גניבת תמונות אינטימיות והפצתן: האיום מספר אחד של אנשים מפורסמים

הקורבן היומי לגניבת תמונות אינטימיות היא פיפה מידלטון, אחותה של קייט. האתר "mirror" דיווח בסוף השבוע כי האקר המזדהה בשם קראפטי קוקני פרץ לחשבון הענן של מידלטון וגנב כ-3,000 תמונות אינטימיות שלה ושל בעלה לעתיד, ג'יימס מת'יוס. הגנב החליט להרוויח כמה פאונדים מהפריצה, והוא מציע את התמונות למדורי הרכילות, למרבה במחיר. במידה ואחד המדורים ישלם 50,000 פאונד לגנב וישים את ידיו על התמונות, גניבת התמונות האינטימיות תקבל לגיטימציה ועלולה אף להפוך לפפארצי החדש, ענף שנראה כי האינסטגרם והפייסבוק סגרו עליו את הגולל.

עוד און לייף:

על הענן של מידלטון היו מאות תמונות של מדידת שמלת הכלה שלה, תמונות אינטימיות של הארוס מת'יוס וגם כמה תמונות של הזוג המלכותי, קייט מידלטון והנסיך וויליאם. המשטרה הודיעה כי היא חוקרת את המקרה ומנסה להתחקות אחר עקבותיו של הגנב, בזמן שהוא, על פי הדיווחים, משוכנע שיצליח למכור את התמונות.

ומהאי המלכותי בחזרה לאגן הים התיכון, בשישי בבוקר הוארך מעצרו של סאבר אבו עצא, מי שחשוד בגניבת תיקה של שדרנית הספורט שרון פרי והפצת תמונותיה האינטימיות. אז באנגליה המשטרה חוקרת, ואצלנו יש חשוד במעצר, ובכל זאת, פרי לא ישבה בחיבוק ידיים וקיוותה ששלטונות החוק יעצרו את כדור השלג שהלך וצבר תאוצה. לאורך השבוע היא התראיינה על הפרשה בכלי תקשורת רבים, קיבלה את הביקורת המפורסמת על כך שהתנהגה בחוסר אחריות וגם ספגה את הטענה שהמשטרה נתנה לה שירות VIP.

ולא רק שרון פרי, רבים מהקורבנות המפורסמים של תופעת הפצת התמונות בארץ לא עומדים מנגד וצופים מהצד בשמם הטוב הולך ונרמס. הם מתבטאים על כך בפומבי ומקווים להוציא את העוקץ מהפרשה. כידוע, גם ענת הראל לקחה על עצמה את תפקיד השגרירה, ולאחר שתמונותיה הופצו פרסמה פוסט ארוך בפייסבוק שבו הודתה שהיא זו המצולמת ושכנעה את הקוראים בכך שלא עשתה שום דבר רע. גם שחקן הכדורסל לשעבר, גילי מוסינזון, שפוטר מעבודתו כמאמן כדורסל לילדים עקב פרסום סרטון סקס בכיכובו, לקח את העניינים לידיים וניסה להתבדח כמה שיותר על חיי המין שלו. המשטרה יכולה, וצריכה לחקור, למצוא ולהביא למשפט את מי שפורץ ומפיץ תמונות פרטיות – אבל אף כח משטרה לא יכול, ולא צריך, להיכנס לנו לקבוצת הוואטסאפ שלנו ולסנן את התכנים המופצים בה. שם אנחנו אדונים לעצמנו.

תחנות הצדק טוחנות לאט, אבל טוחנות. בסוף אוגוסט נשפט ההאקר ריאן קולינס שפרץ לחשבונות הגוגל והאפל של כוכבות רבות בין 2012-2014, בינהם גם החשבונות של ג'ניפר לורנס וקייט אפטון, ופרסם את תמונותיהן האינטימיות ברשת. קולינס, מצידו, מנסה לצמצם את הנזק ולטעון כי לא התכוון להפיץ את התמונות, אלא רק לשמור אותן לעצמו. טענה דומה שמענו גם מהגרסה הישראלית שלו, עידו ארובס, שנעצר על פריצה לכ-300 חשבונות של דוגמניות, שחקניות ומגישות, שאת תמונותיהן האינטימיות שמר על המחשב שלו, ל"שימוש אישי". כל האינטרנט מפוצץ בחומרים ל"שימוש אישי", אבל הם רוצים את ה"שימוש האישי" שלהם עם פרצוף מוכר.

ההאקרים הללו מנסים להתאים את יצר המציצנות של המין האנושי למאה ה-21. אם בניינטיז היו זורקים לנו פעם בשבוע תמונה של סלבס יושבים בבית קפה בצפון תל אביב והיינו יוצאים מגדרנו, היום הם מציפים אותנו בכל שעה בתמונות באינסטגרם ובפייסבוק. יש אנשים שזה לא מספיק להם, הם רוצים יותר.

כחלק מהמאבק בהפצת התמונות, נראה שבמקביל לחקירת המשטרה שנפתחת סביב המקרים הללו, במטרה לאכוף את החוקים האוסרים הפצת תמונות ולהעניש את העבריינים, המפורסמים עצמם מבינים שיש צורך "לנרמל" את העירום, לדבר עליו, להפוך אותו למשהו לא מלהיב. כך כנראה פחות ופחות אנשים יראו צורך לגנוב תמונות כאלה ולהפיץ אותן. הרי לא נראה הגיוני שמישהו יגנוב היום תמונות של דוגמניות בבקיני או שחקניות מפורסמות יושבות בבית קפה.

פעם היה מקובל לקטוף פרחי בר יפים כדי לקשט את הבית, זה לא היה מוזר להשליך סיגריה מהחלון וחגורת בטיחות הייתה המלצה בלבד. אבל מהרגע שבו התחילו הילדים להיחשף לנורמה חדשה בה "זבל מי שמלכלך", התחילו לנזוף בהוריהם על הנורמות שלפיהן הם התנהלו, ההורים הבינו והפנימו, והנורמה השתנתה. המשטרה תמשיך לחקור ולחפש האקרים שמנסים להוכיח שגם למפורסמים יש ציצי ותחת, ומפורסמים ימשיכו להאבק בבושה על ידי הפיכתה לשגרה. אבל אם אנחנו לא רוצים לקבל הטפת מוסר מהילדים שלנו בעוד כמה שנים, או לחלופין, לא רוצים לגדל אותם בעולם שבו לגיטימי להפיץ תמונות של בולבול וטוסיק של אנשים שלא רוצים שיראו להם את הבולבול והטוסיק, אז אולי פשוט נשלוט אנחנו על התכנים שאנחנו מעבירים היום ברשתות החברתיות ובוואטסאפ. דמיינו שהאנשים שהביאו לנו את "מדליק מי שמקליק ראשון" יצאו בקמפיין חדש ומגניב "מי שמפיץ הוא המפליץ", ופשוט תפסיקו להפיץ. זה ממש מסריח.