שנה ללא קניות: הצעירה שהחליטה לוותר על מותרות

ב-26 בנובמבר, בסוף השנה שעברה, בלונדון, התקבצו חבריה ובני משפחתה של מישל מקגאג בפאב מקומי. סמוך לחצות, מקגאג הזמינה את כולם לסיבוב משקאות על חשבונה. כולם המתינו לרגע הזה בכיליון עיניים. לא, לא לכוסיות האלכוהול שהוגשו להם אלא לרגע בו מקגאג שלפה את כרטיס האשראי שלה ושילמה על כולם. זו הייתה הרכישה הראשונה שלה אחרי שנה נטולת קניות, שנה שלמה בה לא רכשה דבר, מלבד מה שצריך כדי להתקיים.

 

הזמינה את כולם לדרינק. מישל מקגאג

 

12 חודשים קודם לכן, בבלאק פריידי של 2015, מקגאג לקחה על עצמה החלטה לא פשוטה לשנה הקרובה: לא להוציא כסף על כלום. לאחר שעבדה כעיתונאית בתחום הפיננסים במשך כעשור, החברים, בני המשפחה ועמיתים לעבודה הניחו שהיא מבריקה בכל הנוגע להתנהלות כלכלית אבל לדבריה, ההנחה של כולם הייתה לגמרי מנותקת מהמציאות.  

 

"למרות שלא היה לי שום חוב, בכל פעם שהואלתי בטובי להציץ בדו"חות הבנק שלי מצאתי בהם ערימת הוצאות מיותרות. כאשר החלטתי לייצב את עצמי כלכלית ובחנתי היטב את המספרים, נדהמתי לגלות עד כמה אני מבזבזת את השכר שלי ללא מחשבה. יצא שבזבזתי 400 פאונד (כ-2000 ?) בשנה אחת על רק על קפה בטייק וואי (וזה מספר מטורף בהתחשב בעובדה שאני אפילו לא ממש אוהבת קפה) ועוד לא אמרתי מילה על הארוחות, הפאבים, הבגדים ועוד שלל הוצאות אקראיות אחרות".

 

בספטמבר 2013 מקגאג ובעלה פרנק רכשו בית בצפון לונדון עם משכנתא נכבדת והרכישה הזו אילצה אותם לחשב מסלול מחדש: "לא יכולנו להרשות לעצמנו לשמור על הבית הישן שלנו עם כל החפצים שלנו בתוכו וגם לשפץ את הבית החדש ולכן ויתרנו על הבית הישן ושמנו את רוב רכושנו באחסון.במשך שישה חודשים גרנו באתר בנייה. בזמן הזה החלפנו את החשמל והצנרת, הורדנו קירות והגדלנו את הבית. הביקורים ביחידת האחסון היו מועטים מאוד והופתעתי לגלות עד כמה קל היה לחיות בלי רוב החפצים שלי.

 

זה גרם לי לחשוב על ההוצאות שלנו (היינו צריך להדק את החגורה שלנו עכשיו  כי החזרי המשכנתא שלנו היו גבוהים) ולבחון בהסתכלות מחודשת על החפצים שאני באמת משתמשת בהם. פרנק היה המום הכמות הדברים המיותרים שיש ברשותנו ובמהלך השנה החולפת נפטרנו מ-80% מהרכוש שלנו: ארגזים של שמלות וינטג', כלי אוכל, שטיחים, מנורות, כיסאות ותמונות נשלחו כולם לחנות צדקה מקומית.

 

התחלתי לקרוא על מינימליזם באתרים אמריקאים ולמדתי על Buy Nothing Day (יום חופשי מקניות), תנועה אנטי-צרכנית, שקמה כתגובה לבלאק פריידי, ומעודדת אנשים לא לבזבז אגורה ביום הקניות הקדחתני ביותר של השנה. זה העלה בפניי שאלה: אני יכולה להתמודד בקלות עם יום חופשי אחד מקניות אבל האם אני יכולה להתמודד עם האתגר הזה במשך שנה שלמה?"  

 

הסתכלות מחודשת על כסף וחפצים. מישל מקגאג

 

מקגאג ידעה שלא להוציא כסף במשך שנה שלמה יעשה פלאות לארנק שלה וימנע ממנה למלא מדפים ריקים ברכוש מיותר: "זה נשמע קיצוני, אבל בעבר כבר הגדרתי לעצמי תקציב מותרות ותכניות הוצאות ואיכשהו כל ההחלטות האלו תמיד נפלו בבילוי הבא. שנה שלמה ללא שום הוצאות נראתה לי כמו הדרך היחידה לאפס לחלוטין את היחסים שלי עם כסף".

