מיגרנות: המיתוסים הכי שכיחים

עבור אלה שסובלים מכאבי ראש תכופים, העיסוק בגורמים שעשויים לעורר אותם הוא רחוק מלהיות קלישאתי. לשאול את עצמך מדי יום האם לשתות קפה או לא, האם כדאי לעשות פעילות ספורטיבית או לוותר ולשייך את ההתקף הבא למזג האוויר בחוץ. יש הרבה מיתוסים וסברות סביב הכאב המעיק, אז ביקשנו מד"ר עובד דניאל, מומחה בנוירולוגיה, מנהל היחידה לכאב ראש ופנים מרכז רפואי לניאדו ומנהל המרפאה לכאב ראש ופנים מרכז רפואי רמת אביב, לסייע לנו באישוש ובהפרחת כמה מהמיתוסים הרווחים בתחום.

 

"המומחים מחלקים את כאבי הראש לראשוניים ולמשניים. כאבי הראש הראשוניים אינם קשורים במחלה מוגדרת, וכוללים מיגרנה, כאב ראש תעוקתי וכאב ראש מקבצי", מספר ד"ר דניאל. "בקבוצה המשנית נכללים כאבי ראש שהגורם להם ידוע, לדוגמה כאבי ראש הקשורים לסינוסים, חסימה ורידית, תהליכים הגורמים לעליית הלחץ בתוך הגולגולת וכדומה".

 

מיתוס ראשון – האם מיגרנה וכאבי ראש הם עניין תורשתי?

"מיגרנה היא מחלה העוברת בתורשה", אומר ד"ר דניאל נחרצות, "ל-60% מהסובלים ממיגרנה יש הורה הסובל ממיגרנה, ול-80% יש קרוב משפחה מדרגה ראשונה הסובל ממיגרנה.עם זאת, ההסבר הפיזיולוגי לתופעת המיגרנה עדיין אינו ברור מספיק. לעומתה המקור לכאב ראש תעוקתי אינו ברור. יכול להיות קשר משפחתי, אך לא נמצא קשר גנטי ברור. בעבר חשבו שהכאב קשור לכיווץ ומתח שרירי הצוואר והקרקפת ושהוא משני למתח נפשי, אך עתה סבורים שקיימת רגישות של העצבים בפריפריה לכאב עם רגישות מרכזית. הטיפול בכאב הראש התעוקתי הוא בעיקר בתרופות". 

 

 

מיתוס שני – האם יש קשר בין יין לבין כאבי ראש?

"יין אדום ידוע כטריגר להחמרה במיגרנה ובכאבי ראש מקבציים. הקשר הזה מבוסס על עובדות, והוכח במספר רב של מחקרים בעולם הרפואה.בנוסף יש אנשים הרגישים לרכיבים מסוימים המצויים ביין, כמו ביסולפיט ואמינים שהם נגזרות של אמוניה", אומר ד"ר דניאל.

 

המזונות שעושים לנשים מיגרנה. צפו

סה"כ כ-10% מהאוכלוסייה סובלים ממיגרנה, מבין הסובלים, יש פי שלוש נשים מגברים. 

 

רוצים לדעת באילו גילאים התופעה שכיחה ביותר? האם מדובר בעניין גנטי? והאם יש מזונות שיכולים למנוע או לגרום למיגרנה? היכנסו כדי לגלות את כל הסודות מאחורי מיגרנה בקרב נשים >>

 

 

מיתוס שלישי – האם נשים סובלות יותר מגברים?

"לפני גיל ההתבגרות, בנים סובלים ממיגרנה יותר מבנות, אך מגיל 11 ואילך שכיחות המיגרנה אצל הבנות מתחילה לעלות עד לשכיחות של גבוהה עד פי שלוש לעומת גברים אחרי גיל 18", מסביר ד"ר דניאל. ההסבר לדבריו טמון בשינויים ברמות ההורמון אסטרוגן, או ליתר דיוק, לנסיגתו בדם. "חשוב לומר שהשינויים ברמות ההורמון בנשים הסובלות ממיגרנה במהלך המחזור החודשי הם נורמליים לחלוטין, הבעיה היא ככל הנראה בתגובת מערכת העצבים המרכזית לשינויים אלה", הוא מציין, "נשים בדרך כלל חוות התקף ראשון בגיל הבגרות, לרוב סביב הופעת הווסת הראשונה. השכיחות הגבוהה ביותר של מיגרנה בנשים היא סביב גיל 40, והשכיחות הולכת ופוחתת באופן משמעותי לאחר גיל המעבר".

