חתונה ללא חתן: שיעור הנשים שבוחרות להינשא לעצמן בעלייה

באביב האחרון עמדה אריקה אנדרסון על גג דירתה בברוקלין בשמלת כלה לבנה בסגנון וינטאג' לצד מעגל החברים הכי הטובים שלה, ונישאה – לעצמה.

"אני בוחרת אותך היום," אמרה. מאוחר יותר היא ביצעה את זריקת הזר המסורתית לכיוון החברים והורידה שני שוטים של וויסקי, אחד לעצמה ואחד לעצמה. היא תכננה את האירוע הזה במשך שבועות, שלחה הזמנות, מצאה את השמלה המושלמת, כתבה נדרים, קנתה פרחים, דאגה לקייטרינג ורכשה במיוחד עבור התפאורה מערך של כוסיות שעליהן הכיתוב "אתה ואני" ובכל אחד מהן ורד אדום.

"זו לא הייתה החלטה קלה", היא ציינה על ההזמנות לחתונה. "חטפתי רגליים קרות במשך 35 שנים. אבל אז החלטתי שהגיע הזמן להתמסד. לקנות לעצמי סוף סוף דירה. לחגוג יום הולדת 36 עם טבעת אירוסין ולומר "איי דו" לעצמי. אפילו דאגתי לרשום את הנישואים, כי אחרי הכל אנחנו באמריקה".

חטפתי רגליים קרות במשך 35 שנה. אריקה אנדרסון ביום חתונתה

יום החתונה עצמו הפך למשמעותי עבור אריקה הרבה מעבר למה שציפתה. "החברים שלי נתנו לי מתנה ענקית בדמות הנוכחות שלהם ותמיכה," היא אומרת. "אף אחד לא התייחס לזה כאילו זה גימיק מטופש".

אריקה כבר הייתה נשואה בעבר לבחור שפגשה במהלך לימודיה במכללת מישיגן. אחרי מספר שנות נישואים נוצר בין השניים ריחוק והם החליטו להתגרש. אריקה הייתה בת 30.

היא עברה לברוקלין ויצאה לעשרות דייטים אבל שום דבר לא נמשך זמן רב מדי. מוקדם יותר שנה, היא הציבה לעצמה מטרה: לכתוב ספר. היא ענדה על אצבעה במקום טבעת האירוסין הישנה שלה, טבעת עם יהלום כחול גדול שקנתה לעצמה כאות התחייבות לכתיבת הספר. הטבעת שימשה כתזכורת. "התחלתי להסתובב עם זה כל יום", היא אומרת. והטבעת הזו הובילה בסופו של דבר למחויבות עמוקה הרבה יותר.

לילה אחד בבר, כשגבר הבחין טבעת אירוסין ושאל: "מי החתן המאושר?" אריקה הביטה בידה והתלוצה: "עצמי!". היא אמרה שזה בצחוק. אבל אז היא התחילה לחשוב על זה ברצינות. למה בעצם לא להתחייב לעצמך? "כשאת רווקה, החברה אומרת לך שאת אישה לא רצויה, אחת שלא נבחרה על ידי מישהו אחר", היא אומרת. "החלטתי לבחור בעצמי. זה היה מעשה של התרסה".

לא שיש לה משהו נגד זוגות מאושרים. היא מתכננת להמשיך לצאת לדייטים, והיא דווקא מעריכה נישואים מסורתיים. "יש משהו בזה שאנשים חוברים ביחד זה לזה לערב אחד ואומרים 'אנחנו רואים אתכם, אנחנו תומכים בכם, אנחנו בתוך זה איתכם," היא אומרת. יחד עם זאת, היא החלה לאחרונה בתוכניות החתונה שלה. היא מתכננת אירוע פשוט. היא כבר רכשה שמלת כלה צנועה  זוג סנדלי טריז בסגנון רטרו וצמיד זהב שעוצב במיוחד עבורה בו כתוב "אני בוחרת אותך" בצרפתית.

