נפאל: בת 15 נשלחה לבידוד כי קיבלה וסת- ומתה

רושאני טירוואנה, נערה בת 15 ממערב נפאל נחנקה למוות לאחר שאולצה להישאר במחסן טחוב כי היא הייתה במחזור. לדברי המשטרה, מדובר בפרקטיקה הינדית עתיקת יומין שנאסרה במדינה לפני למעלה מעשור אולם ישנם מקומות בנפאל בהם היא עדיין שכיחה.

 

גופתה התגלה על ידי אביה ביום ראשון מוקדם בבוקר בבקתה העשויה מטיט ואבן בכפרג'אג'רההממוקם 275 קילומטרים ממערב לקטמנדו."אנו עדיין מחכים לדו"ח הנתיחה שלאחר המוות , אולם עושה רושם שהיא מתה ממחנק," אמר מפקח המשטרה המקומית, בדרי פראסאד דאקל, "היא הדליקה אש כדי להתחמם לפני שהוא הולכת לישון אולם במחסן לא היה מספיק אוורור".

 

 

זוהי הילדה השנייה שמתה באזור רק בחודש האחרון בשל "מערכת צ'אופאדי" – שורה של מנהגים הינדים, שאחד מהם הוא גירוש נערות ונשים למגורים של בע"ח למשך תקופת הווסת, כיון שהן נחשבות טמאות. מובן שלא מתקיימת התחשבות בעונות השנה וגם כשקר מאוד בחוץ, נערות מוצאות את עצמן נאלצות להעביר כמה ימים ברפת או בדיר, קופאות מקור.  

 

בשנת 2005 המנהג המשפיל והמסוכן הוצא מחוץ לחוק אולם ידיעות על נשים וילדות שמתו כשהותקפו על ידי חיות בר, נעקצו על ידי נחש, או נאנסו בזמן שהן מתבודדות בסככות האלו ממשיכות לזרום ומבהירות היטב שהפרקטיקה הארכאית הזו עדיין ממשיכה להתקיים בערבות נפאל.

 

 

ישנן קהילות שמאמינות שהן יסבלו מחוסר מזל כמו אסון טבע אם נשים וילדות לא יישלחו לבידוד כשהן במחזור. בנוסף, הן לא רשאיות לשתות חלב והן מקבלות פחות מזון במהלך ימי הווסת.

 

אקטיביסטים למען זכויות אדם מלינים על כך שהממשלה לא עושה די כדי למגר פרקטיקות דכאניות כמו  כמו מערכת צ'אופאדיאו נישואי ילדות בנפאל. אולם בכירים בממשלה טוענים בתוקף שהם נאבקים בתפיסות עולם עתיקות וכי בלתי אפשרי לשנות דברים בן לילה: "השקנו תכניות שונות לטפל בתופעות הללו אבל מיגור מנהגים שמושרשים היטב בחברה זה לא עסק פשוט", אמרה ביניטה באטארי, מהמשרד לרווחת נשים וילדים, "שינוי תפיסות עולם וגישות חברתיות הוא תהליך ארוך".

תגובות (0)
הוסף תגובה