 

גם לגבי כאב ראש תעוקתי, נשים סובלות יותר מגברים. "כ-49% מהנשים ו-42% מהגברים יסבלו לפחות פעם אחת במהלך חייהם מכאבי ראש תעוקתיים. עם זאת, כאב הראש פחות דרמטי ממיגרנה. מדובר לרוב בכאב מפוזר ודו צדדי, מתואר כתחושה של לחץ מסביב לראש המתחיל בעורף ונמשך עד למצח ואזור ארובות העין. כאב זה מופיע בעוצמה ותדירות משתנה ועלול לתקוף את הסובלים ממנו גם על בסיס יום-יומי, אך לרוב אינו גורם להפרעה בתפקוד היום-יומי", מסביר ד"ר דניאל.

 

 

מיתוס רביעי – האם יש קשר בין חילופי עונות לבין כאבי ראש?

"המנגנון לא ממש ברור, אבל ככל הנראה שינויים במזג האוויר עלולים לגרום ליציאה מאיזון של מערכת הכימיקלים במוח, כולל שינויים ברמות הסרוטונין, שמעורב בפתו-פיזיולוגיה של המיגרנה. ישנם מחקרים מסוימים שהוכיחו שעצבי הראייה של אנשים הסובלים ממיגרנה רגישים יותר לאור בהשוואה לאלו שאינם סובלים ממיגרנה, וזה למעשה מבסס את הקשר שבין חשיפה לאור שמש חזקה ובין החמרה במיגרנה. השערה נוספת היא שבתקופות הקיץ, כמשך החשיפה לאור ארוך יותר, השינה קצרה יותר, והרי ידוע שחסך שינה הוא גם טריגר להחמרה במיגרנה", מסביר ד"ר דניאל.

 

מיתוס חמישי – יש מזונות המשפיעים על כאבי ראש

לדברי ד"ר דניאל מדובר בעניין אינדיבידואלי. יש מי שסובל ממיגרנות אחרי אכילת מזונות מסוימים, כמו שוקולד וגבינה צהובה, בעוד שאחרים דווקא סובלים מכאבי ראש אחרי אכילת בשר, מזון המכיל מונוסודיום וגלוטומט או אוכל מעובד. מה שבטוח הוא שלא מומלץ לצום או לדלג על ארוחות אם יש נטייה לכאבי ראש ומיגרנות. לגבי קפה וקפאין – יש תרופות משככות כאבי ראש המכילות קפאין. גם כאן, מדובר בעניין אינדיבידואלי, יש כאלו שקפאין ישפר את מצבם, יש כאלו שהוא יחמיר את מצבם אם הם רגילים לצרוך אותו ויחליטו לפתע להימנע.

 

 

מיתוס שישי – האם יש פתרון מוחלט לכאבי ראש?

"אין מרפא למיגרנה, אבל ישנן תרופות שיכולות להקל באופן משמעותי את התדירות ואת עוצמת הכאב", מסביר ד"ר דניאל, "הצעד הראשון הוא להיות מאובחנים נכון, שכן רק כ-50% מהסובלים ממיגרנה מאובחנים נכון ואף פחות מקבלים טיפול נכון למיגרנה. נהוג להתחיל בתרופות משככות כאבים ונוגדות דלקת, כמו אופטלגין, אדוויל, אקמול, נורופן וכדומה. אם אין הטבה, רצוי להוסיף תרופות ספציפיות למיגרנה. הצטברו גם מחקרים המוכיחים את היעילות בצריכת ויטמין 2B ומגנזיום במניעה של מיגרנה. בנוסף, שמו של הבוטוקס עלה לכותרות בשל יעילותו בטיפול במיגרנה כרונית עם מספר התקפים העולה על 15 ימים בחודש. יעילות הטיפול היא כ-50%, יש צורך בהזרקות חוזרות אחת לכמה חודשים, אם כי מדובר בטיפול יקר. גם טיפול בדיקור הסיני הוכחה באופן מובהק".

תגובות (0)
הוסף תגובה