שיעורי החינוך המיני לא ילמדו את הילדים שלכם מה זה סקס

כמו תמיד, הכל התחיל משאלה של איתי: "אמא, מה זה בוקקה?". הילד התעניין ואני, ששמעה לראשונה את המושג הזה מאיזה מחזר שהתעקש לחלוק איתי את הפנטזיות המיניות שלו עד שנחסם בכל מדיה אפשרית, פערתי עיניים. מה לעשות? להגיד "עזוב" ולדעת שהוא סקרן והוא יגגל? להסביר לו שמדובר בז'אנר פורנו דוחה במיוחד? לעשות את עצמי מתה?

בסופו של דבר הסברתי שמדובר במונח מעולם הפורנו ושאלתי מאיפה הוא שמע את המושג. מסתבר שהוא עלה באיזה סרטון יוטיוב משעשע, בו נער מבקש מאמו להכין לו עוגת בוקקה כי there is a lot of frosting on it. הסברתי גם במשפט מהו הז'אנר וראיתי שזה גורם לאיתי לעצור את הבחילה. "עדיף שהיית אומרת לי לעזוב", התלונן. "אבל אז היית מגגל ונגעל עוד יותר", החזרתי לו. "צודקת", הסכים הילד.

זו לא השאלה המתקילה הראשונה שהוא שואל אותי ובטוח שלא האחרונה. אנחנו מדברים על סקס ומיניות מאז שהיה בן 7, שהוא שאל אותי מהמושב האחורי של האוטו "אמא, מה זה גירוי מיני?". ומאז הוא רק ממשיך להקשות עלי. בכל הנוגע למה לענות ואיך לענות, אני שועלת קרבות ותיקה.

לפני כמה ימים, כשנודע לכולם על עסקת הטיעון של בוכריס, חברת פייסבוק (לשעבר) כתבה סטטוס משעשע: "הפתרון הוא פשוט. במקום לחשוב איך לגרום לבנות לא להתגייס, עדיף שתחנכו את הבנים לא להיות אנסים". ראיתי את זה בשעה מאוחרת, אבל זה עדיין הקפיץ לי כל פיוז אפשרי. לבן שלי לא יקראו אנס בפוטנציה ותסבירו לי עד מחר למה התכוונה הכותבת (שאגב, כמובן לא אמא כלל וכלל וכמובן לא חשבה כמה ההנחה שלה יכולה להכאיב). אפשר להתווכח על "האם צריך לקחת ברצינות כל דבר שנכתב בפייסבוק?" ובדרך כלל התשובה היא לא, כל עוד הסכין החלודה הזאת מצליחה להכנס בבשר הרך בדיוק במפגש בין שתי לוחות השריון הדיגיטלי שאני עוטה כל הזמן.

האמת אני בעד חינוך. חינוך מיני ראוי, חינוך מיני לשני הצדדים. ולא, זה לא מספעק לחנך לא לאונס. מדובר בראייה הרבה יותר רחבה. וכמו כל חינוך, זה גם מתחיל מבית. אני מודעת שלא כל ההורים פתוחים כמוני ומסוגלים לנהל שיחות כאלה עם ילדים, אבל לחכות למענה מהמסגרת החינוכית בלבד תהיה טעות מרה. מה מלמדים היום בחינוך מיני? בדיוק מה שלימוד לפני עשרים, שלושים וארבעים שנה. שיעור אחד לכל הכיתה בחטיבת הביניים, בו יועצת מדווחת ביובש על גיל ההתבגרות וכל הכיתה מצחקקת במבוכה. שיעור נוסף מופרד בין בנים לבנות, בו מסבירים לבנים על קרי לילה ולבנות על טמפון. ואז, אם יתמזל המזל, יהיה עוד שיעור בו ילמדו את תלמידי כיתות ט' איך שמים קונדום על מלפפון. להמחשה.

איכס, קונדום. תמונה: Shutterstock

לפני כמה שבועות הגיעה למחוזותנו הדיגיטליים סדרת סרטונים שוודית על מין, שמיועדת לחנך מתבגרים ולהסביר להם הכל על מה שהם עוברים או צפויים לעבור בעתיד. הסרטון גרפי ומפורט במידה שעלולה לגרום לרתיעה בהתחלה – המנחה ההיפראקטיבית נוגעת באיברי מין של אנשים עירומים כדי להמחיש איך עובד כל דבר. אבל אז, אחרי כמה דקות, כשמתרגלים, מבינים את הרציונל – בסרטונים האלו מראים מה שהילדים שלנו לומדים מקטעי שיחות בין מבוגרים, או מספרים אחד לשני בסוד ואף רואים בפורנו (כי איפה עוד אפשר לראות קלוז אפ על איברי מין?). אגב, אפילו בהסבר על המחזור החודשי השוודים משתמשים בנוזל אדום וזה יוצא הרבה יותר משכנע ממנקה החלונות הכחול ששופכים על התחבושות בפרסומות שאנחנו רגילים אליהן.

סדרת הסרטונים מדברת על גיל ההתבגרות, מדוע אנחנו גדלים ומה גורם לנו להתפתח. עוד פרק מתמקד בהתפתחות מינית של גברים על כל היבטיה, הכל מאד טבעי ונגיש. פרק נוסף – מדבר על התפתחות האישה בגילאים אלה, על השינויים ההורמונליים ועל ההריון והמחזור החודשי. אז נכון, לאחרונה אנחנו מדברים הרבה יותר על מיניות האישה, אבל איכשהו זה תמיד מלווה בהצצה מאחורי הגב, כדי לראות שחלילה לא מפרשים אותנו לא נכון.

מתוך הסרטונים השוודים

נושא המיניות וההתבגרות עדיין גורם למבוכה, גם לאנשים מבוגרים. ליבי עם היועצת שמחויבת בהתאם לתפקידה להיכנס פעם בשנה לכיתה מלאה בתסיסה הורמונלית ולדבר על איברי רבייה. ליבי גם עם הנערים והנערות שנאלצים לשמוע את זה ואז לפתוח סמארטפון ולחפש "סקס" בגוגל, כי מה שסיפרו להם לא נשמע אמין או ישים בכלל. כמו שאנחנו יודעים לעשות אאוטסורסינג להמון דברים בחיים, הגיע זמן שנעשה אאוטסורסינג גם לתחום החינוך המיני. נביא פסיכולוגים, סקסולוגים, רופאי נשים ואורולוגים ונבקש מהם לבנות תסריט שיתאים ויהלום את הדור שכרגע חולש על ספספי הלימודים. ניצור סדרה של סרטונים שתעשה חשק לצפות בה, שתהיה נגישה ומכבדת. ונאפשר לילדים לצפות בסרטונים האלה בתנאים נוחים ביותר – בין אם זה לבד, עם כמה חברים, או יחד עם ההורים. שכל אחד יבחר מה שנוח לו. בעצם – שגם ההורים יצפו, אם חסר להם מידע כלשהו והם לא בטוחים כיצד להגיב לשאלות של הילדים. נקודה חשובה – לא תגלו בסרטונים כאלה מה זה "בוקקה". זה כבר שייך לסוג סרטונים אחר, אבל ברגע שתהיה דרך מכובדת להשביע את הסקרנות, לא נצטרך אותם כדי ללמוד משהו על סקס.