נגידת בנק ישראל ד"ר קרנית פלוג: נשים לא פחות מוכשרות מגברים

נגידת בנק ישראל, ד"ר קרנית פלוג זכתה בפרס עושות שינוי בוועידת נשים ועסקים של און לייף בשיתוף עיריית ירושלים. בנימוקי הוועדה נכתב בין השאר כי ד"ר פלוג עשתה היסטוריה כשהתמנתה לאישה הראשונה שמשמשת כנגידת בנק ישראל. בזכות ידע רב, חוכמה ועמידה על עקרונותיה, היא הביאה את ישראל לצמיחה ושגשוג ואף נבחרה לאחד משבעת נגידי הבנק הטובים בעולם. מאז שנכנסה לתפקיד היא מינתה נשים רבות לתפקידי מפתח והפכה את תחום הכלכלה לנגיש ורלוונטי לנשים.

 

ד"ר פלוג הודתה על הזכייה ובין השאר אמרה כי למרות שיצא לה להיות בשנים האחרונות לא מעט במעמד של חלוקת פרסים "אבל בדרך כלל היו לצדי גברים מעונבים ושאננים משהו. לזכות בפרס יחד עם ענקיות התרבות ריטה ועדי אשכנזי, זה כיף לא נורמלי".

 

 

ד"ר קרנית פלוג נגידת בנק ישראל והדס גולדשטיין מנכ"לית ומייסדת און לייף. צילום: בני גם-זו לטובה

 

ד"ר פלוג התייחסה לשינויים שנעשו בשנים האחרונות בתחום ההלוואות בבנקים, שבדרך עקיפה תומכים בנשים בעלות עסקים, אך עם זאת ציינה גם את הפערים שעדיין קיימים בשכר של גברים ונשים: "מרכיב מרכזי בפער הוא שנשים נוטות לעבוד פחות שעות", אמרה. "כשמסתכלים על המחיר לשעה, הפער הוא של 15 אחוז". לטענתה הבעיה נובעת גם מבחירה אוטומטית של נשים למקצועות פחות מתוגמלים, כמו חינוך ומקצועות טיפוליים, והמיעוט היחסי של נשים במקצועות כמו הייטק והנדסה. "הבעיה היא הנטייה שלנו כבר בבית הספר לנטייה למקצועות שנחשבים יותר נשיים", הסבירה. לדבריה "אין סיבה להניח שיש פחות נשים מוכשרות מגברים ואם הן שם בשיעורים פחות גבוהים זה אומר שיש משהו שחוסם אותן, או אנחנו או הגברים. יש לנו יותר נטייה לעצור את עצמנו אם אנחנו לא בטוחות שנצליח".

 

עוד סיפרה ד"ר פלוג על השנים בהן נאלצה לג'נגל בין קריירה כמנהלת צעירה לבין אם עם ילדים קטנים, בשנים האלו מי שעזר לה היה בן הזוג, "שהוא שותף אמיתי ולא רק 'עוזר'".

 

לינוי בר גפן, מנחת הוועידה וד"ר קרנית פלוג. צילום: בני גם-זו לטובה

 

כשנשאלה האם יש הבדל בין ניהול נשי לניהול גברי, ד"ר פלוג אמרה שהיא מאמינה ב"ניהול אנושי. צריך לראות את האנשים שאיתם אתה עובד ואז אתה יכול לנצל יותר טוב את היכולות שלהם. אנשים שרואים אנשים הם מנהלים טובים יותר". עם זאת, "עצם זה שיש ייצוג יותר מגוון של האוכלוסיות משפיע על האופן שבו מקבלים החלטות". את דבריה היא סיימה בנימה אופטימית על כך שיש יותר ויותר נשים שנכנסות לתחום הכלכלי, וכי בלימודי הכלכלה יש היום פחות או יותר שוויון בין גברים לנשים. 

תגובות (0)
הוסף תגובה