ככה מנקים לפסח ללא רעלים, ללא כימיקליים וכמעט ללא כסף

מדי שנה, בשבועיים שלפני חג הפסח, נרשמת עלייה של 33-25 אחוז בהיפגעות ילדים מחומרי ניקוי ומכימיקלים. הנתונים האלו, שנלקחו מתוך אתר "בטרם",  צריכים להדליק נורה אדומה גם בקרב מי שאין לו ילדים. מה יש בחומרי הניקוי שגורם לילדים להרעלות ולכוויות? האם גם חשיפה מתמשכת במינונים נמוכים לאורך שנים עלולה לגרום נזק? ובעיקר, הפרדוקס הגדול מכולם – אנחנו מנקים את הבית, בין היתר, כי ידוע שניקיון ובריאות הולכים יד ביד. אז איך זה שדווקא חומרי הניקוי גורמים נזק גדול כל כך לבריאות שלנו?

"יש לנו תרבות שהיא חולת ניקיון שמבלבלת בין המשגים ניקיון לזיהום. אנחנו מזהמים את הבית בחומרים רעילים, אבל חושבים שהוא נקי בגלל שהוא בריח לימון ונוצץ", אומרת אסתר לחמן, רוקחת טבעית ובעלת חברת הקוסמטיקה הטבעית ערוגות ומנהלת בי"ס לרוקחות טבעית. יותר ויותר אנשים מגיעים בשנים האחרונות לתובנה הזו ומחליטים להוציא מהארון את הכימיקלים ולעבור לשימוש בחומרי ניקוי אקולוגיים וטבעיים. חלקם אף מגדילים לעשות, ומייצרים בבית את חומרי הניקוי שלהם. מה שבעבר נראה כשיגעון שנובע מחסכנות, הופך לנפוץ יותר ויותר בקרב אנשים בעלי מודעות סביבתית ובריאותית, שפשוט לא רוצים להכניס רעלים הביתה כשזה לא הכרחי.

ואכן, עיון ברשימת הרכיבים של חומרי הניקוי הפופולריים מגלה כמה חומרים בעייתיים במיוחד. הסודה הקאוסטית, שנמצאת, בין היתר, בתכשירים לניקוי תנורים, עלולה במקרה של בליעה לגרום לפגיעות פנימיות קשות בדרכי הנשימה, הקיבה והוושט, לגרום לפגיעה בעיניים כתוצאה מהתזת החומר ועוד. החומצה ההידרוכלורית, שנמצאת בתכשירים לניקוי אסלות, עלולה במגע (גם אם לא מנגבים אותה היטב ממושב האסלה אחרי הניקוי) לגרום לגירויים בעור ולכוויות. גם המלבינים למיניהן עשויים לגרום לצריבות ואף לכוויות, ובבליעה הם עלולים לגרום להקאות ואף לאבדן הכרה. לא תמיד מדובר בסכנה ברורה ומידית כמו פגיעה שמתרחשת כתוצאה מבליעה או ממגע ישיר עם העור או העיניים. יש חומרי ניקוי שדי בשאיפתם לגרום לקוצר נשימה, סחרחורת או כאבי ראש, וחומרי ניקוי רבים ממשיכים לחדור אל הגוף גם שעות וימים אחרי פעולת הניקוי.

 

"כל חומרי הניקוי הכי מוכרים וקונבנציונליים שיש לנו בבית הם חומרים בדרגת סיכון הכי גבוהה שיש", אומרת לחמן. "הם מכילים חומצות מאוד חריפות בריכוזים מאוד גבוהים, או חומרים בסיסיים כמו סודה קאוסטית שהם חומרים מאכלים. מסיר השומנים הכי נפוץ ופופולרי שולח בכל שנה המון ילדים לבתי חולים כי יש בו חומר מאכל. כשהוא בא במגע עם הנשימה הוא פוגע בנאדיות הריאה, וזה אפילו לא במגע ישיר עם הגוף. אלו ריכוזים שנועדו לתעשייה, לניקוי טנקים למשל. לא לשימוש ביתי".

