שרון גל מנצל את האח הגדול בצורה מסוכנת

במשך העונות של "האח הגדול" זכינו לראות לא מעט רגעי שפל של הטלוויזיה, החל מיוסי בובליל יורד על שפרה קורנפלד דרך מעיין חודדה מקללת ועד לשי חי שבועט ביצירת האומנות של אור סיונוב. אבל כנראה שהרגעים בהם מככב שרון גל הם המסוכנים מכולם.

 

גל נכנס באמצע העונה לבית האח, ומאז עסוק בעיקר בעבודה פוליטית במרץ גדול יותר מזה שהיה לו כשהוא עסק בפוליטיקה באופן רשמי. כמובן שאין שום דבר רע, אחרי הכל גם שם הגיע במטרה לדבר על האידיאולוגיה שלו, וכך גם טל גלבוע, שאפילו הצליחה לזכות למרות היותה אקטיביסטית טבעונית. אבל בכל זאת לגל יש משהו שלכל הדיירים הקודמים לא היה, ובטח שלא לדיירים שנמצאים עכשיו בבית: הוא מכיר את המדיום טוב. ממש טוב. למעשה, הוא אולי אחד האנשים שמכירים את המדיום הכי טוב בארץ.

 

עוד באון לייף:

 

גל מכיר את העריכות המגמתיות, הוא יודע איזה משפטים עובדים וכמו ששני גולדשטיין אמרה, וככל הנראה שבצדק: "הוא עשה על כל אחד מאתנו גוגל במשך שעות". הוא בעצמו מעיד שהוא "מנסה להעביר את הזמן בצורה יעילה", ומה זו צורה יעילה? העברת משנתו לכל מי שמעוניין לשמוע אותה, ובעיקר לחמימו, שבולע כל מילה של גל כאילו היא התורה מסיני.

 

 

כנראה שאפילו לעורכי התוכנית הנאום הפוליטי הזה היה יותר מדי, שכן הם החליטו להכניס לבית את אלדד יניב ואורטל בן דיין, שינסו לאזן את התמונה. באותה השיחה ביקש יניב מגל "לפתוח את הלב", לשבור את המשוואה הזו שהוא יצר, הטוענת שציניות שווה גזענות ואי לכך, כולנו צריכים להיות גזענים גאים. יניב ביקש לחשוב על הילדים שלו, על הילדים של כולנו, ולהפסיק עם ההסתה. זה ככל הנראה היה איזה ניסיון לאזן את שעות התעמולה של גל, אבל הוא דווקא בחר לקחת את המילים האלו ולטפוח לעצמו על השכם באמירה של "כנראה טלטלתי אותם, בלי הרבה מאמץ".

 

ואולי זו הטעות הגדולה של גל – הוא ממש לא טלטל אף אחד. סביר להניח שלאנשי "האח הגדול" לא היה ספק מה גל יעשה. הוא הרי לא בא לשחק בזוגיות ובטח לא נכנס לניתוק הזה על מנת לזכות בפרסום. הוא בא כדי לנצל במה לטובת קידום דעותיו הפוליטיות, שאת זה הוא הכי אוהב לעשות תוך ירידות על אנשים שלא חושבים כמוהו.

 

אבל בסופו של דבר לא ממש ברור מה גל חושב, הרי הוא בעיקר עסוק בעיקר בירידות על אנשים אחרים. שני? היא הגזענית האמתית. שם? עוכר ישראל. אנדל? מסית נגד המשטרה ששומרת עלינו. וכך, במקום לנסות להעביר את האידאולוגיה שלו באופן בוגר וחיובי, הוא בוחר להעביר אותה דרך הסתה ועל דרך השלילה. כלומר – מה אנחנו? אנחנו לא הם. והם הרעים. וכך, מעבר לעובדה שהיו תלונות נגד גל על הטרדות מיניות (שהסתיימו בסגירת התיק מהעדר תשתית ראייתית), שמקורבי אזריה התלוננו שהוא השאיר אותם לבד ברגע הכי קשה ושמועות על הסתבכויות כלכליות והסתבכויות עם העולם התחתון, גל הוא מסוכן בגלל מה שהוא עושה למדינת ישראל. אותה אחת שהוא טוען שהוא כל כך אוהב.

 

 

לגל יש המון כוח בידיים. הוא איש עם ניסיון, ידע וכן, אינטליגנציה. הוא מודע לכוח שיש למילים שלו, והוא יודע בדיוק מה ההשלכות שלהן. ובכל זאת הוא בוחר לנצל את כל אלו על מנת לנגח ולפלג. הוא היה יכול להיות קונטרה מצוינת לשם ולאנדל, לנהל איתם שיחות אינטליגנטיות רציניות שבהן כל צד היה מביא את הטיעונים שלו. ויחד עם זאת הוא היה יכול לשבת איתם, לעשן ולצחוק ולהראות שלמרות הכל, אפשר למצוא שפה משותפת. לזכותם של אנשי האח יאמר שהם אפילו קצת ניסו לעשות את זה, ולרגע היה נדמה שבאמת יצליחו דיירי הבית להתעלות מעל המחלוקות – תרתי משמע – במשימת הארוחה בשחקים, שם הוא זכה לביקור מהילדים שלו וגם עודד את כולם לעשות מאמצים עבור ביקורים של אחרים. פתאום באמת אפשר היה לראות שרון גל שהוא לא רק סיסמאות ומניפסטים פוליטיים. אבל השרון גל הזה נעלם עם הירידה לבית. ושוב חזרנו לאותו פוליטיקאי, שמתקשר דרך השתלחויות באחרים.

 

לרגע אל תטעו, את כל אלו חזה כבר מראש צוות ההפקה. הוא ידע שהכניסה של שרון, שהגיעה בתזמון מושלם עם ההכרעה במשפט אזריה, תלבה את האש לא רק בבית, אלא גם ובעיקר מחוצה לו. והיא תמשיך את התסיסה הכי גדולה שמתרחשת כעת, שלא נאמר הרדיפה שחשים כעת השמאלנים. היא תביא רייטינג, תייצר כותרות ותשקף את המיקרוקוסמוס של הרחוב הישראלי ובמקום לצמצם את הפערים היא רק תרחיב אותם עוד יותר. והיא תעשה את ההיפך ממה שתרבות אמורה לעשות – לייצר שפה משותפת ולאחד בין האנשים. אלדד יניב ביקש משרון גל לפתוח את הלב, אבל נראה שבכל זאת הוא בוחר להמשיך ולסגור את הלבבות של כולנו. ולכן העונה הנוכחית של ה"האח הגדול", וזו האחרונה של קשת, היא לא רק זבל טלוויזיוני ממכר שכיף לראות, אלא ממש סכנה לדמוקרטיה. 

תגובות (0)
הוסף תגובה