התבגרות מינית מוקדמת: כשהילדה הופכת לנערה בגיל 8

בעשורים האחרונים ניתן להבחין בהתבגרות מוקדמת של ילדים (בעיקר בקרב בנות, ולזה נגיע בהמשך). עד כמה מוקדמת? לפעמים ניכרים הסימנים הפיזיים כבר בגילאי 9-8 ולעתים נדירות אפילו בגיל שנתיים (!). התבגרות מוקדמת כוללת צמיחת שדיים, צמיחה מהירה לגובה בזמן קצר, הופעת וסת, הופעת אקנה, שיער ערווה ושיער בבית השחי. החוקרים עסוקים במחקר על התסמינים ובעיקר על הסיבות וגם על התמודדות עם התופעה שהופכת אט אט לשכיחה. הנה כמה נקודות חשובות שכדאי להכיר:

 

1.      מתי זה מוקדם מדי? התבגרות מינית נחשבת אבן דרך בכל ההתפתחות הגופנית של האדם, והיא מציינת את המעבר מילדות לבגרות. מרבית הילדים מתחילים את גיל ההתבגרות בשנות העשרה המוקדמות שלהם: נערות צעירות בדרך כלל מתחיל בין גיל 11 לגיל 14 ובנים מתחילים בין גיל 12 לגיל 16. עד כאן זה מה שמכונה "בטווח הנורמה", אולם במיעוט קטן של מקרים ילד יסבול ממצב נדיר שנקרא התפתחות מינית מוקדמת, הגורם לגופו להתחיל להתפתח הרבה לפני גיל 11, לפעמים סביב כיתה א', לפעמים אפילו לפני.

 

 

2.      מה זה אומר? התבגרות מינית מוקדמת היא מצב רפואי שגורם לשחרור מוקדם של הורמונים מבלוטת יותרת המוח ומאזור ההיפותלמוס במוח. הם אחראים על ייצור אסטרוגן ומובילים להתבגרות בטרם עת.

 

 

בתקופת ההתבגרות המינית חלים בגוף שינויים הורמונליים משמעותיים. הגורמים לכך, דרכי טיפול, אבחון ומניעה

לכתבה המלאה>>

 

3.      מה הסיבות להתפתחות המינית המוקדמת? יש שורה של סיבות שעלו במחקרים לאורך השנים, נזכיר רק כמה מהן: נמצא כי משקל לידה נמוך קשור להתפתחות מינית מוקדמת. כמו כן יש קשר תורשתי ישיר בין הורים שהתפתחו מוקדם לבין צאצאיהם. מחקרים מצאו שהורמונים הנמצאים במזון משפיעים על התבגרות מינית מוקדמת, בדגש על הורמונים בבשר. גם פגם גנטי או גידול בשחלות, בבלוטת יותרת הכליה וכדומה נמצאו קשורים לתופעה.

 

השמנה עשויה גם היא לתרום להתבגרות מוקדמת: העלייה המתמדת (והמדאיגה) בהשמנה בקרב ילדים בארצות הברית ובאירופה קשורה להתפתחות מינית בעיקר בקרב ילדות, ההסבר טמון בכך שתאי שומן מייצרים אף הם אסטרוגן ומאחסנים אותו.

 

4.      מתי זה ממש מוקדם? החוקרים מצאו שהתהליך עלול להתרחש אצל ילדים מגיל שנתיים, אולם זה נדיר. מומחים מותחים את הקו לפני גיל שמונה אצל בנים וגיל תשע אצל בנות.

 

5.      כמה זה נפוץ? אם נסתמך על נתונים מבריטניה נמצא כי ילדה אחת מ-5,000 ילדות וילד אחד מתוך 10,000 ילדים מתפתחים מוקדם מדי. כן, זה הרבה יותר נפוץ בקרב בנות בהשוואה לבנים.

 

 

6.      מהם הסימנים? יש שורה של סימנים המעידים על ההתפתחות המוקדמת, בהם צמיחת שדיים, צמיחת גובה מהירה, הופעת וסת, אקנה, אשכים מוגדלים או פין מוגדל, צמיחת שיער ערווה או שיער בבית השחי, לעתים עם או בלי הופעת ריח זיעה חריף.

 

7.      מה עושים? חשוב לקבל אבחון נכון ולא להתעלם. לרוב, צמיחת שדיים, למשל, לא תצריך טיפול תרופתי כלשהו, אלא הדרכה מתאימה על ההשלכות הכרוכות בכך מבחינה פסיכולוגית וחברתית. נוצר מצב מאוד מבלבל, הן לילדה שהתפתחה מוקדם מהצפוי והן לחברה הסובבת אותה, שעלולה להתייחס אליה כאל אישה. מצד אחד היא עדיין מתעניינת במשחקים של בת 9-8 ומצד שני היא מרגישה פיזית ולעתים נראית כבת 14-12. הילדות-נערות עלולות להיתקל ביחס שלא מותאם לגילן, ויש צורך להכין אותן לכך במסגרת המשפחתית (אל תסמכו על הדרכה בבית הספר שכמעט ולא קיימת בגילאים האלו).

 

לעתים יחליט הרופא המטפל שיש צורך במתן זריקות חודשיות לעיכוב ההתפתחות המוקדמת (תלוי בגיל הילד/ה ובגורמים נוספים). אם כן מחליטים על טיפול, מטרתו היא לאפשר, בין היתר, לילד/ה לגדול לגובה של מבוגר נורמלי, כי המצב עלול לעכב את הצמיחה העתידית. בכל מקרה, כדאי להתייעץ עם רופא כדי לבדוק מה הסיבה להתפתחות המוקדמת.

תגובות (0)
הוסף תגובה