רינה מצליח, קודם אישה עם תפקיד, אחר כך עיתונאית

אם מישהי היתה צריכה עוד הוכחה למהו התפקיד המרכזי של הנשים בעיני התקשורת המרכזית בישראל, 'ידיעות אחרונות' סיפקו אתמול תזכורת נוספת: בהפניה בעמוד השער שלהם לראיון עם העיתונאית רינה מצליח נכתב: "אלייך רינה: הפרס שתקבל היום בזכות התחקירים על ילדי תימן, ההחלטה לא להינשא ולהביא ילדים. רינה מצליח בראיון חשוף".

כי ככה זה בתקשורת המיינסטרימית בישראל: את יכולה להיות אישה פורצת דרך, לזכות בפרסים והערכות רבות, אך מה שתמיד ירצו לשאול אותך בראיונות הוא דווקא על בעלך, על למה החלטת להתחתן (או לא להתחתן) ואיך את מצליחה להיות כל כך עסוקה ולגדל ילדים (ואם החלטת שלא להביא ילדים לעולם? אז בכלל צפי למבול שאלות ותהיות).

רינה מצליח. צולם במסגרת מיזם לצילום אישים בשיתוף עם רדיו ללא הפסקה 103 צילום: ניצן הפנר. מתוך ויקיפדיה

נתעלם לשנייה מהשפה העילגת של ההפניה, ממנה עלול להשתמע שרינה מצליח מקבלת את הפרס גם על ההחלטה לא להתחתן ולהביא ילדים לעולם. בואו נדבר שניה אחת על רינה מצליח, שזכתה אתמול ב'פרס פרימור לעיתונות חברתית' על סדרת הכתבות שהכינה לערוץ 2 על פרשת ילדי תימן החטופים. כיום מצליח היא אחת מהעיתונאים הבולטים בישראל, ומנחה את אחת מהתוכניות המשפיעות ביותר על סדר היום הציבורי – "פגוש את העיתונות". בנוסף, מצליח חצתה זה מכבר את גיל 60, ולכן החלטתה שלא להתחתן ולהביא ילדים אינה עניין חדש, אלא נושא עליו נשאלה כבר בראיונות שוב ושוב. מקוממת התחושה שעיתונאית בכירה בישראל, כזו שמשפיעה על עיצוב סדר היום הציבורי, במקום שתשאל על עמדותיה בנושאים הבוערים על סדר היום הציבור, נשאלת את אותה שאלה שחוקה שוב ושוב.

גם מצליח בעצמה הביעה מורת רוח מהבולטות שהחליטו ב'ידיעות אחרונות' להעניק להחלטתה שלא להתחתן בראיון עמה וצייצה בעמוד הטוויטר שלה:

אבל רינה מצליח היא לא העיתונאית הראשונה שזוכה ליחס הזה מהתקשורת. מנכ"ליות ושרות נשאלות שוב ושוב 'איך בעלן מתמודד עם היעדרותן הארוכה מהבית', ו'איך משלבים גידול ילדים עם קריירה כה תובענית' במידה והן נשואות ואמהות – שאלות שאף פעם לא ישאלו מנכ"לים או שרים כמובן. ונשים שהן אל-הוריות, כלומר, כאלו שבחרו שלא להביא ילדים מרצונן החופשי, נתפסות כקוריוז משונה, וכאלו שצריך ל'חנך'. ח"כ מרב מיכאלי, שגם היא החליטה במודע שלא להביא ילדים, סיפרה בראיון פעם ש"תמיד אומרים לי 'את יודעת שלא להביא ילד זה לא הפיך?' לא, כי ילד זה הפיך".

השאלות המעייפות האלה מקוממות כי מדובר על עיתונות עצלה אבל בעיקר כי הן כה שחוקות: שוב ושוב המרואיינות נשאלות את אותן השאלות, אותן תשובות ניתנות, וככה יוצא, שבמקום לשים את הדגש על נשים, כישוריהן והישגיהן שוב ושוב מושם הדגש על היותן נשים בעלות רחם, אותו הן בחרו או לא בחרו לנצל. זכית בפרס?זה רק תירוץ לתת דין וחשבון על הסוגיות החשובות באמת: למה לא התחתנת ולא מילאת את ייעודך כאישה?

בסופו של דבר, השורה התחתונה זהה: לא משנה מה תפקידך בחיים, עד כמה מוצלחת תהיי, ולאלו פסגות תגיעי, כשתתיישבי על כסא המרואיינת, מה שירצו קודם כל לדעת זה את הפרטים שקשורים אלייך כאישה – כזו שבוחרת להגשים או לא להגשים את תפקידה המרכזי בחיים: להתחתן ולהביא ילדים.

אמהותגאיה פולתמרב מיכאליעיתונותרינה מצליח