ערב העימות בין קלינטון לטראמפ: הפרשיות המיניות חוזרות לרדוף את קלינטון ברגע האמת

הלילה (שני, 26.9) לפנות בוקר צפוי להתרחש אחד הרגעים הכי קריטיים במירוץ לנשיאות ארה"ב 2016: כחמישה שבועות לפני הבחירות, המועמדים המובילים לנשיאות הילרי קלינטון ודונלד טראמפ יתעמתו לראשונה פנים מול פנים באוניברסיטת הופסטרה שבניו יורק, באירוע שזכה לשם העימות הנשיאותי. זה יהיה העימות הראשון מתוך שלושה, כשהבאים יתקיימו במהלך חודש אוקטובר, ובמהלכו כל אחד מהמועמדים ינסה לנכס את הרגע הקריטי לטובתו ולגרוף לטובתו את דעת הקהל. אם עד עכשיו העניינים התחממו והתלהטו עד לרמות בלתי צפויות במירוץ הזה, הערב אנו צפויים לראות את נקודת הרתיחה.

 

 

כשהמציאות מתעלה על בית הקלפים

אף מנהיג לא רוצה להיתפס ברגע של חולשה. התעלפות היתה פוגעת בתדמית של כל מועמד לנשיאות, אך מסתבר שבמקרה של מועמדת אישה הפגיעה קשה אף יותר

לטור המלא

ברגע מכונן אחד, הכל מגיע לשיא מול העיניים. זה היתרון של עימות, ולכן זה גם כל כך מדליק – כמו אירוע ספורט, כמו טקס פרסים, כמו עליה וירידה של מניות, בעימותים הנשיאותיים קורה משהו מול העיניים שהוא מאוד דרמטי ומזקק אליו את כל הסיפור. במקרה הזה של מירוץ כל כך חסר תקדים, מרגש ומחדש, אז על אחת כמה וכמה.

 

הפעם אנחנו עוסקים בשתי דמויות טלוויזיניות מאוד. טראמפ ממש נולד לטלוויזיה, הוא כריזמה מהלכת, והוא יודע את המלאכה של הסאונדבייט היטב – הוא המציא אותה. מצד שני ניצבת האנטיתזה שלו – קלינטון היא מישהי שיודעת להעמיק גם במימד הטלוויזיוני, וכבר שנים ניצבת מול המצלמות, בהופעות דרמטיות שאנחנו זוכרים, עוד מתקופת הקמפיין של בעלה ובטח שמתקופת פרשת מוניקה לוינסקי. יש הופעות טלוויזינות שלה שעד היום משודרות ונחקקות עמוק יותר בזיכרון. שתי הדמויות האלו, שממש גדלנו עליהן בטלוויזיה, הולכות סוף סוף להיכנס ראש בראש זו מול זו, וכמה שאנחנו אוהבים להיות הקהל כשהם נפגשים כמו שני גלדיאטורים בזירה.

 

מתקרבים לרגע האמת. קלינטון נגד טראמפ

 

חודשים ארוכים ומורכבים מסתכמים ברגע אחד פשוט

בעימות הראשון הערב הולך לקרות משהו, שאנחנו עוד לא יודעים מהו, הרגע האחד שנזכור. האם הוא יהיה משהו אותנטי ובלתי צפוי, או משהו שממש עתה מתכננים מיטב המוחות במטות המתחרים? גם את זה עוד לא יודעים, אבל בין אם מתוכנן או לא מתוכנן, עימותים קודמים לימדו אותנו כי הקרב הזה יזוקק לכדי רגע אחד שייחקק וייחרט בזיכרון הקולקטיבי של האומה האמריקאית. אותו רגע סמלי ככל הנראה יתלבש על היתרונות או החסרונות המוכרים של המועמדים, למשל רגע שבו הילרי תיראה משתעלת או משעממת ומשתהה – חלשה, לעומת רגע שטראמפ יצטייר כבוטה מדי, שטחי מדי, מתלהם מדי – מאיים.

