איך לשמור על התינוק מנפילה בזמן ההנקה?

אני לא מאמינה שרק לפני כמה שעות היא עוד הייתה בבטן! ישבתי במיטת בית החולים, מותשת לגמרי, עם מלאכית מושלמת בידיים. ניסיתי לשחזר את השעות האחרונות שעברו עלי במין טירוף שכזה. איזו תחושת הקלה ואושר הרגשתי כשהייתי אחרי סוף סוף. לא ישנתי רגע בלילה הקודם, וואו, איזו לידה! התינוקת המתוקה שלי ינקה בשקיקה בפעם השנייה בחייה, הסתכלתי עליה ולא יכולתי להפסיק להתרגש. בעלי כבר נסע הביתה לילדים הגדולים, לתדהמתי קיבלתי חדר לבד עם מיטה ליד החלון. העיניים נעצמו לי, פתאום נזכרתי כמה שהנקה מרדימה כל כך, ההורמונים האלו שמופרשים בגוף, כמעט אין שליטה על העיניים שנעצמות… איזה כיף, סוף סוף לישון קצת.

נשמע מוכר?

האשפוז בבית החולים לאחר הלידה, ימים של עייפות, של בלבול, של היכרות עם התינוק החדש, של ניסיונות הנקה, של לילות לבנים וימים מלאי פעילות ורעש, וכל זה אחרי לידה שייתכן שמנעה שינה של לילה או שניים. העיניים נעצמות בכל מקום אפשרי – בחדר ההנקה, בכסא בחדר או במיטה. כל מה שהגוף רוצה לעשות זה לנוח ולהתאושש.

לפעמים אמהות נרדמות בהנקה אחרי הלידה. זה קורה, ואפשר להיערך לזה. צילום: Shutterstock

אמא חייבת להתאושש. איפה התינוק יהיה בינתיים? 

בתינוקייה? בכתבות הקודמות הבהרתי למה כדאי להימנע מכך.

ישן בעריסה? פתרון טוב, אבל לא מתאים לכל שעות היממה. זה לא מאפשר לשמור על מגע עם תינוקך ועל "עור לעור", אשר כל כך חשובים לכם. וגם לא תמיד התינוקות חושבים שזה פתרון טוב – הרבה תינוקות רגועים ושלווים רק כשהם על אמא, וברגע שמניחים אותם בעריסה הם מתחילים לבכות, בעיקר בלילה. וגם, כמו שהסברתי בכתבה הקודמת, התינוקות רוצים לינוק בתדירות גבוהה.

אם כך, שילוב בין שהות בעריסה לשהות על אמא במיטה שלה. לכאורה זה נשמע אידאלי, לא? כמה נוח זה נשמע, לבלות את הימים האלו בהישענות אחורה במיטת בית החולים המשוכללת והמתכווננת (אפשר כזו גם הביתה?), בהנקה וב"עור לעור" תוך כדי נמנום או שינה? גם אמא נחה וגם תינוק מרוצה. מושלם לא?

אז זהו, שלא, כי תינוקות נופלים. ונפגעים. בטח גם אתם שמעתם סיפורים על הורים תשושים שנרדמו עם תינוקות על הידיים והתינוקות נפלו להם מהכורסא או מהמיטהאלה לא סתם סיפורים, זה קורה בארץ ובעולם. טוענים שכמות המקרים האלה בחו"ל גדלה דווקא עם הפיכת רוב בתי החולים לידידותיים לתינוקות, כנראה משום ששם ההמלצות הרווחות הן עור לעור מרגע הלידה, אפס הפרדה וגם הנקה לפי דרישה, כך שבאופן טבעי התינוקות מבלים פחות בעריסה. מחקר מצא כי גורמי הסיכון העיקריים לנפילת תינוקות הם אימהות לאחר לידה ראשונה שנשארו ללא מלווה ער.

עכשיו כשאתן מודעות לסיכון, אתן כבר יכולות לשמור עליו יותר טוב. צילום: Shutterstock

ובינתיים, מה שבתי החולים עושים בנושא פשוט לא מספיק: האימהות מקבלות הנחייה להניח את התינוק בעריסת הפלסטיק לידן בכל עת, הנחייה שאינה ריאלית. אחיות עוברות בחדרים כדי לוודא שאימהות לא נרדמות עם התינוק בידיים, אבל יש מעט אחיות ולכן תדירות הבדיקה לא מספקת. יש מעט בתי חולים שדורשים שמלווה יהיה נוכח בכל עת, אך הם לא מספקים הדרכה לגבי הצורך שהמלווה יישאר ער וישגיח. לעומתם, יש גם בתי חולים שמגרשים את המלווים בלילה.

אז איך נשמור על התינוק מנפילה?

ברגע בו עוזבים את בית החולים וחוזרים הביתה, קיימים פתרונות זמינים. אם יש מודעות לסיכון אפשר לארגן סביבה בטוחה, כמו מיטה עם מזרון רחב, ישיבה צמוד לקיר עם כרית הנקה שחוסמת נפילה, מגן מיטה או מזרן על הרצפה, עריסה נצמדת למיטה וכו'. אבל מה עושים עד אז, בבית החולים? איך מצליחים לשהות שם ולשמור על הבטיחות של התינוק שלנו?

קודם כל אתן כבר במצב טוב, כי עכשיו אתן מודעות לבעיה. וברגע שתגיעו לחדר שלכן במחלקה תדעו שצריך לארגן לתינוק שלכן סביבה בטוחה. ואיך עושים את זה? ריכזתי עבורכן רשימת הצעות ופתרונות מהעולם ומישראל:

  • להביא לבית החולים נחשוש או כרית הנקה גדולה, ולהניח אותה במקום שיגן על התינוק מנפילה בכל פעם שיושבים איתו או מניקים אותו.
  • להצמיד את המיטה לקיר, ולהניח את תינוקך על ידך כאשר שניכם שוכבים, והתינוק בינך לבין הקיר. ניתן להקיף את התינוק בכרית הנקה או להשכיב אותו על כרית להגבהה מהחשש להתהפך ולמעוך את התינוק.
  • לשלוף את עריסת הפלסטיק ממתקן המתכת שלה, לשים אותה על המיטה שלכן ולשכב לידה. כך תוכלו להניח יד על תינוקכן כל הזמן.
  • וכמובן, מלווה: חשוב להכין אותו או אותה ולהבהיר למלווה את תפקידו/ה החשוב בבדיקה ושמירה על בטיחות התינוק בכל שלב, גם אם זה אומר שהיא או הוא יצטרכו להישאר ערים ופעילים בלילה, ושבכל מקרה של חוסר וודאות יצטרכו לגשת לאחיות ולהתייעץ איתן.

בתקווה שבהמשך הדרך בתי חולים יתחילו לשים עריסות נצמדות למיטות ויסייעו לאימהות לעבור את האשפוז בבטחה.

לכתבות בסדרת הטיפים להנקות הראשונות:

  1. הנקה ראשונה בחדר הלידה
  2. רגע אחרי הלידה: מה עושים כשהתינוק צריך לעבור בדיקות?
  3. חפשי את יועצת ההנקה בבית החולים
  4. כל כמה שעות צריך להניק בבית החולים?

הכותבת היא אליענה עובדיה – מדריכת הנקה