מישל אובמה עדיין לא נלחמת למען המתולתלות

לפני יומיים התפרסמה התמונה הרשמית של מלניה טראמפ כאישה הראשונה של ארצות הברית, עם זאת האמריקאים היו עסוקים דווקא בתמונה של האישה הראשונה היוצאת.

ב-3 באפריל התפרסמה תמונה של מישל אובמה הכי טבעית שאפשר, כלומר ללא איפור, עם גופיה פשוטה ובעיקר – עם שיער מקורזל. התמונה המדוברת – שמי שהעלתה אותה הוסיפה לידה את הכיתוב "חיכיתי לתמונה הזו שלוש שנים. קדימה טבעי" – הצליחה לשבור את האינטרנט, בעיקר בגלל (א)נשים שהללו את המראה הטבעי של אובמה ואת ההחלטה ללכת נטורל.

 

אבל האמת מתחת לתמונת התלתלים של אובמה היא די עגומה. בראיון שמיהרו לערוך עם מעצב השיער של הגברת, הוא הסביר שהזוג המלכותי חזר בדיוק מחופשה וככל הנראה הלחות ביעד הנופש נתן את אותותיו על השיער של מישל. עוד הוא הסביר שמאז 2009 השיער שלה הוא טבעי – ללא תוספות וללא פאות. כלומר, טבעי ללא תוספות וללא פאות אבל עם החלקה מסיבית ויומיומית. ככה שבין אם אובמה החליטה לשחרר קצת את הפן כעת כשהיא בפנסיה, ובין אם מדובר בתאונת מזג אוויר, דבר אחד ברור: כל עוד את בתפקיד רשמי, אין לתלתלים שלך מקום. ואת זה אפילו מישל, סמל השוויון של האמריקאים, יודעת.

 

התמונה הזו הפכה, כמתבקש, לדימוי פופולרי עבור התנועה ההולכת וגדלה של האפרו האמריקאיות שמבקשות להישאר עם שיערן הטבעי במקום לשעבד אותו לתוספות, פאות והחלקות, כפי שהן נהגו לעשות במאה השנים האחרונות על מנת להתאים את עצמן לאידיאל היופי. אבל המאבק הזה הוא ממש לא רק שלהן. גם אצלנו נשים וגברים שמעוניינים להשתדרג בתפקיד ולהיתפס כרציניים, אמינים ואינטליגנטיים נוטים להחליק את השיער שלהם, ע"ע שלי יחימוביץ ורינו צרור. לכן ההדרה הזו לא שייכת רק לנשות אמריקה או אירופה ממוצא אפריקאי, אלא היא שייכת לכל המתולתלות באשר הן.  

 

 

אם נסתכל לרגע על כמות התלתלים שאנחנו רואים על המסכים, בהפקות אופנה ובפרסומות, מהר מאוד נגלה שהיא עדיין שואפת לאפס. גם כשאומרים לנו שיש יותר ויותר ביקוש ל"נשים אמיתיות", ודוגמניות פלאס סייז כמו אשלי גרהאם הופכות למפורסמות ומבוקשות, התלתלים עדיין נשארים מאחור. הם מבולגנים, הם לא פוטוגנים, קשה לעצב אותם או לשלוט עליהם, וגם אלו שאוחזים בהם נראים לנו ככה – פרועים, לא מיושבים, אנשים שאי אפשר לסמוך עליהם.

 

גם אני במשך שנים ניסיתי לשלוט בתלתלים שלי. מה לא עשיתי על מנת לגרום להם להראות חלקים כמו שיער של ברבי. עד כדי כך השקעתי במאמצים, עד שהיום אני סובלת משיער חלש ודליל ומנשירה כרונית. על נשים שמזיקות לעצמן כדי להיות רזות אנחנו שומעים כל הזמן, אבל כאלו שפוגעות בגופן כדי שהשיער שלהן יהיה חלק, זה נראה לנו לגיטימי. את המסר הבעייתי הזה אנחנו גם מעבירות הלאה, לילדות שלנו שחולמות על החלקה יפנית עוד לפני שהן יודעות איפה זה יפן.

 

תמונת התלתלים של מישל אובמה לא הולכת לשנות את זה. לפחות כל עוד אובמה תמשיך להגיע לאירועים רשמיים עם שיער חלק. אם היא באמת רוצה לעשות משהו למען נשים, היא צריכה ללכת בגאון עם רעמת האפרו שלה, ולא רק להיתפס ככה בתמונות פפראצי בירידה מהמטוס. כך שעכשיו יהיה מעניין לראות האם הגברת הראשונה בדימוס תעמוד מאחורי כל המילים היפות שהיא אמרה בזמן כהונת בעלה על שוויון וקידום נשים, או שגם הפעם נזכה לעוד אישה שקוראת לנשים לעמוד על שלהן, עד שזה מגיע לשיערה הפרטי. 

תגובות (0)
הוסף תגובה