דובאי: אזרחית בריטניה התלוננה על אונס ונעצרה על קיום יחסי מין מחוץ לנישואין

עמותה בריטית בשם Detained in Dubai מזהירה תיירות בריטיות שעתידות לבקר בדובאי וברחבי איחוד האמירויות הערביות במפרץ הפרסי (UAE) להימנע מדיווח במשטרה המקומית אם הן נאנסות במהלך ביקורן במדינה. אזהרת המסע יוצאת הדופן הזו מגיעה לאחר שאישה שעברה לטענתה אונס קבוצתי במהלך טיול בדובאי, התלוננה על אונס במשטרה ובתגובה נעצרה על עבירת "קיום יחסי מין מחוץ לנישואים".

 

הארגון המדובר, ששם לעצמו למטרה לסייע לאנשים שנעשה להם עוול מסוים באיחוד האמירויות, הזהיר מפני דיווח על אונס או פשעים אחרים בעקבות מה שהם מכנים "מניפולציות מקומיות בכל הנוגע להאשמות פליליות" ודעות קדומות "גזעניות" בהן מחזיקות הרשויות לגבי תיירים מערביים.

 

 

ראדה סטירלינג, מייסדת הארגון, אמרה כי בעקבות המקרה האחרון – שדומה למספר מקרים מזעזעים אחרים שאירעו בשנים האחרונות בהם קורבנות אונס נעצרו באיחוד האמירויות – היא מייעצת לתיירות בריטיות פשוט לא לדווח על פשע.

 

"אנשים פונים אלינו ושואלים האם הם צריכים לדווח על פשע, בין אם זה אונס או כל דבר אחר. לעתים קרובות אנחנו אומרים לא. בהחלט לא. ראשית יש בעיה עם החוק עצמו ושנית, יש בעיה עם היישום שלו. המשטרה המקומית מקבלת המון תלונות על אונס, רובן מנשים בזנות, ונוטה להתייחס אליהן כאל תלונות שווא. כשמגיע דיווח חדש הוא לרוב נתקל בצורת חשיבה נוסח 'הו, הבחורה בטח הייתה שיכורה, הסכימה, התעוררה בבוקר למחרת והתחרטה. בנוסף, היחס הזה נובע מהעובדה שהתיירות באיחוד האמירויות גדלה בהדרגה בשנים האחרונות והתפתחה שם סצנת חיי לילה ענפה. אנשים טסים לשם במיוחד כדי לבלות בנעימים, והמדינה בהחלט מקדמת זאת, אולם זה גורם להם לחשוב ש'זה בעצם מה שהנשים חיפשו מראש'. באיחוד האמירויות מתקיימת התפיסה החברתית שאם אישה שותה אלכוהול, היא בהכרח מסכימה לקיום יחסי מין וישנה גם מנטליות גזענית נוסח "היא בריטית אז היא הייתה כנראה שיכורה וביקשה את זה".

 

סטירלינג הוסיפה כי היא באופן אישי לא הייתה טורחת לדווח על אונס באיחוד האמירויות: "נעשות כל כך הרבה מניפולציות שם כשמדובר על האשמות פליליות. לא הייתי מדווחת על אונס שם לו אני עצמי הייתי עוברת אותו".

 

 

במקרה האחרון שארע בחודש שעבר, אזרחית בריטניה בת 25 נעצרה במהלך חופשה בדובאי. לדבריה, היא הותקפה על ידי שני גברים בריטיים, שפיתו אותה להגיע עמם לחדר המלון שלהם, שם אנסו אותה ואף צילמו את האירוע במצלמת הסמארטפון שלהם.

 

בתום האירוע ניגשה האישה לדווח על האונס בתחנת משטרה. כשסיימה לספר את פרטי המקרה הופתעה לגלות כי במשטרה המקומית הכינו לה צו מעצר. הסיבה: הפרת החוק האוסר על יחסי מין מחוץ לנישואים. במקביל לפתיחת הליכים משפטיים נגדה, הופקע ממנה דרכונה והוצא נגדה צו עיכוב יציאה מגבולות המדינה. התוקפים, לעומת זאת, טסו חזרה לבריטניה ללא עיכובים.

