"ר וורלי. הפיתרון, לדבריו, הוא שימוש בחומרי סיכה, משחק מקדים ותקשורת טובה עם בן הזוג. הד"ר מייעץ להתחיל לאט, כדי לוודא שאין כאב ושהתחושה היא טובה. אם כואב, כמובן יש להפסיק ולנסות שוב בהמשך עם תגבור של המשחק המקדים וחומרי הסיכה. בסקס אין כזה דבר "אין רווח בלי כאב".

העניינים יכולים להינעל

לרוב, ואפילו במקרים של בתולין, הכאב במהלך קיום יחסים הוא בר חלוף וניתן לריפוי עם מספיק משחק מקדים, חומר סיכה ובעיקר סבלנות. אבל במקרים קיצוניים ומצערים, השרירים הווגינליים כל כך מתכווצים שחדירה מכל סוג, אפילו של אצבע או טמפון, הופכת לבלתי אפשרית. המצב הזה נקרא "ווגיניסמוס", ויש מגוון רחב של סיבות להיווצרותו, לעיתים גם כפוסט טראומה מאונס או ניצול מיני, ולעיתים גם ללא סיבה נראית לעין.

במקרה כזה, מומלץ להיעזר במומחים במהירות האפשרית. "אני ממליצה לראות גניקולוג כדי לקבל אבחנה והמלצה לפיזיותרפיה מתאימה", אומרת התרפיסטית למין ד"ר הולי ריצ'מונד. פיזיותרפיסטים שמתמחים ברצפת האגן יכולים ללמד סדרה של תרגילים עדינים, ולרשום מפסקים בגודל העולה בהדרגה, לשם פיתרון עדין ובריא לבעיה.

היצר המיני פוחת

אין ספק שחרמנות בזמן תקופת יובש יכולה להיות מאוד מעיקה, והעובדה שהיצר המיני פוחת בתקופות האלה יכולה להיראות כברכה – אך לצערנו יש בירידה הזו גם חסרונות, יחד עם היצר המיני הולכים גם כל היתרונות הבריאותיים שלו. "אורגזמות הן פשוט טובות", אומרת ד"ר ריצ'מונד. "לבד או עם שותף – הגוף שלכן יודה לכן על האנדורפינים שתזרימו לו לגוף", וממליצה לשמור על שגרת אוננות גם בתקופה יבשה – שגם תוכל לשפר את כישוריכן במיטה עם שותף למעשה. "אנשים שמרגישים יותר בנוח לאונן נוטים להיות יותר מתחשבים ומעניקים כמאהבים", לדבריה.

אורגזמות הן דבר נהדר. לבריאות. צילום: Shutterstock

גם הווגינה מזדקנת

סקס יכול להיראות כדבר שהופך לפחות חשוב בחלוף השנים, אחרי שהילדים נולדים ובמיוחד כשגיל הבלות נכנס לתוקף, אך תופתעו לגלות שההפך הוא הנכון. כמות האסטרוגן שאישה מייצרת חווה ירידה חדה בגיל המעבר, והנפגעת העיקרית היא הווגינה, לדברי הגניקולוגית בארב דה-פרי. חיי מין לא פעילים יכולים להאיץ בניוון ודילדול השרירים הווגינליים, ולגרום לקירות הנרתיק להתייבש ולהפוך לדקים ורגישים יותר, כך שבגיל הקריטי הזה המשמעות היא ברורה – תשמשו בה, או שתאבדו אותה.

ד"ר דה-פרי ממליצה גם היא שנשים בגיל המעבר או אחריו וללא בן זוג יתרגלו אוננות באופן שגרתי. ואם יש שותף בתמונה, מה טוב – זה הזמן להיכנס לעניינים. כמה יספיק כדי לשמור על התחזוקה השוטפת? כמה שאפשר. "יש לי פציינטית בת 75 שמקיימת יחסי מין פעמיים או שלוש בשבוע", אומרת הרופאה. אז תתחילו לדאוג לבריאות שלכן.