 

ראשית, היא נאלצה לקבוע כללים נוקשים לעצמה: היא שילמה משכנתא, מסים, ביטוח חיים, תרומות לצדקה, וחשבונות סלולארי ואינטרנט (1,896.76 £ בחודש). בנוסף היא הייתה חייבת לדאוג לתכשירי רחצה בסיסיים (משחת שיניים, דאודורנט, סבון ושמפו) ומוצרי ניקוי (אבקת כביסה).

 

וכמובן, כולנו חייבים לאכול. אבל האוכל שמקגאג אפשרה לעצמה לאכול לא ממש כלל הוצאות מיותרות– במילים אחרות, בלי ביקורים בקולנוע, לילות בפאב, מזנונים של אוכל מהיר או ארוחות במסעדות, לא בגדים חדשים, לא מתנות לחגים, לא חברויות בחדר כושר או חוגים, אפילו לא שוקולדהאו עוגת גבינה מהסופרמרקט. ומה לגבי נסיעות?

 

"מבחינה תקציבית הגבלתי את עצמי לאפס לתחבורה, כלומר הייתי צריכה להגיע לכל מקום באופניים. והחלטתי לא להסתמך על בעלי, חברים או בני משפחה שיסיעו אותי ממקום למקום או שישלמו על הנסיעה שלי – כי זאת לא הייתה המטרה".

 

כדי להפגין סולידריות עם ההחלטה שלה פרנק, בעלה, הסכים לקחת חלק באתגר מזון:  

"קבענו תקציב מכולת שבועי של 35 £ עבור כל הארוחות, והגענו למסקנה שנוכל לגרום לזה לעבוד אם נבשל בבית מדי יום וניצמד רשימת קניות קפדנית בסופר אחת לשבוע. עם זאת, פרנק חשש שהאתגר קיצוני מדי. גם החברים היו מודאגים וככל שיותר גבות הורמו כשסיפרתי על ההחלטה שלי, כך יותר ויותר מצאתי את עצמי תוהה האם עשיתי טעות".  

אף על פי כן מקגאג החליטה ללכת על זה והאתגר הגדול התחיל ב -26 בנובמבר. ההתחלה הייתה קשה מאוד.

 

"לאחר ששרדתי את החגים בלי לקנות ובלי לקבל מתנות (סיכמתי את זה מראש זה עם המשפחה שלי), הגיעה המציאות. זה היה בינואר לפני שנה בדיוק. בחוץ היה קר בצורה מאמללת והחברים שלי לא הסכימו לצאת אלא אם כן אנחנו מדברים על פאב מחומם היטב. יש גבול לכמות הליטרים של המים שאת יכולה לשתות כשאת מוקפת בערימה של חברים שיכורים, לפני שכל העסק מתחיל להיות מעייף".

 

באביב חיי החברה חזרו למסלולם. מקגאג באחד מטיולי האופניים בלונדון

 

וגם בלי עניין הבילויים, החורף היה קשה. מקגאג מצאה עצמה מגדפת בכל פעם שדיוושה ברחובות לונדון הקפואים על אופניה, בהעדר תקציב לתחבורה אולם אז הגיע האביב ששיפר את חייה מן הקצה אל הקצה:

 

"ברגע שמזג האוויר השתפר והפך למתון, החברים שלי רצו פתאום להסתובב בגלריות ובמוזיאונים והסכימו לפגוש אותי לטיול ברחבי הפארק. קיבלתי את החיים החברתיים שלי בחזרה. טיילתי איתם המון ואני ביליתי שעות מאושרות בסיבובים במוזיאונים בלונדון (אלה שהכניסה אליהם ללא תשלום). זה היה הרגע שבו הבנתי שהסתכלתי על כל האתגר הזה בדרך לא נכונה. ניסיתי לחיות את החיים הישנים שלי בחינם במקום לאמץ סוג אחר של חיים חברתיים.

 

התחלתי לפעול לשינוי השגרה שלי. הלכתי לשחות בים, לבצע הליכות ולרכב על אופניים להנאתי. טיפחתי הערכה מחודשת לפיקניק בפארק ביום שטוף בשמש (עם מזון תוצרת בית במסגרת התקציב). ההנאות הפשוטות הללו גרמו לי הרבה יותר אושר מאשר כל ארוחה במסעדה יקרה".

 

שיאה של השנה הזו היה חופשת הקיץ שלה עם פרנק: "אסור היה לי להזמין כרטיס טיסה או מלון ולכן ארזנו את עצמנו עם אוהלים, אופניים וערימות של סלט פסטה ארוז ורכבנו לחוף הים. בילינו שישה ימים ברכיבה, קמפינג בטבע בחופים וביערות מבודדים. לא היתה לנו גישה למקלחת אז התקלחנו בים וכאשר נגמרו לנו מארזי סלט הפסטה קנינו לחמניות זולות מהסופרמרקט בתקציב שנשאר.