 

הבשורה הטובה היא שלא צריך לבחור בין בית מבריק וספוג ברעלים לבין בית מלוכלך ונטול רעלים. לכל חומר ניקוי יש חלופה טבעית יעילה, שלרוב לא רק שהיא הרבה יותר בריאה, היא גם זולה ולרוב זמינה בכל בית. "חומצה ובסיס זה מה שצריך בשביל לנקות", אומרת לחמן. ובמילים אחרות – סודה לשתייה, שהיא בסיס, וחומץ, שהוא חומצה, ישמרו על הבית שלכם נקי. יתרון נוסף הוא שגם הילדים יכולים להשתתף בניקיון הבית ללא חשש.

הנה כמה חומרים שכדאי לכם להכניס לארון חומרי הניקוי שלכם:

 

סודה לשתייה – הסודה לשתייה היא סוג של מלח עדין ובסיסי, אשר מנטרלת חומציות במוצרים וסופח ריחות. הסודה לשתייה מצוינת להסרת שומנים, לניקוי אבנית, להברקת כלי כסף ועוד.

 

חומץ– חומר חומצי אשר משמש כמסיר אבן, כממיס שומנים וכמבריק. בנוסף, הוא מצוין לניקוי כללי, ניקוי רצפות ואפילו כביסה.

 

לימון –חומר מלבין המצוין לניקוי כללי.

 

קליפות הדרים –קליפות ההדרים הן חומר נהדר לניקוי. הן מבריקות, משמשות לניקוי רצפות, כיריים וסירים ומשמשות כמבשם טבעי. לחמן מציעה להשרות קליפות לימון בחומץ למשך כשבועיים, ואז לטחון אותן בבלנדר ולהשתמש במשחה שנוצרת לניקוי אסלות, כיורים ועוד.

 

שמנים אתריים–זהו הרכיב היקר ביותר ברשימה. השימוש בו הוא לא הכרחי, אבל הוא בהחלט תורם לריח הנעים שכולנו רוצים שיתפשט בבית אחרי הניקיון. מספיק לטפטף 3-2 טיפות כדי להשיג את האפקט הרצוי. כדי ליהנות מריח רענן שמקושר אצלנו עם ניקיון, כדאי לשלב שמנים עם ניחוח הדרים כמו תפוז ולימון. לשמנים האתרים יש יתרון נוסף: יש להם סגולות ריפוי. שמן תפוז, למשל, מעלה את מצב הרוח הטוב בבית, אומרת לחמן.

והנה כמה מתכונים לחומרי ניקוי ביתיים, שיעשו לבית שלכם רק טוב:

 

אקונומיקה טבעית

רכיבים:
מיץ מלימון אחד

2 כוסות אבקת סודה לשתייה ללא אלומיניום

2 כוסות חומץ טבעי

5 טיפות שמן אתרי מנטה אורגני

אופן ההכנה:

מערבבים בזהירות בקערת זכוכית את כל החומרים עד שמתקבלת תערובת במרקם של משחה. ניתן לאחסן בקופסאות ולהשתמש לפי הצורך עם סקוטש.

נוזל לשטיפת רצפה
מוסיפים לדלי מלא במים כוס חומץ וחמש טיפות שמן אתרי מנטה. לשמן המנטה יש יתרון בולט נוסף – הוא מרחיק נמלים.

 

מסיר שומנים טבעי
מערבבים חצי כפית סודה לשתייה עם רבע כפית סבון נוזלי (רצוי אקולוגי) ושתי כוסות מים חמים. שופכים את התערובת למיכל ספריי. הסודה לשתייה, שהיא בסיסית, עלולה לגרום לתחושת צריבה ולכן חשוב להשתמש בכפפות.

המתכונים באדיבות הבלוג של ערוגות טיפח אורגני:
http://www.habosem.com

תגובות (0)
הוסף תגובה