מחקר: איזה רופא יאריך את חייכם: גבר או אישה?

לפעמים האמירה שנשים פשוט טובות יותר מגברים היא סתם עוד עקיצה מיזאנדרית, מכלילה ומטופשת ולפעמים מדובר באמירה שמבוססת על מדע טהור. במחקר חדש שללא ספק יעורר מחלוקת בעולם הרפואה, חוקרים מהארוורד גילו כי רופאות שמעניקות טיפול רפואי לקשישים מאפילות בקלות על עמיתיהן הרופאים הגברים בדרך אחת לפחות שהיא גם החשובה ביותר: המטופלים שלהן מתים פחות.

 

החוקרים עקבו אחר נתונים רפואיים מתוך 1,583,028 אשפוזים, וקבעו שחולים של רופאות נהנו מ"שיעורי תמותה נמוכים יותר באופן משמעותי" ומשיעורים נמוכים של אשפוזים חוזרים, לצד מספר נמוך יותר של ביקורים בחדר מיון.

 

מחקרים קודמים כבר הראו כי רופאות נוטות יותר לעקוב אחר המלצות מייעוציים קודמים ולהורות על בדיקות מונעות כמו בדיקות פאפ וממוגרפיה.אולם המחקר הנוכחי שפורסם אתמול בכתב העת JAMA Internal Medicine הוא ראשון שמצא הבדל גדול מאוד בתוצאה החשובה ביותר לחולים: חיים או מוות.

 

 

מחברי המחקר מעריכים כי 32,000 חולים מדי שנה לא יאבדו את חייהם, אם הרופאים שלהם פשוט היו רופאות או לחילופין, לו הרופאים שלהם היו מעניקים את אותו הטיפול המיומן והזהיר שרופאות מעניקות.

 

אין חולק על כך שאין באמת הבדלים ברמת הידע, המיומנות, הטכניקה או האכפתיות בין רופאים לרופאות. ההבדלים ההלו, אם וכאשר קיימים, הם תוצאה של גיל, שנות ניסיון וותק וייתכן שגם כישרון אולם הם לא קשורים למגדר המטפל. נשים לא יודעות רפואה טוב יותר מגברים. אז מדוע קיים בכל זאת הבדל מגדרי בטיפול הרפואי? המחברים מודים כי הם לא הצליחו לזהות את הסיבה המדוייקת לכך שרופאות הן בעלות תוצאות טובות יותר מאשר רופאים גברים אולם לטענתם, לגברים ולנשים יש גישות שונות לחלוטין לרפואה ואלה עשויות להסביר את הפער.

זה זמן רב ידוע כי נשים נוטות יותר לפעול על פי ההנחיות הקליניות הקיימות ולנקוט בפרוצדורות רפואיות המבוססות על ראיות חותכות. תפיסתן צנועה יותר, נקודת המוצא שלהן היא שהן לא יודעות בוודאות והן מעדיפות לרוב לבדוק פעם נוספת לפני מתן אבחנה רפואית וטיפול. הביטחון העצמי של גברים, לעומת זאת, גדול יותר והם נוטים לסמוך יותר על עצמם. פעמים רבות חשים שהם יודעים היטב מה צריך לעשות, מה שהופך אותם לזהירים פחות ומגדיל את טווח השגיאות.

 

נקודה נוספת שהחוקרים התעכבו עליה היא רמת התקשורת עם המטופל. נשים, לדידם, ניחנות באינטליגנציה רגשית גבוהה יותר ובנטייה לקיים דיון על ההחלטות הרפואיות ולשתף את המטופלים בתהליך, מה שמאפשר למטופל לבטא את עצמו ואת תחושותיו. לדברי המטופל יש משמעות גבוהה בהינתן לו טיפול רפואי. מחקרים קודמים על מטופלים מצאו כי היחס הניתן להם מרופאים גבריים הוא פעמים רבות קר ומנוכר וכי הם חשים ש"לא מקשיבים להם". לחוסר ההקשבה הזה, מתברר, יש השלכות קיצוניות.

 

 

"נו, כמובן! למה ציפית?" אמרה אשתו של ד"ר האשיש ג'ה, המחבר הראשי של המחקר, כשחלק את ממצאי קבוצת החוקרים שלו עמה. ג'ה תיאר כי הוא מצפה לתגובות חריפות על תוצאות המחקר. אבל המתודולוגיה של קבוצתו, שניתחה את הנתונים הרפואיים הרבים בהצלחה, עשתה עבודה מספיק ראויה כדי להתמודד עם הביקורות שיבואו. 

 

מסתבר שיש רופאים שכבר משתמשים בממצאים כבסיס לטענה שהגיע הזמן שרופאות נשים יקבלו את אותו השכר כמו עמיתיהן הגברים. ע"פ מאמר שפרסמו הרופאות ריטה רדברג ואנה פארקס, נשים מרוויחות 8% פחות בממוצע מגברים בתחום הרפואה (למרבה הצער, לא נראה שהמצב הולך להשתנות בקרוב).

 

"במערכת שמתמקדת יותר ויותר על תשלום עבור ביצועים, התנהגויות שמובילות לתוצאות משופרות אמורות להיות מתוגמלות. אולי התגמול הזה יצמצם את הפער בשכר בין המינים", אמרו השתיים, "אחרי הכל, מדובר ב- win-win לכולם: הרופאות תקבלנה שכר שווה והחולים ימותו פחות. נשמע הוגן".

 

גם מאמר מערכת שדן במחקר קרא לרופאים לתקן את הפערים המגדריים בטיפול ולהשוות את פערי השכר בין רופאים לרופאות: "מאחר שמחצית מהחולים שמקבלים טיפול הם נשים ובנות, זה הגיוני שלפחות מחצית מהצוות הרפואי יורכב מנשים שישקפו את צרכי האוכלוסייה. השווינו את התנאים בכניסה לבית ספר לרפואה, אולם בפועל בסך הכל רק שליש מהרופאים המתמחים הם נשים והתמחויות רבות, כולל אורתופדיה, קרדיולוגיה וניתוחי מוח, עדיין נשלטות על ידי גברים".

תגובות (0)
הוסף תגובה