פגים: תינוקות קטנים, צרכים גדולים

ההמתנה לבואו של תינוק חדש מסמלת תקופה מלאת התרגשות וציפייה. אך לעתים "חבילות האושר" הללו מחליטות להגיע מוקדם מדי. כאשר הורים מוצאים עצמם באופן בלתי-צפוי עם תינוק פג, אין זה אלא טבעי שיהיו להם שאלות וחששות רבים.

 

עוד באון לייף:

 

10% מהתינוקות שנולדים בישראל מדי שנה הינם פגים. פגים מפספסים את הטרימסטר האחרון של ההריון, שבמהלכו מתקיימים כמה תהליכים קריטיים להתפתחות ולהבשלה של העובר, כשאחד מהדברים המשמעותיים שקורים בתקופה הזו היא שהמוח גדל וקליפתו מתעבה. אם משווים צילום של מח של עובר בשבוע 35 להריון לבין גודלו והתפתחותו בשבוע 40 רואים הבדל משמעותי. לדוגמה בשבוע 32 משקל המוח הוא כ- 60% ממשקלו בסוף ההריון.

 

תקופה זו הינה גם בעלת משמעות חשובה בכל הנוגע לעליה במסת השומן בגוף, מה שקשור ביכולת של התינוק לשמור על חום גופו, משמע הטמפרטורת גוף יכולה לצנוח וזה מסכן את יכולת תפקוד מערכות הגוף ויכול להגיע עד לסכנת חיים. כמו כן, הריאות מבשילות בשבועות אלה והעובר מתכונן לקראת נשימה עצמאית.

 

 

כמו כן, לקראת סוף ההריון ישנו מעבר משמעותי של רכיבי תזונה מהשליה לגוף ואגירתם בגוף, כגון חלבון, ברזל, סידן, זרחן וכד', ולכן לתינוק שנולד בטרם זמן יהיה חוסר ברכיבים אלו. לכן, אותם פגים שנולדים מוקדם, במשקל 1500 גרם ומטה, אינם מצליחים לקבל רכיבים תזונתיים בכמות לה הם זקוקים, דבר שגורר כשל בגדילה מה שעלול לגורם לפגיעה בהתפתחות הנוירוקוגנטיבית.

 

בנוסף לתקופה הקריטית שהעובר הפסיד ברחם הוא גם נולד עם מגבלות תזונתיות שעוד יותר מקשות עליו לעמוד בדרישות התזונתיות של גופו: אין עדיין תיאום מושלם בין רפלקס המציצה והבליעה, קנה הנשימה לא נסגר טוב ויש סכנה לאספירציות ומערכת העיכול מאוד לא בשלה. בנוסף לאלה, יכולות להיות בעיות רפואיות נוספות ברקע, כגון זיהום – תופעה מאד נפוצה בקרב פגים, לאור זאת שמערכת החיסון אינה מפותחת לגמרי, מה שמעלה את הצורך בטיפול תרופתי. ככה שבסופו של דבר אנחנו מדברים על תינוק שהצרכים התזונתיים שלו גבוהים משמעותית מהצריכה התזונתית שלו.

 

תינוקות זעירים, צרכים גדולים

בעוד שהתינוק הממוצע נולד במשקל 3.6 ק"ג, תינוקות פגים עלולים להיות פצפונים. ישנן מספר דרגות של פגות, עד משקל 1000 גרם, בין 1000-1500 , 1500-1800 והדרגה הפחות קריטית שהיא 1800-2000 גרם, ואין ספק שכשתינוקות בגודל כה זעיר, נדרשת התחשבות בשיקולים מיוחדים.

 

"כדי להשוות צמיחה תוך-רחמית, תינוקות פגים גדלים בקצב מהיר יותר מאשר תינוקות שנולדו במועד, אך יש להם איברים שעדיין לא הבשילו ועדיין מתפתחים," מסבירה ברידג'יט בארט-רייס (Bridget Barrett-Reis), תזונאית מוסמכת בעלת תואר שלישי ועמיתת מחקר בחברת אבוט המתמחה במדעי תזונת ילדים.