 

חופשה רומנטית ללא תקציב. מישל מקגאג במהלך חופשת הקיץ עם בעלה

 

היינו מותשים כל הזמן ממאה הקילומטרים שרכבנו בששה ימים ועד שחזרנו הביתה היו לי סימני שיזוף הזויים מצד בגדי האופניים שלי, אבל זה היה אחד החגים האהובים עליי. ההרפתקה הזו קרבה ביני לבינו והוכיחה לשנינו שאנחנו לא צריכים להוציא כסף כדי להיות מאושרים".

 

עם זאת, הכללים הנוקשים של האתגר שלי הובילו לפספוסים כואבים: "החמצתי את החופשה השנתית עם החברות שלי באיביזה. עמדתי בשדה התעופה ונופפתי להן לשלום וזה הרס אותי. התקשיתי להתמודד עם הידיעה שאני מפספסת דברים שחשובים לי, במיוחד כאשר אחת החברות הייתה אמורה לחזור הביתה לאוסטרליה לאחר מכן וזו הייתה ההזדמנות שלי לבלות איתה כמה שיותר זמן איכות קרוב לפני שהיא עוזבת".

 

זה השלב בו היא הבינה שגם החברים ובני המשפחה שלה הושפעו מהאתגר שלקחה על עצמה ושהיא לא ממש חשבה מראש על ההשפעה שתהיה לזה עליהם. וכן, היו גם התמודדויות נוספות: "התגעגעתי מאוד למוצרי טיפוח, במיוחד לקרם לחות. מעולם לא הייתי נרקומנית של קוסמטיקה אבל האופניים הותירו את העור שלי יבש. בשלב מוקדם יותר של האתגר השתמשתי בקרם לחות ישן שהיה לי אבל הוא נגמר ואני מצאתי את עצמי משתוקקת לרכוש חדש.

 

וכמובן, היה לי חסך בקניות בגדים – למרות שגם זה היה הרבה יותר כורח המציאות מתשוקה לוהטת לבזבז מזומנים. הג'ינס שלי היו בלוי מכל הרכיבה הזו על אופניים, המעיל נקרע ולכל חולצות הטריקו שלי היה ריח של זיעה שכבר לא עבר בכביסה".

 

מכנסי הג'ינס כבר היו בלויים

 

כשמקגאג התקרבה לסוף האתגר, היא כבר ממש ציפתה לרגע בו תוכל לקנות בגדים חדשים. החברים שלה ניבאו שמיד בתום האתגר היא תיכנס לבולמוס קניות מתפרץ אבל, באופן מפתיע, דווקא לא הייתה בה תשוקה לאחד כזה: "רק רציתי להחליף את הדברים השחוקים הישנה שלי וכשהבלאק פריידי הגיע לבסוף ואיתו גם סוף האתגר שלי, הייתי נסערת ועצבנית. כל כך התרגלתי לאורח חיים ללא הוצאות שלא ידעתי איך אגיב אם לא אהיה מוגבלת על ידי החוקים שלי".

 

כשהיום הגדול הגיע סוף סוף הדבר הראשון שמקגאג קנתה היה, כאמור, סיבוב משקאות עבור חבריה ובני משפחתה שתמכו בה לאורך כל השנה. אחר כך היא הזמינה כרטיס טיסה לאירלנד כדי לראות את סבא שלה אותו לא ביקרה במשך שנה (בגלל הכללים הנוקשים שלה).

 

רק אחר כך הלכה לקנות בגדים אבל לחנויות היא הגיעה עם רשימה של פריטים נדרשים ולא הרגישה שום צורך לסטות ממנה. באותו הערב התיישבה מקגאג לסכם את השנה ובדקה את סכומי הכסף שבוזבזו בשנה הספציפית הזו לעומת קודמותיה. התוצאה הייתה מדהימה: היא בזבזה 22,493 £ פחות (1,875 £ בחודש). ומה היא עשתה עם הכסף שנחסך? "החלטתי להשתמש במזומנים שחסכתי כדי לשלם חלק מהמשכנתא מוקדם יותר מהצפוי".

 

כעת, מקגאג כבר בתוך השנה שאחרי ולדבריה היא מצאה את האיזון שייחלה לו: "עיצבתי לעצמי סדרי עדיפויות בהוצאות שלי. אני קונה מה שחשוב, שמה קצת כסף בצד עבור חופשות, טיולים ופאבים אבל מהקיצוצים שעשיתי בדברים מסוימים, לדוגמא בקפה טייק וואי, כבר אין דרך חזרה".

תגובות (0)
הוסף תגובה