 

העונשים הקבועים בחוק על עבירת יחסי מין מחוץ לנישואים באיחוד האמירויות כוללים מאסר, גירוש, הלקאה וסקילה. נכון לעכשיו, המתלוננת עדיין בדובאי וממתינה לפתיחת משפטה. עורך דינה העריך כי דמי הערבות יתקרבו ל-25,000 פאונד (כ-120,000 שקלים).

 

אמה של האישה פתחה עצומה באינטרנט שמטרתה לגייס כספים להגנה משפטית עבור בתה. העצומה, בה סיפרה האם שהיא "יוצאת מדעתה מרוב דאגה", כבר הצליחה לגייס יותר מ -11,000 פאונד.

 

 

סטירלינג לא מופתעת כלל ממעצרה של המתלוננת: "לגמרי סביר שהאישה תיעצר. אם התוקפים כבר עזבו את המדינה באין מפריע אז למשטרה, מן הסתם, אין שום הוכחה נגדית. אם אין ראיות של תקיפה, הם יכולים פשוט להיצמד לעדות האישה ולהסיק ממנה על קיום יחסי מין מחוץ לנישואין".

 

"בשנת 2008 אישה הגיעה למשטרה עם צלעות שבורות וראיות ברורות לאלימות מינית קשה שבוצעה נגדה לאחר שבמשקה שלה, לטענתה, הוכנס סם האונס. היא נעצרה והואשמה בקיום יחסי מין מחוץ לנישואין. היא הוחזקה במשך שמונה חודשים במעצר עד ששוחררה, כך שזה מאוד הגיוני שגם האישה הזו תישאר שם כמה חודשים לפחות".

 

ומה יש למשרד החוץ הבריטי ולרשויות החוק בבריטניה לומר בנידון? ובכן, העצות שהם נותנים לקורבנות אונס באיחוד האמירויות מפורסמות באינטרנט במדריך מיוחד לתיירים בריטים בחו"ל. במדריך מציע משרד החוץ תמיכה לנפגעות אונסת ותקיפה מינית בחו"ל, באומרו: "אנחנו מתייחסים לכל דיווח על אונס ותקיפה מינית ברצינות ומנסים לראות כיצד אנחנו יכולים להציע תמיכה כמה שיותר מהר".

 

במדריך נכתב במפורש שמשרד החוץ יכול לספר לקרבנות על "המשטרה המקומית וההליכים משפטיים", ולספק להם "רשימה של עורכי דין מקומיים ומתורגמנים", אולם מוסיף שהקרבן היא זו שצריכה להחליט האם לדווח על הפשע: "רק את יכולה להחליט האם לדווח או לא לדווח על הפשע למשטרה. אנחנו לא יכולים לעשות את ההחלטה הזו בשבילך".

בינתיים, עצת הנסיעות לחו"ל של משרד החוץ עבור איחוד האמירויות קובעת: "איחוד האמירויות היא מדינה מוסלמית שמחזיקה בהלכות ומנהגים שונים מאוד לאלה בבריטניה. עליכם לכבד את המסורת מקומית, המנהגים וחוקי הדת בכל עת. ייתכנו עונשים חמורים מאוד עבור מעשים שנחשבים לחוקיים לגמרי בבריטניה".  

 

סטירלינג מאמינה שהממשלה הבריטית פשוט לא עושה מספיק כדי לתמוך בתיירים באיחוד האמירויות כשמדובר בהסתבכות בפלילים. "אזרחים בריטיים מאוכזבים כל הזמן מההתערבות המינימאלית שהשגרירות עושה עבורם. עליה להסביר היטב על הסיכונים הגבוהים הכרוכים בדיווח על פשע באיחוד האמירויות.

 

"הממשלה הבריטית לא טורחת לפרט לאזרחים שלה מה עשוי לקרות להם אם ידווחו על פשע. לבריטניה יש מערכת יחסים מצוינת עם איחוד האמירויות הערביות והיא להוטה לשמור עליה כך עבור האינטרסים שלה, שאינם עולים בקנה אחד עם איזושהי אמירה שלילית או מתן ייעוץ מקיף יותר לציבור". 

תגובות (0)
הוסף תגובה