קרבנות רשת: כיצד לסייע לילדים שנופלים קרבן לבריונות ברשת?

בריונות רשת היא תופעה מדאיגה, שהולכת ומתגברת בארץ ובעולם. בריונות זו כוללת התנהגות מאיימת/משפילה באמצעות הודעות טקסט, דואר אלקטרוני, חדרי צ'אט באינטרנט ואתרים של רשתות חברתיות כגון פייס בוק או וואטס אפ. בניגוד לבריונות "רגילה", בריונות ברשת מאפשר להצקות להתרחש גם מחוץ לחצר בית הספר –  24 שעות ביממה – שבעה ימים בשבוע.

 

בריונות ברשת מתאפשרת כי הנוער מבלה יותר ויותר זמן מול המחשב או הסמארטפון. הרבה מחיי החברה מתרחשים כיום ברשתות חברתיות- הנמצאות ללא פיקוח, או השגחה של 'מבוגר אחראי'. המידיות של הפצת המסרים דרך רשתות אלה, העובדה שהן לא מוגבלות לזמן או למקום מסוימים- הופכות את פוטנציאל הנזק לגדול הרבה יותר".

 

 

איך נמנע  או נתמודד עם בריונות רשת?

·         כשמדובר בילדים צעירים, מקמו את המחשב בסלון או במטבח והשגיחו על הפעילות שלהם ברשת.

 

·         הכירו את הרשתות החברתיות. התחברו ל Facebook ו-Twitter למשל. בקשו מילדיכם להראות לכם את דפי הפרופיל שלהם.

 

·         דברו עם הילדים באופן רצוף על מה שקורה באינטרנט. חשוב שיבינו  שהם יכולים לגשת אליכם לעזרה אם משהו נראה להם מטריד או מסוכן.

 

·         בנו אמון עם הילדים. קבעו מגבלות זמן לשימוש במחשב, הסבירו להם את הסיבות לכך, ודברו על כללים לבטיחות באינטרנט. בקשו מילדיכם לחשוב בעצמם על כללי שימוש; זה יגביר את המעורבות שלהם ואת הנכונות שלהם לציית לכללים האלה.

 

·         הנחו את ילדיכם לא להגיב לאיומים ברשת. עם זאת, אל תמחקו הודעות מאיימות. במקום זאת, הדפיסו את ההודעות, כולל כתובות דואר אלקטרוני או צילומי מסך עם שמות מקוונים של בריוני הרשת. ייתכן שתצטרכו אותן כדי להוכיח את הבריונות.

 

·         אל תגיבו באופן מוגזם או תאשימו את ילדיכם. אם הם  קורבנות של בריונות רשת, ספקו להם  תמיכה והבנה. בררו כמה זמן הבריונות נמשכת והבטיחו  שתעבדו יחד כדי למצוא פתרון. הסבירו להם שזאת לא אשמתם.

 

·         אל תזלזלו. אל תגידו דברים כמו "פשוט תתמודד עם זה" או ש"זה כבר יעבור מעצמו". בריונות רשת היא דבר רציני מאוד עם פוטנציאל נזק גדול.

 

·         אל תאיימו לקחת את המחשב/ סמארטפון של הילדים שלכם אם הם מספרים לכם על בעיה. זה רק יגרום להם להסתיר מכם דברים.

 

·         דברו עם יועצת בית הספר, כדי שתשים לב לבריונות במהלך יום הלימודים.

 

·         אם יש הילד מקבל איומים של אלימות פיזית או אם הבריונות מחמירה, ערבו את רשויות החוק.

 

 

ליאור ביטון הוא פסיכולוג קליני מומחה והמנהל הקליני של מרכז headspace בבת-ים

תגובות (0)
הוסף תגובה