 

 

האיברים שטרם הבשילו עשויים להציג מספר אתגרים ייחודיים, אומרת מלודי תומפסון (Melody Thompson), תזונאית מוסמכת ומומחית בתזונת ילדים בחברת אבוט. "ככל שהתינוק נולד מוקדם יותר, כך גדלים הצרכים התזונתיים שלו והוא נאלץ להתמודד עם יותר אתגרים בתחום ההזנה." תומפסון מסבירה כי פגים עלולים להתקשות במציצה, בבליעה ובנשימה וכן בתיאום בו-זמני בין השלושה. הם לומדים כישורים אלה בעודם צומחים ובעודם מפתחים את השרירים והתיאום הנדרשים לכך.

 

כדי להתמודד עם אתגרים אלה, תינוקות אשר אינם מסוגלים עדיין לינוק או לשתות מבקבוק עלולים להידרש להזנה באמצעות צינורית מיוחדת המוחדרת דרך האף או דרך הפה ישירות לקיבה. החדשות הטובות הן שיש להם זמן לגדול ולהתאמן ובאמצעות הפיתוחים בתחום התזונה, רוב התינוקות מגיעים לביתם ומתחילים בחייהם שמחים ובריאים.

 

הגודל קובע: הזנה אחת = כפית אחת

כאשר התינוק עדיין נמצא בבית-החולים, המטרה הינה להעלות את משקל גופם, לקדם ככל הניתן את ההתפתחות המוחית שלהם ולתת להם את רכיבי התזונה החיוניים הדרושים להם כדי שיוכלו להתחזק. אך מה שביכולתם לצרוך קטן בהרבה ממה שאולי נדמה לכם.

 

רוב התינוקות שנולדו במועד מתחילים עם 30-60 ג' של חלב-אם או תמ"ל (תרכובת  מזון לתינוקות) – בערך כגודלה של כוסית תרופה – בין 8 ל-12 פעמים ביום. לעומתם, תינוקות פגים עשויים להתחיל עם 5 מ"ל כל שלוש שעות. גודלה של מנה כזו היא כגודלה של כפית רגילה. הזנות זעירות וקטנטנות הן דרך החיים בימים ובשבועות הראשונים היקרים האלה של התינוקות הזעירים הללו.

 

האתגר, אם כן, הוא לוודא כי הם מקבלים הזנות דחוסות ברכיבי תזונה באיזון מושלם שלא יעמיס על הגוף שלהם. "כאשר הם נולדים מוקדם, אנחנו חייבים להיות מסוגלים להעביר רכיבים אלה לתינוקות בקצב העונה על הצרכים שלהם," אומרת בארט-רייס.

 

 

התפקיד של הרופאים, האחיות והתזונאים הוא לוודא שהתינוק יקבל את הכמות הנכונה של נוזלים, קלוריות וחלבון בהתאם למשקלו. חשוב לא פחות שהתינוק יזכה לקבל את כל הוויטמינים והמינרלים, לרבות רכיבי מפתח כגון סידן, ברזל, זרחן, אבץ וויטמין D כדי לגדל עצמות חזקות ולתמוך בהתפתחותם של הריאות, המוח ואיברים אחרים.

 

אין ספק שזו זו עשויה להיות תקופה מפחידה, אך החדשות הטובות הן שבמהלך העשורים האחרונים חלו התפתחויות ניכרות בהזנתם של תינוקות זעירים אשר משלימים את צמיחתם והתפתחותם בחוץ, בעולם האמיתי, במקום ברחמה של אמם. בזמן שהתינוק הרך נמצא בפגייה. וכיוון שהוא עדיין כה קטן, יש חשיבות מכרעת לכך שיקבל את התזונה הדרושה לו לסייע לו לצמוח, להתפתח, להשיג את אבני הדרך שלו וללכת הביתה. 

תגובות (0)
הוסף תגובה