תעשיית החתונות העצמיות בעלייה

נשים שבוחרות להינשא לעצמן. כן, יש דבר כזה ולמען האמת כבר לא מדובר באישה אחת שולית ומוזרה בחצי השני של העולם אלא בתופעה שהולכת וגדלה, חוצה תרבויות ומדינות וכבר זכתה לערך בוויקיפדיה. יחד עם הנשים שבוחרות להינשא במעמד צד אחד צצים להם מארגני חתונות עצמיות, מפיקים והצעות לירח דבש לנשואה הטרייה.

בקיץ האחרון, בוונקובר, קנדה, הושק שירות בשם Marry Yourself (הינשא לעצמך) שמציע שירותי ארגון וצילום החתונה. בקיוטו, יפן, סוכנות נסיעות בשם Cerca Travel מציעה חבילת חתונה בת יומיים במסגרתה תקבל הכלה שמלה, איפור תסרוקת, וצילומי חתונה רשמיים. באתר I Married Me (מתחתנת עם עצמי) תוכלו לקנות ערכת נישואים: עבור 50 $, תקבלי טבעת כסף סטרלינג, הוראות הטקס, נדרים, ו-24 "כרטיסי תזכורת להתחייבות" שיזכירו לך את הנדרים שלך לאורך זמן. יש אפשרות לשלם 230 $ ולקבל את הערכה עם טבעת זהב 14 קראט.

"לא, זה לא הליך משפטי  ואף אחת לא תקבל הקלות במס או במשכנתא כי היא התחתנה עם עצמה. לרוב מדובר יותר במעין בעיטה במוסד הנישואין או לכל הפחות נזיפה" מסבירה רבקה טרייסטר, מחברת הספר All the Single Ladies: Unmarried Women and the Rise of an Independent Nation, "במשך דורות, אם נשים רצו יציבות כלכלית, חיי מין שמקבלים גושפנקא חברתית או ילדים, הופעל עליהן לחץ חברתי וכלכלי עצום לעשות את זה במסגרת נישואים," היא אומרת. "באופן אישי, כמי שחיה לבדה במשך שנים רבות ולאחר מכן כן התחתנה, אני יודעת שסוג האישור החברתי שקיבלתי עבור החתונה הזו לא דומה לשום אישור שקיבלתי אי פעם בכל פן אחר של חיי וזה מאוד לא צודק בעיניי".

לחץ עצום להינשא. רבקה טרייסטר

נישואים (לאדם אחר) נמצאים במגמת ירידה. בקושי חצי מכלל המבוגרים בארצות הברית נשואים – ומדובר בשיא ??נמוך כך עולה ממחקר שבוצע ב- 2011 על ידי מכון PEW. בשנת 1960, 72 מהמבוגרים מעל גיל 18 היו נשואים, ואילו כיום, רק 51% נישאו. בנוסף, אנשים מחכים זמן רב יותר לפני שהם מחליפים טבעות וגיל הנישואין עלה וכעת הוא עומד בארה"ב על 26.5 לנשים ו-28.7 לגברים.

אף על פי כן, הסטיגמה עבור נשים רווקות נשארה. "המאות הקודמות הכתיבו דפוס אחד של נישואין ונתיב אחד שיש לצעוד בו עבור נשים," אומרת טרייסטר. היא זוכרת שהספרים שקראה כילדה תמיד הסתיימו כאשר הגיבורה התחתנה, כאילו זו המטרה האולטימטיבית. "התרבות שלנו מתייחסת לנישואין כאל הדבר המרגש ביותר שתעשי אי פעם בחייך," היא אומרת. "אבל אם את בוחרת להתחתן עם עצמך, את יכולה לומר: החיים שלי משמעותיים בדיוק כמו החיים של אישה אחרת שהתחתנה".

ואז הצעתי לעצמי נישואין

גרייס גלדר, אמנית בריטית, צלמת ויוצרת דוקומנטרית התחתנה עם עצמה. אחרי שנים של רווקות היא הגיעה למסקנה שהפרטנר שחיפשה כל חייה – נמצא בעצם ממש מתחת לאף שלה.

