האם זהו סוף המירוץ של טראמפ?

המרוץ לנשיאות ארצות הברית לא מפסיק להפתיע לפחות כמו סדרת טלוויזיה, ולפעמים הטוויסטים בעלילה יותר מדי דרמטיים אפילו ביחס לדרמה על המסך. בסוף השבוע האחרון פרסם ה"וושינגטון פוסט" קלטת בה נשמע טראמפ בהקלטה מ-2005 משתמש במילים פוגעניות כלפי נשים ומתגאה ביחסו הגס כלפיהן. מי ששחרר את הקלטת לעיתונות הוא דווקא בן למשפחת בוש הרפובליקנית. השאלה הנשאלת היא למה הקלטת הזו לא הודלפה בזמן שהמפלגה הרפובליקנית הבינה כי הוא עומד להוביל את המפלגה לנשיאות, אלא דווקא עכשיו – פחות מחודש לפני הבחירות.

 

ייתכן כי עד היום לא באמת ראו את טראמפ כמועמד אמתי לנשיאות ורק בחודש האחרון קלטו מערכות התקשורת והפוליטיקה בארה"ב שזה עומד לקרות. הקלטת הזו (כמו שאומרים שתמונה שווה אלף מילים) היא חזקה יותר, דרמטית וחזקה משאר הדברים שראינו עד היום. היא אמנם קלטת מלפני 11 שנה, אבל מתחברת לדמותו. היא גם מצולמת מבפנים ומבחוץ, האנשים מהקלטת חיים ויכולים להעיד על כך גם בהווה וטראמפ נשמע מתבטא בגסות רוח קיצונית. אבל יש פה משהו מעבר לצחוקים עם החבר'ה, אלא הלך רוח של אדם שעתיד לשבת על כסאו של האיש החזק בעולם ומדבר על כפייה מינית, כאילו זה מעשה לגיטימי. אלה מילים שאפילו בחדרים סגורים נמנעים מלומר וההתבטאויות הללו מעמתות את התומכים שלו עם השאלה: האם אנחנו מחזיקים באותן עמדות?

 

יש שני תהליכים חשובים שקורים כעת:

1. העימות הצפוי הלילה: הוא אקוטי עבור קלינטון. המועמדת הדמוקרטית חייבת לשמור על מומנטום, לוודא שלא קורה משהו שברגע האחרון טורף את הקלפים מחדש. קלינטון צריכה להגיב בעימות לקלטת הזו, אבל בו זמנית להיראות כמו מי שלא רוכבת על הנושא הזה יותר מדי. היא צריכה לפנות לנשים, לקהלים ולמדינות המתנדנדות. טראמפ עצמו צריך להיזהר מאוד בדבריו. בסוף השבוע, כשהתנצל על דבריו, הוא תקף את משפחת קלינטון בנושא הבגידות. לדעתי, אם הוא יתבטא בצורה חריפה ותוקפנית מדי בנושא, הוא עלול להיפגע מכך מאוד (כי זה רק יחזק את תדמיתו כאדם בוטה וגס רוח). מבחינה ציבורית, קלינטון כאישה שנבגדה היא הנפגעת גם ברמה האישית ןגם ברמה הרגישת ולכן ביזוי יתר שלה ייתפס כפוגעני מדי. טראמפ ינסה להתאבד על המגרש, אבל הוא עם ידיים כבולות. הוא חייב לייצר לעצמו מומנטום חדש, אבל בלי שהתוקפנות שלו תפגע בו.

 

2. באפיק הפוליטי: מרבית הסיכויים שהמפלגה הרפובליקנית לא תוכל מבחינה משפטית להחליף את טראמפ, למרות שאנחנו רואים ב-24 שעות האחרונות קריסת דומינו שאני לא זוכרת כמותה. הממסד המפלגתי הרפובליקני, שמראש לא אהב אותו אבל נאלץ לבלוע אותו, מקיא את טראמפ מתוכו. יש שני תסריטים אפשריים כרגע: סביר שטראמפ ימשיך במירוץ עד הסוף. התסריט הסביר פחות הוא שיפרוש, שכן כרגע לא נראה איך טראמפ יוצא מהבור שכרה לעצמו והולך להפסד משמעותי (על אף שאי אפשר לדעת מה יקרה ואולי מוקדם מדי להספיד אותו). כזכור, רק לפני כמה שבועות בודדים הילרי התמוטטה מול המצלמות והמצב שלה נראה עגום. לא ברור איך הקהלים שלו יגיבו כלפיו. יכול להיות שהוא יעשה את הבלתי ייאמן ויחזור. אופציה שניה היא שהמפלגה הרפובליקנית תתנער ממנו, הוא יתפטר ויוחלף על ידי הסגן שלו. זו אופציה שמבחינת קלינטון היא מסוכנת, כי אם יגיע מישהו חדש, שנראה סביר וסולידי ולא יספיקו להוציא עליו דברים רעים, זה יהיה מעין תיקון של המפלגה הרפובליקנית. זה אמנם לא נשמע סביר מבחינת אופיו של טראמפ, אבל במערכת בחירות בה הכל אפשרי, never say never

תגובות (0)
הוסף תגובה