 

ובעוד שלמילים יש המון כוח בעימותים הללו, הרגע האחד הזה שיהפוך לסמל העימות יכול להתבטא במחווה הכי קטנה. בעימות לקראת בחירות 1992, המועמד לנשיאות והנשיא לשעבר בוש האב תועד כשהוא מסתכל בשעונו. התקשורת השתמשה באותו רגע כדי להביע את חוסר הנוחות הרב שבוש הקרין באותו מעמד, לעומת המתחרה קלינטון (ביל, כן?), שהרגיש בנוח, תיקשר היטב עם הקהל – ולימים גם ניצח במירוץ. כולם זכרו לבוש שהוא רוצה רק לעבור את זה. בעימות אחר היה רגע בו אחד המועמדים התקרב יותר מדי למועמד אחר ונראה אגרסיבי מדי, ובעימות של רייגן היה רגע מצחיק שהציג אותו באור נכון בפני הציבור. בין טראמפ לקלינטון יכול להתרחש הערב רגע פשוט של מחווה אנושית, בו פתאום מישהו ייראה אנושי יותר או פחות, ויהיה בו משהו שירגש אותנו כבני אדם. רגע חשוף.

 

אם לשער מה עובר על המחנות כרגע, סביר להניח שכל אחד מהם מנסה למקסם את היתרונות של המועמד או המועמדת שבראשם. במחנה של קלינטון ירצו שטראמפ יחשף בבורות, שטחיות או התלהמות וייראה מפחיד ומאיים. מצידם, הם מעוניינים שהילרי תצא אנושית, לשים מאחוריהם את אירוע ההתמוטטות ולהציג אותה כשהיא בשליטה, עמוקה וייצוגית כנשיאה. שניהם יינסו להיראות נשיאותים. במטה של טראמפ לעומת זאת, רוצים שקלינטון תיראה לא מפוקסת ולו לרגע, שתצטייר כמהססת וחלשה לידו, ושהוא ייראה חזק ומשמעותי ובעל יכולת שליטה ( לעומתה). 

 

הרגע ששינה את הכל. הילרי קלינטון דקות ספורות לפני ההתמוטטות, צילום: רויטרס

 

בניגוד לשנים קודמות, הפעם לא נצטרך לחכות לעיתוני הבוקר כדי לגלות מה היה בעימות. הכל יהיה נגד עינינו מיד ברשתות החברתיות. נכון, גם בעבר הרשתות פעלו והתלהטו במהלך העימותים, אבל המגמה הזו שרק הולכת ומשתכללת מצטיינת ברגעי שיא דוגמת עימותים שכאלה, תאפשר לכולנו לראות את הפיצוץ בזמן אמת. יחסית מהר כבר נדע מה יהיה אותו רגע סמלי שיתמצת את העימות – נראה על מה מדברים בטוויטר ובפייסבוק, וגם על מה מדברים בשיחות החופשיות. העיתונאים, הפרשנים ויודעי הדבר ישמיעו קולם קודם, ומיד אחרי זה כבר נוכל לראות מה מבעבע פנימה אל ההמונים, הרגש שיידבק לאחד המועמדים. בינתיים שני המועמדים התמקמו דווקא על הרגשות השליליים, הערב נגלה אם העימות יוכל להצמיח רגש חיובי כלפי אחד מהם.

 

הכל עניין של אסטרטגיה

חלק מהשמועות והרחשים לקראת הערב טוענים כי טראמפ ינסה לתקוף את קלינטון דווקא על חייה האישיים, שבאופן מאוד שטחי עלולים להצטייר כמפוקפקים – הוא כנראה ינסה להציג אותה כאישה שנתנה יד לפרשיות המין של בעלה (מוניקה לוינסקי). כמו כן הוא צפוי להתייחס לפרשייה האחרונה שהתרחשה בסביבתה הקרובה של קלינטון, בה מעורבת היועצת ויד ימינה הומה אבדין ובעלה (בקרוב לשעבר) אנתוני ווינר, שהיה מועמד לראשות עיריית ניו יורק אך נכשל בעקבות הסתבכותו בפרשיות מין מביכות שכללו בין השאר תמונות ששלח לנשים של איבר מינו. כמה קל לשכוח כי טראמפ בעצמו נקשר לא פעם בפרשיות מיניות, אך משום מה נדמה שדווקא אליו הדברים הללו לא נדבקים, בעוד שקלינטון סוחבת אותם על גבה לאורך כל הדרך.