"הייתי רווקה במשך שש שנים ובניתי מערכת יחסים מבריקה עם עצמי". המעשה הזה, כמובן, עורר לא מעט שאלות: "אם את מכריזה שאת מתחתנת עם עצמך, זה ישר מתפרש כביטוי לאהבה עצמית. אבל הרגשתי מאוד בנוח עם המניעים שלי". החתונה עם עצמי – חסר משמעות ככל שהאקט הזה יהיה בפני החוק – חידדה אצלי את התחושה שלא שווה לי לרדוף אחרי כל אחד, ולפעמים עדיף להישאר לבד".

בהתאם לכללי הטקס, גלדר גם הציעה לעצמה נישואים. "לא ברור איך, אבל מצאתי את עצמי על ספסל בפארק מציעה לעצמי נישואים. זה היה סוריאליסטי", היא מספרת. אמנם בטקס לא היה חתן, אבל טבעת ונדרים היו גם היו, והיא מציינת שהיה לה חשוב שהטקס יכלול את האלמנטים המסורתיים האלה, כיוון שהם העניקו לו את הרצינות הדרושה. הטקס, אליו טרחו והגיעו 50 מוזמנים, נחתם בנשיקה המסורתית: גלדר והתנשקה עם עצמה בעזרת ראי.

לפעמים עדיף להישאר לבד. גרייס גלדר ביום חתונתה

חתונות סולו יכולות ללבוש צורות רבות. דומיניק יוכפז, 27, נישאה לעצמה בטקס שקט עם נרות בחדר השינה שלה לפני כחמש שנים. היא הייתה האישה היחידה שנכחה בטקס למרות שהיא הודיעה על האיחוד לחברים. במקום טבעת היא בחרה בנזם באף. "אני נושמת את הנדרים שלי כל יום", היא אומרת.

ברעיון הנישואים העצמיים היא נתקלה לראשונה כשהיתה סטודנטית באוניברסיטת סטנפורד ולמדה על אהבה, פולחן ודת במחלקה לאנתרופולוגיה. היא פגשה אישה שסיפרה שאמרה נדרים לעצמה במראה, והרעיון נשאר איתה. כיום דומיניק הוא יועצת נישואים עצמיים ומציע מגוון שירותים הכולל ייעוץ, ארגון והפעלת טקסים פרטיים באמצעות אתר האינטרנט שלה שהיא מתחזקת מביתה בצפון קליפורניה. היא מקבלת מספר פניות כל שבוע. באחד הטקסים המפוארים ביותר שהיא ארגנה, אישה נישאה לעצמה על החוף בסן פרנסיסקו, עם להקה, צלמים ומעגל של חברים ובני המשפחה.

מטאיוואן ועד ארגנטינה

לא רק בארה"ב ובבריטניה נשים נישאות לעצמן. ב-2010 צ'ה ווי-ייה בת ה-30 מטייוואן בחרה גם היא להחליף טבעות עם עצמה. "התחתנתי עם עצמי מתוך כוונה להוכיח ביטחון עצמי מפותח, יכולת לקבל את עצמי כפי שאני מבלי להזדקק לבעל אמיתי. עלינו קודם כל לאהוב את עצמנו לפני שנוכל לאהוב אנשים אחרים".

אגב, שיעור הנישואים (הרגילים) בטייוואן הוא בין הנמוכים בעולם – רק 117 אלף זוגות התחתנו ב-2009, כ-25% פחות מב-2008 ושיא שלילי במדינה לפי נתונים ממשלתיים בטייוואן.

נשבעתי לסמוך על עצמי. סשה קגן

גם סשה קגן מבואנוס איירס, קואצ'רית לנשים ערכה טקס נישואים לעצמה לפני כשלוש שנים, רגע לפני גיל 40. בחתונתה, שנערכה בגן יפני בעיר נכחו רק שתי חברותיה הקרובות ביותר, "נשבעתי לסמוך על עצמי, לראות בעצמי אישה יפה, לקבל הפגמים שלי ואת הפגמים של אחרים", היא אומרת. "זה עזר לי להרים את הרף של מה אני מוכנה ולא מוכנה לקבל במערכת יחסים." היא לבשה שרשרת אירוסין עם שני קמעות, על האחד חרוט "אהבה" ועל השני "אלכסנדרה", השם שקיבלה בלידתה.