גבר הואשם באונס אחרי שהסיר את הקונדום במהלך יחסי המין

בעוד שאצלנו עדיין צריך להסביר לאנשים למה אישה שמתלבשת חשוף לא אשמה במקרה של אונס, יש מדינות אחרות ומתוקנות יותר, שבהן מרחיבים את קטגוריית האונס ל-הפתעה הפתעה – כל דבר שקורה ללא הסכמה.

 

עוד באון לייף: 

 

בית הדין הגבוה בשוויץ האשים באונס גבר בן 47 (ששמו לא פורסם) אחרי שהוריד את הקונדום בזמן יחסי המין, ללא הסכמת הפרטנרית. השניים נפגשו בטינדר ובדייט השני שלהם, שנערך ביוני 2015, הם קיימו יחסי מין שהתחילו בהסכמה. אלא שלאחר האקט גילתה האישה שהגבר הוריד את הקונדום ללא ידיעתה, וכאמור, בית המשפט קבע שזה אונס לכל דבר, וגזר על הגבר שנת מאסר על תנאי.

 

 

אמנם מדובר בעונש די עלוב, אבל לפחות היתה פה החלטה תקדימית שגם זה נחשב כאונס. ובעצם – איך לא? הרי כששוכבים עם פרטנר בדרך כלל יש הסכמה, עם מילים או ללא מילים, לגבי ההתנהלות בזמן האקט: מה מותר, מה אסור ובאילו תנאים. סביר להניח שגם ביחסי המין הללו, היתה הסכמה מראש שהם יתקיימו בתנאי שהגבר ילבש קונדום. ברגע שהוא הסיר את הקונדום, הוא הפר את התנאי ובכך הפך יחסים בהסכמה לאונס.

גזר הדין מהווה תקדים בשוויץ, אבל בבריטניה מקרים שכאלו כבר מזמן נחשבים לאונס לכל דבר, ואפילו מישהו די מוכר כמעט הואשם באותו סעיף – ג'וליאן אסאנג'. לפני שמייסד אתר ויקיליקס קיבל מקלט מדיני באקוודור, ממשלת בריטניה טענה שיש עילה להסגיר אותו לשוודיה כדי להאשימו באונס, אחרי ששתי נשים טענו שהוא הוריד את הקונדום באמצע היחסים ללא ידיעתן.

 

עם זאת, במקרים כאלו עדיין מאוד קשה להרשיע, שכן צריך להוכיח מעל לכל ספק שבאמת היתה החלטה מראש להשתמש בקונדום ושזה היה תנאי לקיום יחסי המין. גם במקרים שיש באפשרות המתלוננת להוכיח את זה, היא עדיין צריכה להיות מוכנה לעבור את ההשפלה שכרוכה במשפטים מן הסוג הזה, במיוחד כשאפילו במשפטי אונס "לפי הספר" – כלומר גבר אונס אישה בסמטה חשוכה – עדיין מתייחסים לאישה כאילו היא האשמה. רק תארו לעצמכם איך יתייחסו לאישה שבאמת רצתה לקיים יחסי מין, היא פשוט הסכימה לעשות את זה רק עם קונדום (גם היתה מעוניינת ביחסים וגם לא רצתה ילדים – גוועלד!).

 

כך שבסופו של דבר, אמנם מדובר בתקדים חיובי, אבל עדיין יש עוד הרבה עבודת חינוך לעשות על מנת שאנשים ישכחו את כל מה שהם חושבים שנחשב כאונס ויתחילו להפנים שאונס מתחיל מתי שהנאנס/ת מפסיק/ה להסכים. 

תגובות (0)
הוסף תגובה