האישה שאלרגית להכל, אפילו לבעלה

עונת המעבר מביאה עלינו שלל אלרגיות, עקצוצים, גירודים ומכלול שלם של תגובות הזויות של הגוף למזג האוויר המשתנה. לפעמים זה מרגיש כאילו אנחנו פשוט אלרגיים לכל דבר, אבל אל תמהרו לקפוץ למסקנות – כי יש נשים שהן באמת אלרגיות לכל דבר, והחיים שלהן הרבה יותר מורכבים מגירודים ועיטושים בלתי פוסקים.

 

עוד באון לייף:

 

ג'והאנה ווטקינס בת ה-29 היא אחת מאותן נשים שאלרגיות באמת לכל דבר אפשרי, גם לבני אדם. ווטקינס ובן זוגה סקוט התחתנו ב-2013, קצת לפני שאבחנו אצלה מקרה קיצוני של תסמונת בשם MCAS (Mast Cell Activation Syndrome). ההפרעה הזו גורמת לווטקינס להתפרצויות אלרגיות קשות כשכמעט כל דבר יכול להוות טריגר. היא אלרגית לאור שמש, לאבק, כמעט לכל סוגי האוכל ואפילו למרבית בני האדם, או ליתר דיוק לריח שלהם, וביניהם גם סקוט בעלה.

 

 

תסמונת MCAS, בה לוקה ווטקינס, גורמת לתאי דם לבנים מסוג מאסט, בעלי תפקיד מרכזי בחיסון ובהגנה על הגוף, לשחרר כימיקלים תוקפניים (כמו היסטמין) בכמויות גבוהות, במקומות הלא נכונים ובזמנים הלא נכונים, מה שמעורר מגוון תגובות כרוניות בגוף, כולל התפרצויות אלרגיה חריפות. התופעה יוצרת בעיות בלב, בכלי הדם, בעור, במערכת העיכול, בעצבים ובמערכות נוספות בגוף.

 

המקרה הראשון של MCAS אובחן רק לפני תשע שנים, כך שמעט מאוד ידוע על המצב והפתרונות לא לגמרי ברורים – אבל חוקרים משערים שבין אחוז אחד ל-15 אחוזים מהאוכלוסיה סובלים ממנו ברמה כזו או אחרת, כשהמקרה של ווטקינס הוא מהחמורים שתועדו – כל כך חמור שהיא עדיין אינה מגיבה לשום צורת טיפול.

 

נדרש זמן רב עד שהצליחו לאבחן את ההפרעה הנדירה הזו אצל ג'והאנה. היא עברה מעל ל-30 רופאים שונים עד שסוף סוף זיהו אצלה את הבעיה. מאז האבחון, סקוט לא יכול לחבק את אשתו מבלי להכאיב לה, וכדי לראות אותה שניהם נדרשים לשים מסיכות. ההשלכות של ההפרעה הזו היו כל כך חמורות, שהוא נאלץ לגור בחדר נפרד ובקומה נפרדת ממנה.

 

סקוט היה צריך להתאים את החדר למצבה החדש כך שיהיה בטוח עבורה. הוא חסם את החלונות, ווידא שאור שמש לא נכנס לחדר עם סדינים ותריסים ועטף את כל החדר בפלסטיק, גם את דלת הכניסה. היא מגיבה גם לריחות של בישול, כך שאי אפשר לבשל בבית – כל בישול האוכל עבור השניים נעשה בבתי השכנים שלהם, והדיאטה של ג'והאנה מורכבת אך ורק מבשר כבש או פרה, מלפפונים, גזרים ומים.

 

 

נקודת האור הלא אלרגנית בחייהם של הזוג ווטקינס היא הטכנולוגיה, שמאפשרת להם לתקשר ולעזור לג'והאנה להתמודד עם הבדידות הרבה. הם מעבירים ימים שלמים בשיחות בסקייפ, בטלפון ובאימייל. לפני שהתסמונת תקפה במלוא הכוח, הזוג היו פעילים מאוד ואהבו לטייל יחדיו.

 

אולם בשנה האחרונה מצבה של ג'והאנה החריף,וכיום היא לא יכולה לצאת מחדר השינה שלה. "ברגע שהדלת נפתחת אני מרגישה את זה, הגוף שלי נכנס להתקפה מלאה", היא מספרת, "זה מרגיש כאילו הגוף שלי מכריז מלחמה על עצמו". היא יוצאת רק לפגישות בבית החולים, וגם אז זה עולה במחיר של כאב בלתי נסבל. אולם לדבריה, "הדבר הכי קשה הוא שאני מקבלת הצצה לעולם האמיתי, ואז נאלצת להסתגל שוב לבדידות". הרופאים עדיין מחפשים פיתרון אפקטיבי שיצליח להקל על הבחורה המסכנה הזו, ולעזור לזוג שמצליח להתגבר גם על תנאים כל כך בלתי אפשריים עם מה שנראה כמו הרבה מאוד אהבה.

תגובות (0)
הוסף תגובה