בת 18 תובעת את הוריה על פרסום תמונות ילדות שלה בפייסבוק

זה אולי נראה לכם לא מזיק לצלם כמה תמונות של הקטנטנים שלכם מתמודדים לראשונה עם עשיית צרכים בסיר. זה אולי נראה לכם חסר חשיבות לפרסם את התמונות האלה בפייסבוק כי הרי פעוט שנפטר מהחיתול שלו ולומד להשתין כמבוגר זה מקסים ואנושי ומתוק ולמה לא לשתף את החברים בצעדים הראשונים של הבייבי שלכם? ובכן, כי הבייבי שלכם יגדל מתישהו ויהפוך לנער ויש מצב שהנער הזה לא יאהב את הרעיון בלשון המעטה.

 

נערה אוסטרית בת 18 תובעת את הוריה על פרסום תמונות שלה כשהיא מורידה חיתול ומתיישבת להשתין על סיר ללא רשותה. המתלוננת האנונימית טוענת כי הוריה פרסמו למעלה מ-500 תמונות שלה מאז שנת 2009, ביניהן תמונות מביכות ואינטימיות מאוד.

ההורים לא פרסמו את התמונות ב"זמן אמת" כלומר בזמן שהנערה עוד הייתה תינוקת אלא כשהפכה לנערה, ככל הנראה בהתקפי נוסטלגיה שהיו להם מפעם לפעם. על פי הדיווח בעיתון האוסטרי היא תובעת את הוריה אחרי שאלה סירבו בתוקף להסיר את התמונות שלה מעמוד הפייסבוק שלהם, על אף בקשותיה.  

 

 

"אין להם בושה ואין להם גבולות. לא מעניין אותם אם זו תמונה שלי יושבת על אסלה או שוכבת עירומה במיטה המתקפלת שלי. הם צילמו אותי בכל שלב בחיים ובכל סיטואציה ושיתפו לאחר מכן את התמונות עם 700 החברים שיש להם בפייסבוק", מסבירה הצעירה.  

כאמור, הצעירה ביקשה מההורים למחוק את התמונות מהעמוד אולם הם סירבו והיא תבעה אותם "נמאס לי שההורים שלי לא לוקחים אותי ברצינות", היא הסבירה.

 

ככל הנראה, אביה של הנערה מאמין שכיוון שהוא זה שצילם את התמונות, יש לו את הזכות לפרסם אותן. עורך דינה, מייקל רמי, מאמין שאם הם יצליחו להוכיח בבית המשפט כי פרסום התמונות מפר את זכות לפרטיות, יש להם סיכוי טוב לנצח במשפט הזה אשר עתיד להתקיים בנובמבר הקרוב. אם ההורים יפסידו, עשויה להיות לכך השפעה עצומה על היקף החשיפה של הורים את ילדיהם. הם גם יהיו מחויבים, סביר להניח, את הוצאות המשפט ופיצוי בגין הכאב והסבל שנגרם לנערה כתוצאה מהחשיפה.

 

 

ברור, לשאלה מה אנחנו אמורים או לא אמורים לחשוף ברשת אין תשובה חד משמעית וכל אחד בוחר לעצמו את מידת החשיפה המתאימה לו ולאישיותו וזה בסדר גמור. בכל הנוגע לדור הבא המצב קצת יותר מורכב. מצד אחד, אין לתינוק בן חצי שנה "תפיסת עולם" לגבי כלום ושום דבר ולכאורה, זכותו (ואף חובתו) של הורה לקחת את כל ההחלטות בשבילו, בין היתר את ההחלטה על מידת החשיפה ברשתות החברתיות. מה שכן, כדאי לזכור שיום אחד הם יגדלו ויהיו להם דעות משל עצמם בכל מיני נושאים ורצונות והעדפות וזה יהיה קצת לא מוסרי לכפות את מי שאתם ואת מה שאתם מאמינים בו על הילדים שלכם.

 

חוקי הפרטיות באוסטריה בכל הנוגע לפרסום ברשתות החברתיות אינם מחמירים במיוחד כמו מדינות אחרות. בצרפת לדוגמא, מי שהורשע בפרסום והפצת תמונות של אדם אחר ללא הסכמה עשוי למצוא את עצמו מתמודד עם עונש מאסר על תנאי  וקנס של עד 45,000 יורו. וכן, זה כולל תמונות של ילדים שפורסמו על ידי ההורים שלהם.

 

השלטונות הצרפתים פונים תכופות להורים ומבקשים מהם להימנע משיתוף תמונות של ילדיהם בפייסבוק, בטענה שהתמונות עשויות למשוך פדופילים. בנוסף, הם מזהירים כי הילדים יכולים לפתח בעיות חברתיות ופסיכולוגיות בשלב מאוחר יותר בעקבות פרסום תמונות אינטימיות ומביכות שלהם ושיתופן עם קהל רחב, ללא הסכמה. 

תגובות (0)
הוסף תגובה