תופעה: יותר ויותר נשים משתמשות בקנאביס במהלך ההריון

היתרונות הרבים של לגליזציה של סמים קלים צוברים עוד ועוד הוכחות בשטח במדינות בהן החוק השתנה והותיר את השימוש בהם – משיפור בחיי הפרט וסיוע במגוון רחב של בעיות בריאותיות ועד לפריחה כלכלית חסרת תקדים, קשה להתכחש למה שקורה במדינות כמו וושינגטון די.סי. וקולורדו. ועם זאת, כמו כל דבר בחיים, גם לקנאביס והתפשטותו יש צדדים שליליים, אחד מהם נחשף בדו"ח שפורסם השבוע בארה"ב: יותר ויותר נשים מעשנות מריחואנה בזמן ההריון.

 

עוד באון לייף:

 

הדו"ח האמריקני חשף כי לפי מחקר שנערך ב-2014, 4% מהנשים בהריון בגילאי 18-44 הודו שהן השתמשו במריחואנה במהלך אותו חודש. זוהי צמיחה של 62% מ-2002, בה לשם השוואה הנתון הזה עמד על 2.4%. החוקרים אספו את המידע מ-200 אלף נשים שונות בגילאי הפוריות, מביניהן 10,587 נשים בהריון. הנתונים הגבוהים ביותר לצריכת מריחאונה בהריון הופיעו בקרב בנות 18-25. הנתון הזה מצטרף לנתון כללי של עלייה בצריכת הקנאביס בארה"ב, מ-6% ל-9% מ-200 אלף הנשים שדיווחו על כך (ובואו נודה, בפועל כנראה שמדובר ביותר).

 

סיגריות לא, קנאביס כן? צילום: Shutterstock

 

"מקורות שונים באינטרנט משווקים מריחואנה כפיתרון לבחילות שלרוב מלוות את ההריון", מסבירה ד"ר נורה וולקוב, מנהלת המוסד הלאומי האמריקני לפגעי סמים (NIDA), במאמר שפורסם יחד עם הדו"ח. "אפילו במצב הקיים של אי וודאות בנוגע להשפעת הקנאביס על התפתחות המוח, רופאים ונותני שירותי בריאות שנתונים בעמדה להמליץ על מריחואנה רפואית בהריון חייבים להיות מודעים לסכנות ולנהוג בזהירות המירבית בכך שלא ימליצו על הסם למטופלות בהריון".

 

השימוש בקנאביס אכן עשוי לעזור בהתמודדות עם בחילות בוקר, לפי המלצות רפואיות שונות שמופיעות יותר ויותר לאחרונה ברשת. בפורומים מסוימים הוא מומלץ כטיפול יעיל ספציפית לתופעת הקאות יתר בהריון, סוג חמור של בחילות שגורמות להתייבשות, ירידה במשקל וחוסר איזון אלקטרוליטי. אולם יחד עם זאת, לשימוש במהלך הריון ישנן השלכות בריאותיות מדאיגות: לפי מחקרים, לתינוקות שנחשפו כעוברים למריחואנה יש סיכוי גדול יותר להיוולד במשקל נמוך, ללקות באנמיה ולהגיע ללטיפול נמרץ ליילודים. לעיתים קרובות הנשים צורכות את הסם ספציפית בשליש הראשון להריון (בו בחילות הבוקר הן לרוב נפוצות יותר), אולם בתקופה זו הסיכונים בחשיפת העובר לקנאביס הם גם הגבוהים ביותר, לדברי ד"ר וולקוב.

 

השפעת הקנאביס על התפתחותו המוקדמת של המוח אמנם אינה ברורה לחלוטין עדיין, אך מחקרים כן הראו קישור בין חשיפה תוך רחמית לצמח לבין פונקציות כמו שליטה בדחפים, זיכרון ויזואלי ותשומת לב בזמן הלימודים. מחקר המתבצע בימים אלו כבר מצא קשר נוסף בין החשיפה התוך רחמית לבין גדילת עובר מוגבלת, כמו גם עובי מוגבר של קליפת המוח הקדמי בגילאי בית ספר. האקדמיה האמריקנית לגינקולוגיה ויולדות ממליצה שנשים בהריון או מניקות, כמו גם כאלו ששוקלות הריון, יישאלו על צריכת מריחואנה וחומרים ממכרים אחרים, ויוזהרו על הסכנות שבשימוש בהם בתקופות אלה.

 

פיתרון מיידי לבחילות, אך ההשלכות העתידיות אינן ברורות. צילום: Shutterstock

 

אמנם לא מדובר על אחוז גבוה במיוחד, רק 4% מציבור ההריוניות, אולם החוקרים מזהירים כי הצמיחה לאורך זמן וההשלכות הפוטנציאליות הרבות של חשיפה תוך רחמית למריחואנה דורשת השגחה מוקפדת ומחקר מעמיק יותר. גם בישראל ניתן להצביע על התופעה ההולכת וגדלה בקרב נשים הריוניות, למרות שטרם פורסם מחקר מקביל שייספק נתונים שיאוששו זאת. ישנם לא מעט דיונים בפורומים מקומיים בנושא הממליצים על הסם להקלת כאבים וטוענים שאין לכך השלכות, על אף שהמחקרים השונים לא מאשרים זאת בוודאות ובחלקם גם מזהירים מתופעות לוואי שונות, כפי שצוין לעיל. כשמדובר בבריאות ילדינו והתפתחותם התקינה רובנו נעדיף להיות בטוחות ככל האפשר, ולכן נמליץ לקחת בחשבון שאפילו אם נדמה שמדובר בפיתרון נוח לכאבים, לא בטוח עד כמה נוחות יהיו השלכותיו. 

תגובות (0)
הוסף תגובה