 

אולם אם הייתי משמשת כיועצת לטראמפ, בכלל לא בטוח שהייתי ממליצה לו להיכנס לתחום הפרשיות המיניות של המתחרה. זוהי נקודה עדינה ורגישה מאוד, כזו שעלולה בקלות לפגוע ברבים מהמצביעים ומהמצביעות, כך שאם הוא יעשה שם עבודה יתרה ואגרסיבית מדי, זה טיעון שעלול להתהפך עליו. אם הוא יהיה נבזי, מרושע, אם הוא יהיה אישי מדי ויפגע ברגשות שלה, זה ישמש כנגדו. עם זאת, אם טראמפ יתקוף את החזית הזו בצורה עדינה שמתחברת לעובדה שקלינטון מסליקה ומחביאה פרשיות אישיות – זה אכן כן יכול לשרת אותו.

 

כמו בספורט, דווקא הזמן בו אתה תוקף יכול להפוך לשלב בו ההגנה שלך נמצאת בחולשתה, ולאפשר למתחרה להכניס לך שער ביתר קלות. לכן, טראמפ צריך להיזהר מאוד עם התוקפנות שלו כלפי קלינטון, שעד כה דווקא היתה כלי הנשק החזק ביותר שלו. האסטרטגיה הזו לא מתיישבת עם הדרך הממלכתית שהוא צריך לדבוק בה, מרגע בו התהפכו היוצרות והתמוטטותה של קלינטון הציגה אותה בחולשתה, ואותו בשיא אונו. כעת, הוא נמצא בפוזיציה שהוא לא היה בה – הוא הופך למועמד מוביל, ועליו לעשות הכל כדי לשמור על הפור.

 

האם פרשיות המין של בעלה יחזרו לרדוף את קלינטון ברגע האמת של המירוץ? שער מגזין טיימס

 

בסוף כל העימות הזה, כל אחד מהמועמדים ינסה לפנות לאוכלוסיה מאוד מסוימת – שהיא האוכלוסיה המתנדנדת בקרב המדינות המתנדנדות. הם יפנו דווקא למיעוטים, דווקא לנשים. למשל עבור הקהל הנשי, עבודה יתרה על הפן האישי הזה, שתוביל להשפלה כזו של המועמדת המתחרה, עלול להיות דבר מאוד מסוכן.

 

האם הפרשיות המיניות האלו היו עולות למוקד העניינים בעיצומו של מירוץ נשיאותי כל כך מורכב וגדוש בדילמות ונושאים בוערים, אם לא היה מדובר במועמדת אישה? לא בטוח, שכן בסופו של דבר זהו הרקע של קלינטון. באופן מובן, כל אחד מנסה לחפור בעבר של השני ולהוציא משם מידע. מה שכן נכון לומר זה שהאירועים מעברו של טראמפ פחות נדבקים אליו, ואל קלינטון פרשיות העבר נדבקות יותר – בגלל הרבה מתכונות האופי שלה, וכן גם בגלל העובדה שהיא אישה. גם אם זה לא נאמר, וגם אם אף אחד לא יהיה מוכן להודות בזאת, קלינטון נדרשת לחובת הוכחה כפולה כיוון שהיא אישה. הערב, קלינטון תעשה עוד צעד מהותי, קדימה או אחורה, בניסיון להוכיח שהיא יכולה להיות הנשיאה האישה הראשונה של ארה"ב. 

תגובות (0)
הוסף תגובה